Tedaviler (Tıp)

Kanal Tedavisi Aşamaları

Kanal Tedavisi Aşamaları

Diş hekimliğinin kavramlarından biri olan kanal tedavisinde aşamalar bölümüne geçmeden kanal tedavisi nedir diye genel açıklamalarda bulunmak daha yararlı olabilir. Diş çürüklerinin tedavi yöntemlerinden biri olan kanal tedavilerinde kök kanalları sızdırmaz bir biçimde doldurulur. Ne tedavi sırasında ne de sonrasında artık bir ağrı hissedilmez, çünkü artık diş hissiyatını kaybetmiştir. Yani kanal tedavilerinde diş görevini yapmaya devam eder, işlevini sürdürür ama artık sıcak veya soğuk onu etkilemez. Diş çürüyüp döküleceğine böylece kurtarılmış olur. Ağızdaki bütün dişlere, yapılarına ve görevlerine bakılmaksızın uygulanabilir.

Kanal Tedavisi Aşamaları

Tedavinin Aşamaları Nelerdir?

Enfeksiyon ya da apse gibi ekstra sonuçlar olmadıkça kanal tedavisi tek seansta tamamlanan bir tedavi şeklidir. Süresi diş kökünün durumuna bağlıdır ama normal olarak en çok bir saat  kadar tutan bir süreçtir. Kanal tedavisinin aşamaları nelerdir diye merak edenler ise önce o herkesin dişçi korkusunu yaratan anestezi ile yaşanan bölgesel uyuşturma için diş etine iğne yapılması işi ile karşılaşırlar. Sonrasında diş eti dokuları izole edilir, çürükler temizlenir ve dişin özündeki yumuşak doku alınır. Sinirler temizlenir. Bu aynı zamanda kök kanalında çalışma için ortam hazırlamaktır. Kök kanalı ucuna kadar şekillendirilir, temizlenir ve dezenfekte edilir. Bundan sonraki aşama kanal tedavisinin esası olan dişin sızdırmaz biçimde doldurulması işlemidir. Sonrasında dişin en az iki radyografi çekimi yapılır ve durum kontrol edilir. Bütün bu sayılan işler genelde tek seferde biter.

 

Diş Sinirlerinin Önemi

Dişin iç kısmında bulunan sinire pulpa adı verilir. Pulpa iyileşemeyecek kadar zarar görmüşse alınması, dişin mikroorganizmalardan temizlenmesi için dezenfekte edilmesi ve sonuçta genişlemiş durumdaki kök kanalının sağlamca doldurulması gerekir. İşte bu diş hekimliğindeki kanal doldurma işlemidir. Diş hekiminiz uygun gördüğü takdirde dişte yaşanan kayba uygun olarak dolgu, porselen gibi restorasyonları da yapar ve diş estetiğinizi yeniden sağlar. Böylece kanal tedavileri sonucunda hissini kaybetmiş ama en azından hala kendi dişiniz olan yapıyla çiğnemeye devam edersiniz. Dişte kanal tedavisi aynı zamanda çene kemiğini aktif halde tutarak kemikte yaşanacak erimelerin de önüne geçer. Dişeriniz çürümeye başladığı zaman oluşan bakteriler çoğalıp pulpaya yaklaşmaya başladığı zaman dişiniz iltihaplanır. Çekme en basit yöntemdir ama sonuçta giden bir daha yerine gelmeyecek olan kendi dişinizdir. Bu yüzden kanal tedavileri doktorunuz uygun gördüğü zaman daha iyidir, en azından cansız bile olsa kendi dişinizi kullanmaya devam ederseniz. İyi bir kanal tedavisi sonucu dişinizi ömür boyu kullanabilirsiniz.

 

Kanal Tedavisine Gerek Kalmasın

Dişeriniz için ne çektirmeye ne de dişe son bir şans vermek demek olan kanal tedavisine ihtiyacınız kalmasın. Bunun tek çaresi dişlerinize sağlamken gerekli özeni göstermektir. Çocukken kazanacağınız günde iki kere diş fırçalamak alışkanlığı sizi bütün tehlikelerden yüzde doksan dokuz koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu