Sağlık

Kanserin Nedenleri

Kanserin Nedenleri

Çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan kanser; birçok kişinin hayatını zehir etmiş durumda. Araştırmalara göre 10 kişiden 3’ü kanser tedavisi görüyor. İlerleyen bilime ve teknolojiye rağmen bizler neden hala risk altındayız ya da bu hastalık neden bu kadar yaygın? Kanserin bilinen ve bilinmeyen birden çok nedeni var. Sizlere edindiğim bilgilere göre temel nedenlerinden bahsetmek istiyoruz.

Kanserin Nedenleri

1) Şeker: Hayatımızdan bir türlü çıkaramadığımız şeker kanserin en baş sebeplerinden. Sadece çaya ve kahveye attığımız şekerden bahsetmiyoruz. Beyaz pirinç, ekmek, çikolata, reçel, kek, gazlı içecekler ve daha niceleri. Hepsi aslından birer birer zehir saçıp bizi tehlikeye iten yiyecekler.

2) Sigara-alkol kullanımı: Sigara içmeyen o kadar az kişi kaldı ki bizler içmesek bile pasif içici konumunda oluyoruz. Alkol de sigara da ciğerlerimizi mahvediyor. Açık açık kansere davetiye çıkaran bu maddeler para verilip alınıyor.

3) Trans yağ ürünleri: Tereyağı ve zeytinyağı kullanmak yerine margarin, mısır özü yağı, ayçiçek yağı kullanmak da kanserin tetikleyicileri arasında yer alıyor. Doğal yağların her zaman için daha faydalı olduğunu unutmayıp tereyağı ve zeytinyağı kullanalım.

4) Hazır-konserve ürünleri: Aslında hepimiz o kadar üşengeçleştik ki patates doğramayıp dondurulmuş patates alıyoruz. Limonun bile hazır sıkılmış hali bulunuyor ve kolayımıza geldiği için bunları tercih ediyoruz. Hazır ürünler hiçbir zaman tercih edilmemeli ve yapabildiğimiz her şeyi elimizle, doğal yollarla yapmalıyız.

5) Diş macunu ve diş fırçası: Misvak aslında bütün diş fırçalarından çok daha iyi bir diş temizleyicisidir. Aynı zamanda bal ve karbonat birleştirilerek diş temizlenirse tartardan bile arındırır dişlerimizi. Kullandığımız diş macunlarının içerisinde çamaşır deterjanı bile bulunmaktadır. Dişlerimizi temiz tutalım derken hastalığı çağırıyormuşuz da haberimiz yokmuş.

6) Deterjan ve parlatıcı: Bulaşık makinesine koyulan deterjan ve parlatıcılar aslında doğrudan bizim midemize gidiyor. Aynı zamanda kullandığımız çamaşır suyu ile evimizin temiz olduğunu düşünüyoruz ama bu çok büyük bir yanılgı. Çünkü çamaşır suyunu solumak akciğer kanserine sebep oluyor. Ev temizliğinde kesinlikle arap sabunu gibi doğal sabunlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda çamaşır deterjanı deri kanserine neden oluyor. Bu nedenle karbonat ve boraks karışımı ile çamaşırları yıkamak daha iyi olacaktır. Yumuşatıcı gözüne elma sirkesi eklemek de daha temiz yapacaktır.

7) Böcek ilaçları: Evdeki haşereleri, karıncaları yok etmek için kullanılan böcek ilaçları aslında bizlere de büyük zarar veriyor. Böcek ilaçları yerine limon, karbonat, fesleğen tarzı doğal şeyler kullanılabilir.

8) Çevre kirliliği: Şehrin kalabalığında her arabadan çıkan egzoz gazını solumak da kansere yol açıyor.

9) Radyasyon: Günlük hayatımızdaki en çok radyasyonu hepinizin bildiği üzere telefondan alıyoruz. Sürekli yaptığımız telefon görüşmeleri, uyurken baş ucumuzdan ayırmadığımız cep telefonu ve dizlerimizin üzerinden ayırmadığımız laptop kanserin baş sebepleri arasında yer alıyor. Telefonları uyurken uçak moduna almak gerektiğini de dipnot olarak düşeyim.

10) Gece lambaları: Çoğu kişinin aklına bile gelmez ama evet gece lambaları kanseri tetikliyor. Gece uyurken karanlık bir ortamda uyumak kanserden koruyor fakat gece lambası açık uyumak da kansere davetiye çıkarıyor.

11) Fast-food: Hamburger, pizza, nugget derken zehir saçan bu yiyecekleri neredeyse her gün tüketiyoruz.

12) Naylon: Evin herhangi bir yerinde naylon bulundurmamak gerekiyor. Onun yerine pamuk veya keten tercih edilmeli.

13) Organik olmayan yiyecekler: Aslında organik diye alıp tonlarca para saçtığımız bazı ürünlerin organik olmadığını sonradan farkediyoruz ve organik olmayan ürünler bizi hasta ediyor. Bir ürünün organik olmadığını anlamanın en iyi yolu da organik ürün olmak için gerekli standartlar nelerdir onları öğrenmek.

14) Klima: Gelişen çağda klima olmayan ev neredeyse kalmadı ama klimanın bu şekilde zarar verici olduğu bilinseydi eminim kimse taktırmazdı.

15) Stres: Bütün hastalıkların başı olduğu gibi kanserin de başı stres. Stresten uzak bir hayat sürmek herkesin hayalidir tabi ki ama sizler de elinizden geldiğince stresten uzak durmaya çalışın.

Kanserin belli başlı sebepleri aslında bunlar. Elimizden geldiğince dikkatli olalım. Yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz her yerde bu hastalıkla karşılaşmak mümkün. Biz kendimize düşen görevi yapıp sağlıklı, stressiz ve mutlu bir yaşam sürelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu