Faydalı Bilgiler

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bütün dişlerin orta kısmında dişin duyarlılığını ve beslenmesini sağlayan sinirler ve damarlar geçmektedir. Bu sinir ve damar paketine dişin pulpası denilmektedir. Farklı nedenlerden dolayı pulpa zarar görebilir ve artık iş göremez duruma gelebilir, artık potansiyel olarak enfeksiyon odağı haline gelir. İşte bu nedenden dolayı diş pulpası çıkarılır yerine yapay maddelerle dolgu yapılması işlemine kanal tedavisi adı verilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kanal Tedavisi Ne Zaman Gerekir?

Travmalar: Kronik ya da akut travmalarla diş pulpası zarar görebilmektedir. Bunun sonucunda diş röntgenine bakılır ve kanal tedavisinin gerekliliğine diş hekiminiz tarafından karar verilir.

Derin diş çürükleri: Diş çürükleri diş pulpasına kadar iner ve çürükteki bakterilerden kaynaklı pulpa enfekte edildiğinden dolayı kanal tedavisi gerekebilmektedir.
Bazen genç diş pulpaları ortaya çıkar ve bu pulpalar ağrıya neden olur. Kanal tedavisi yapılarak bu ağrı işlemi giderilir.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Kanal tedavisi sırasında lokal anestezi kullanılır ve bu nedenler herhangi bir ağrı olmamaktadır.

Tedaviden sonrası meydana gelecek hassasiyetleri önlemek için uygun bir ağrı kesici kullanılabilir. Fakat travmatik çalışmalar sonucunda ve uygun olmayan aletlerle geçmeyen ağrılarla karşılaşılabilir. Bu durumlarda endodontistlere başvurmak gerekir.

Kanal Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Normal koşullarda kanal tedavisinin tek seans sürmesi en iyisidir. Fakat dişin enfeksiyon durumuna göre iki ya da üç seans da sürebilir. Bu gibi durumlarda seans aralarında dişe uygun olan antiseptik pansumanlar konur ve geçici dolgular yapılarak dişin üzerinin kapatılması gerekmektedir. Asla dişin üzerinin açık bırakılmaması gerekir.

Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Kanal tedavisi dişe son şansını veren ve dişin çekilmesini önlemek amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Uygun koşullarda yapılan bir kanal tedavisi ile diş ömür boyu ağızda işlev görebilir. Fakat kanal tedavisi yapılan dişler doğal dişlere göre kırılgan olabilmektedirler. Bu gibi durumlarda büyük ölçekli dolgular yerine, tam kuronlar veya kısmi kuronlar, onley dolgular tercih edilmelidir.

Kanal Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Kanal tedavisi gerekli olan fakat yapılmayan hastalarda; en sık görülen komplikasyon belirtileri şiddetli diş ağrılarıdır. Daha sonra pulpanın canlılığını yitirmesine bağlı olarak ağrı kesilebilmektedir. Fakat bu durumda da enfeksiyon sinsice ilerleyerek çene kemiğinde ağrı oluşmasına neden olabilir. Hem komşu dişlerin hem de sorunlu dişin kaybıyla sonuçlanan durumlar söz konusu olabilmektedir.

Kanal Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Kanal tedavisi uzmanı ilk olarak size uygun bir anestezik kullanarak diş pulpanıza ulaşmaktadır. Kök kanalına uygun aletlerle pulpa çıkartılır, diş kanalları temizler ve dezenfekte edilir. Oldu ki bir enfeksiyonla karşılaşıldığında dişin içerisine dezenfektanlar konularak pansuman yapılmaktadır. Bu süreçte bazı antibiyotiklerin kullanılması gerekebilir. Enfeksiyon riskinin yokluğuna kesinlik getirildiğinde uygun kanal patları ve ısıtılmış kauçuk yardımıyla diş kanalı doldurularak kanal tedavisi sonlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu