Sağlık

Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatlarından Sonra Cinsel Yaşam

Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatlarından Sonra Cinsel Yaşam

Daha önce kalp rahatsızlığı geçiren kişilerin gerek efor sarf ederken tekrara kriz geçirme riskinden korkması gerekse ölümden korkması kişilerin cinsel yaşamlarını da olumsuz etkilediği gerçeği uzmanlar tarafından da kabul edilmiş bir gerçektir.

Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatlarından Sonra Cinsel Yaşam

Kalp krizi sonrası cinsel yaşam psikolojik ya da fiziksel etmenlerden zarar görebilmektedir. Cinsel problemin ortaya çıkışı kişinin özgüvenini iyice azaltmışken bir de partnerinin aşırı korumacı yaklaşımları cinsel isteksizliğe kadar ilerleyen sorunlara yol açabilmektedir.

Önerilen Süreyi Uzatmayın

Kalp rahatsızlıkları sonrası cinsel yaşam önerileri ilgili uzmanlar tarafından açıklayıcı bir şekilde verilmektedir. Doktorlar kalp krizi ya da bypass sonrası cinsel yaşam rutinine 8-14 hafta gibi bir süre belirleyebilmektedirler.


Hastaların korkuları doktorlar tarafından önerilen 8 haftayı 16-20 haftalara kadar uzatmalarına sebep olmaktadır. Cinsel yaşama verilen bu aranın süresi uzadıkça kişinin kendine olan güveni her geçen gün azaldığı için fiziksel olarak herhangi bir sorun olmasa bile hastalar psikolojik olarak cinsel yaşamdan uzaklaşma isteği yaşamaktadırlar.

Günlük Yaşamda Olduğu Gibi Cinsel Yaşam Sırasında da Dikkatli Olunmalıdır

Her ne kadar belli bir süre geçtikten sonra eski cinsel hayatınıza geri dönebileceğiniz söyleniyorsa da kalp ameliyatlarından sonra cinsel yaşam rutinine geçince hastanın kendisini gözlemlemesi gerekmektedir.

15 dakikadan uzun süren göğüs ve kalp ağrıları varsa, beklenmeyen uykusuzluk hali ve rahatsızlık hissi mevcutsa, yorgunluk ertesi gün de belirgin bir şekilde devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Cinsel Yaşantıyı Canlandıracak Destek İlaçlar Kullanılabilir

Kalp rahatsızlıklarından herhangi birini geçirmiş olan erkeklerde cinsel yaşamın sıkıntılı olması daha sık görülmektedir. Psikolojik açıdan ölüm ve kriz korkusu yaşayan erkeklerdeki sertleşme sorunu, kalp doktorlarının önerdiği destek ilaçlar ile düzelebilmektedir.

Partneri ile birlikte destek ilaçlar hakkında eğitim alan hasta kalp hastaları cinsel ilişkiye girebilir mi sorusuna evet cevabının verilebileceği şekilde, sağlıkla cinsel yaşam rutinlerini devam ettirebilmektedirler.

Cinsel yaşantıyı tekrar canlandıracak ve sertleşme sorununa çözüm getirecek olan ilaçlarla ilgili partnerin de eğitime katılması, hastanın cinsellik sırasında yaşadığı veya yaşayabileceği psikolojik sorunlardan uzaklaşabilmesi için önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu