Hastalıklar

Kansızlık Nedenleri Ve Tedavisi

Kansızlık Nedenleri Ve Tedavisi

Kansızlık günümüzde daha çok kadınlarda görülmekle birlikte yetersiz ve sağlıksız beslenen erkeklerde ve çocuklarda da görülmektedir. Nedenlerini incelediğimizde kansızlık; vücudumuzdaki kemiklerin kan üretme işlevlerini yerine getirirken oluşan sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Kanda yer alan hemoglobin denilen kırmızı hücrelerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bir diğer deyişle vücudun alyuvar üretememesi anlamına gelmektedir. Kemik iliğinden salgılanamayan kırmızı kan hücreleri vücut için gerekli olan oksijeni taşıyamaz ve bu nedenle vücut diğer organları aracılığı ile istenilen görevlerini yerine getirememektedir. Kansızlığın olması vücutta yer alan hücrelerin oksijeni alamıyor oldukları anlamına gelmektedir. Kansızlığın teşhisi bir doktor tarafında konur ve hekim kontrolünde tedavisi uygulanmaktadır. Genel olarak erkekte:13g/Dl kadında ise: 12/Dl değerlerinin altına düşmesi durumunda kansızlık teşhisi konmaktadır. Vücutta herhangi bir nedenden ötürü oluşan kanamalarda ve sonrasında bu değerlerinde daha da düştüğü ve gereken tedavinin kısa süre içinde hastaya verilmesi gerektiği bilinmektedir.

Kansızlık Nedenleri Ve Tedavisi

Kansızlığı ortaya çıkaran nedenlere baktığımızda; demir, folik asit ihtiva eden yiyeceklerin beslenme düzeninden çıkarılması, B12 vitamini açısından yetersiz bir gıda alımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu daha çok aneminin bir türü olan megaloblastik anemi olarak bilinmektedir. Aşırı antibiyotik kullanımı, düzenli olarak tüketilen aspirin, kadınlarda adet kanamaları sonucu kansızlık çeşitlerinden bir ya da birkaçı görülmektedir.

Ayrıca alkol tüketimi de vücudun kan hücreleri üretimini yavaşlatıp hatta yok edebileceğinden bu da kansızlığa yol açmaktadır. Vejeteryan diyetler, bilinçsiz zayıflama yöntemleri. Kemik iliğinden kaynaklı rahatsızlıklar sonucunda da kansızlık bir diğer adı ile anemi görülmektedir. Böbrek rahatsızlıklarının da kansızlıkla yakın bir ilişkisi olduğu bilinmektedir. Çünkü böbrekten salgılanan bir hormonun salgılanmasından oluşan bir sıkıntı sonucu kemik iliğinin kan hücresi üretimine yardımcı olan bu hormonun artık salgılanamamasına yol açacak ve böylelikle kansızlık ortaya çıkacaktır.

Beslenme de demir ve emilimini sağlayacak gıdalara yer verilmemesi de kansızlığa götüren nedenlerdir. Aşırı gün içinde tüketilen çay ve kahve de demir emilimini engellediği için kansızlığa neden olabilmektedir.

Kansızlık Belirtileri

Eğer eskisinden yorgun kalkıyorsanız, gün içinde halsizlik, enerji düşüklüğü yaşıyorsanız kansız olabilirsiniz. Renginizin soluk olduğunu düşünüyor ve etrafınızdaki insanlardan böyle duyumlar alıyorsanız, soğuğa karşı aşırı hassas bir duyarlılığa sahipseniz, eller ve ayaklar daima soğuk ise, tırnaklarınızda kırılma gibi problemlerle karşılaşıyorsanız bir hekime danışmanızda yarar var. Çabuk yoruluyor iş yaparken halinizin kalmadığını ifade ediyorsanız, ağız kenarında çatlaklarınız varsa, dilde düzleşme, sinirlilik halleri, bağışıklık sistemindeki düşüklüğe bağlı sık hasta olma gibi belirtilerin ikiden daha fazlasını gösteriyorsanız da bir hematoloji uzmanına danışıp bir kan testi istemelisiniz.

 

Kansızlık Tedavisinde Ne Yapmalı?

Kansızlık için; öncelikle aneminin nedenlerinden olan demir eksikliği ve çeşitli mineraller bakımından yoksun olma durumunu ortadan kaldırmak adına mutlaka yeni bir beslenme düzeni oluşturulmalı. Aşırı çay ve kahve tüketiminden uzak durulmalıdır.

Bu beslenme diyeti; mutlaka demirden zengin (baklagiller, ıspanak, karnabahar, mercimek, mısır, kuru kayısı, tahıllar, pekmez, kuruyemişler) folik asiti yüksek,(süt ürünleri, baklagil, balık, kuruyemişler) kan yapıcı gıdalardan oluşmalıdır. Taze yeşilliklerin, mevsim meyvelerinin olması gereken beslenme düzeninde ayrıntılara girecek olduğumuzda şunları görürüz; hayvansal gıdalara yer verilen bu diyette olmazsa olmaz karaciğer başta olmak üzere kırmızı et tüketilmelidir. Ayrıca B12(kuru baklagil, balık, kuruyemiş, süt ürünleri) vitamininden zengin besinleri de tüketmesi gereken hastanın, B12 vitamini sentezi için bağırsaktaki emilimini sağlayan gıdaları da tüketmesinde yarar vardır. C vitaminince zengin besinlerden mutlaka yararlanılması gerekmektedir. Çünkü C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini arttırmaktadır. Görüldüğü üzere tüm bu vitamin ve minarellerin kullanımının birbirine bağlı olduğu ortadadır. Örneğin kırmızı et yediğiniz bir menüde c vitaminince zengin bir salata yenilmesi demir emilimini arttıracağından sizin için harika bir seçim olacaktır.

Bu beslenme düzenin yanında doktorca verilen demir hapları ya da ağızdan alınan şurupların da doktor reçetesi ile kullanılması gerektiğini de belirtmeliyiz. Demir hapı kullananların mutlaka yoğurt eşliğinde bu hapı kullanmaları gerektiğini söylemeliyiz çünkü yoğurdun içinde bulunan laktik asit maddesi demirin vücutta depolanmasını sağlayacaktır. Tedavi hekimin belirtmemesi halinde sonlandırılmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir