Psikoloji

Karakter Psikolojisi Hakkında

Karakter Psikolojisi Hakkında

Karakter Nedir?

Karakter Psikolojisi kendi dalında çok geniş bir konudur. Uzmanlar, araştırmacılar, bilir kişiler karakter psikolojisini birçok alt başlık ile açıklamaktadır. Konuyu daha iyi anlamak adına karakter nedir, öncelikle bunu açıklayalım. Karakter; en geniş ve anlamlı tanımı ile davranış biçimi, varlığı diğer varlıklardan ayıran özelliktir. Karakter, biyolojik etki gösterdiği gibi kişinin sonradan öğrenip süreklilik kazanan davranışlarıyla da ilişkilidir.

Karakter Psikolojisi Hakkında

Karakterlik Özelliklerinden Bazıları

Uzmanlar kişileri daha iyi anlamak için karakterlik özellikleri birçok gruba ayırmıştır.  Mesela; hüzün dolu bir sahnede ağlamaktan harap olanlarımız; duygusaldır. Yeni arkadaşlar edinmeyi sevenlerimiz, çok gezenlerimiz; sosyaldir. Konuşmayı sevmeyen, genelde kendi başına uğraşabileceği faaliyetlerde bulunanlarımız; asosyaldir. Sürekli görev almayı sevenlerimiz, halk dilinde icat çıkaranlarımız ise girişkendir.


Karakter Nasıl Oluşur?

Karakter oluşumunun başlıca nedenlerini araştırdığımızda yine karşımıza birkaç madde çıkmaktadır. Karakterlik özellikler, kişinin kan bağı yoluyla gelebilir. Bunun en bariz örneği “babasının oğlu”, “anasına bak, kızını al.”, “oğlan dayıya, kız halaya çeker.” gibi halk arasında bilinen sözlerdir. Bu sözlerin dışında anne babanın çocuğuna örnek olma haliyle de karakterlik özellikleri gelişir. Yine bir örnek verelim; bir ailenin yaptığı ziyaretlerine sürekli bir hediyeyle gittiğini düşünelim. Bu ailenin çocukları aileden gördüğü bu davranışı bir miras kabul eder ve devam ettirir. Çocuk için doğru olan davranış budur, bunun dışındaki bir davranışı yanlış kabul eder ve yapmamak için uğraşır. Bu davranışın karakterlik bir hal alması çok uzun bir süreç alır. Kişinin karakterine bu etki tabi ki her zaman böyle olacak diye bir zorunluluk yoktur. Kişinin davranışlarına okul, iş ve çevre faktörleri de etki eder. Eğer öyle olmasaydı çocuk ailenin birebir kopyası olurdu. Karakterlik özelliklerinin oluşumu sadece bunlarla sınırlı da değildir. Kişi gözlemleyerek, okuyarak, öğrenerek de karakterinde değişimlere yardımcı olur. Bazı karakterlik özellikleri vardır ki bunları değiştirmek çok zordur. Duygusal bir insanın kolay kolay duygusallığından kurtulamayacağı bir gerçektir. Sinirli bir insanında öfkesinde kolay kurtulamayacağı da bir gerçektir. Fakat insan bilmelidir ki, kişi istediğinde önündeki engeller tek tek kalkar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu