Hastalıklar

Kalp krizi belirtileri ve kalp spazmı belirtileri

Kalp krizi belirtileri ve kalp spazmı belirtileri

Kalp krizi belirtileri ve kalp spazmı aniden oluşan ve göğüste şiddetli şekilde bir ağrı ile kendini gösterir. Acil durum gerektiren bu durumlar için bazı belirtiler kendini spazm veya krize dair işaretlerle gösterir.

Kalp, normal olarak döngüsünü ve çalışma mekanizmasını kontrol altına alabilmek ve neredeyse 100 bin kilometrelik bir damar ağına sorunsuzca kan pompalama görevini yerine getirmek üzere oksijen ihtiyacı duyar. İhtiyacı olan oksijeni temin edebileceği kalp kassını besleyen kan dolaşımında aktif görevli damarlar ile sağlanır. Eğer bu hayati önem taşıyan damarların başına bir durum gelmesi durumunda yani tıkanması ile kalpteki kas sistemi beslenemez ve gerekli oksijeni alamadığında kalbin çalışma sistemi bozulur.

Buradaki bozulmayı kişi göğsünde kuvvetli bir ağrı ile farkeder. Bu ağrı belirtilerine göre en çok kalp spamzmi ve kalp krizi olarak kaşımıza çıkar. Yani iki durumda da kalpte sorun oluduğu anlaşılır.

Şimdi hem kalp spazmı hem de kalp krizi belirtilerinin neler olduğunu öğrenelim;

Kalp spazmı (Angina Pektoris) Belirtileri

 • Kişi sıkıntılı bir hal alır, ardından nefes darlığı başlar,
 • Ağrı ile başlayan belirtiler, önce göğsün tam ortasında kendini gösterir ve zamanla kişinin kollarına, boynuna, sırtına ve ordan çeneye doğru yayılır. Bu belirtiler size kalp spazmı geçirdiğinize dair işaretler verir.
 • Yukarıdak ağrılar, fiziksel olarak bir hareket yaptığınızda, heyacana kapıldığınızda, üzülme durumlarında veya yemeği aşırı kaçırdığınızda daha fazla görülebilir.
 • Bu ağrının bir çeşidi oluştuğunda çok uzun süremez ve ortalama 5 ile 10 dakika sonra kendiliğinden geçer.
 • Ağrılar istirahat ederek hafifletilir ve durdurulur.

Not: Eğer yaşanan ağrı istirahat yani dinlenme sırasında meydana geliyorsa ciddi sorunlar olduğunu gösterir ve doktora gidilmelidir.

Kalp krizi (Miyokart Enfarktüsü) Belirtileri

Kalp krizi belirtleri ortaya çıktığında hastanın panik halinde olması yani öleceğim korkusu yaşaması durumu daha sorunlu hale getirebilir.!

Belirtileri ise şu şekildedir;

 • Hasta artık kontrolü sağlanamayan bir sıkıntıya düşer ve ölüm korkusuna yenik düşer,
 • Ağrı ile kendini gösterdiğinde genelde göğsün hemen üzerinde veya mide boşluk kısımların bütün noktalarında en fazla ise gırtlağın yaklaşık 30 cm aşağısında oluşur. Bu bölgede başlayan ağrıyı hasta omzunda, boynunda, çenesinde, ve sol kolunda hissetmeye başlar. Yani sol kol ağrısı neye işaret eder sorusu burada akla gelir.
 • Yukarıda oluşan ağrılar kalp spazmı şeklindedir ancak kalp krizinde daha uzun süreli ve daha şiddetli olur.
 • Bu oluşan ağrıları hastayı dinlenmeye alarak geçiremezsiniz.

Buraya dikkat edelim: Mide ağrıması, hazımsızlık, gaz sancıları ve kaslarda oluşan ağrılar genelde kalp krizi ağrıları ile karıştırılır. Önemli olan nokta ise; kaslarda oluşan ağrılar veya gaz ağrıları sebebi bulunulana kadar kalp krizi ağrısı olarak kabul edilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

 • Terlemeler olarak kendini göstermeye başlar,
 • Mide bulantıları ve kusma görülme ihtimalleri vardır.

Kalp krizi sonucu oluşabilecek en yaygın belirtilerdir.

Krizlerde ve spazmlarda ilk yardım nasıl yapılmalıdır

 • Önce hastanın yaşamsal değerleri kontrol edilir ve hasta rahat edeceği dinlenme pozisyonuna sokularak sakinleşmesi sağlanmalıdır. Bu durumda hastaya müdahale eden kişinin soğukkanlı olması gerekmektedir. Özellikle “kalp krizi” geçiren hastalardaki ölüm korkusu paniğe neden olabilir.
 • Hasta yarı oturma pozisyonunda eğer kravat, kapalı düğme varsa çözülerek nefes alması kolaylaştırılır.
 • İlacı varsa içmesi için destek olunmalıdır ve tıbbi yardım (112 aranarak) acil olarak istenmelidir.
 • Yardım gelene kadar hastaya destek olunarak yaşam bulguları kontrol edilmelidir.
 • Hasta tek başına ise, rahat pozisyon alır ve her iki saniyede derin nefes çekerek balgam söker gibi ciğerlerden derince öksürmelidir. Nefes alışlar ve öksürmeler zaman kazandırdığı gibi kanın damarlarda dolaşımı için kalbe destek olunmuş olur.

Diğer kalp bağlantıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu