Sağlık

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı, bir kişi dinlenirken kalbin normalden daha hızlı attığı yaygın bir kalp ritmi bozukluğu türüdür. Palpasyonların en yaygın nedeni kaygı veya korkudur ve sorunun kaynağı genellikle panik ataklara kadar uzanabilir. Kalp çarpıntısı gündüz veya gece meydana gelebilir ve endişe verici bir durum olabilir. 350’den fazla farklı tipte palpasyon vardır, bazıları sadece bir kez meydana gelirken diğerleri tüm hayatı boyunca bir kişiyle birlikte kalır.

Kalp Çarpıntısına Ne Sebep Olur?

Kalp çarpıntısı, hızlı bir kalp atış hızından kaynaklanır ve bir kişi dinlenirken veya uzanırken ortaya çıkabilir. Bu hızlı kalp atış hızı, kasların o belirli ritim için normalden daha hızlı kasılmasına ve kalbin normalden daha hızlı atmasına neden olur. Hızlı kalp atış hızı herhangi bir soruna neden olmaz ve sorunu yaşayan kişide şiddetli endişe veya korkuya neden olacak kadar sık ​​olmadığı sürece zararsız olarak kabul edilir. Palpasyon oranı, kişinin yaşına ve kişinin yaptığı günlük fiziksel aktivite miktarına bağlıdır.

Kalp çarpıntısı, istirahatte asemptomatik ve zararsız anormal bir kalp ritmi bozukluğu olarak kabul edilir. Bunlar gibi kalp çarpıntısı, bazıları diğerlerinden daha yaygın olan birçok farklı semptomla tanımlanabilir.

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?
kalp çarpıntısı

Kalp Çarpıntısının Yaygın Belirti ve Semptomlar Nelerdir?

1.(Hızlı kalp atışı veya Hızlı kalp atışı) Dinlenirken veya yatarken oluşan hızlı kalp atışı hissi, 2.(Çarpıntı) Kalbin bir atımı atlama hissi; bu kalp çarpıntısı ile ilişkili en yaygın semptomdur. 3. (Çırpınma) Kalbin hızlı ve tekrar tekrar çarptığı hissi.

  1. (Hızlı Kalp Atışı) Kalbin hızlı ve tekrar tekrar attığı hissi.

5.(Stres) Dinlenme veya yatarken oluşan hızlı kalp atışlarının neden olduğu stres hissi. 6.(Zihinsel/Psikolojik Yorgunluk) Bu, kişinin hızlı kalp atışı yaşadığında ortaya çıkar, bu da zihinsel ve psikolojik olarak aşırı yorgunluğa neden olabilir.

7.(Göğüs ağrısı)Göğüs ağrısı, hızlı dayak nedeniyle göğüs bölgesinde oluşan ağrıdır; bu, dinlenme sırasında veya uzanırken olur ve en sık olarak bir çarpıntı dönemi sırasında endişe veya korku ile birlikte ortaya çıkar. Diğer belirti ve semptomlar şunlardır:

  1. (Yorgunluk/Yorgunluk) Yorgunluk, genellikle istirahat sırasında veya uzanırken meydana gelen bir çarpıntı epizodu olduğunda ortaya çıkan aşırı yorgunluk ve bitkinlik hissidir. 9.(Göğüs sıkışması) Dinlenirken veya yatarken meydana gelen hızlı kalp atışından dolayı göğsün sıkışması veya kısıtlanması hissidir.
  2. (Nefes almada zorluk) Nefes almada güçlük, kişinin dinlenme sırasında veya yatarken meydana gelen hızlı kalp atışı nedeniyle yeterli oksijeni almakta güçlük çektiği hissidir.
  3. (Nefes darlığı) Nefes darlığı, istirahatte veya yatarken meydana gelen hızlı kalp atışları nedeniyle kişinin yeterli oksijeni almakta güçlük çektiği hissidir.
  4. (Göğüs ağrısı) Göğüs ağrısı, hızlı kalp atışına bağlı olarak göğüs bölgesinde oluşan bir rahatsızlıktır; hazımsızlık gibi hissedebilir veya kalp krizi gibi hissedebilir ve genellikle bir çarpıntı dönemi sırasında endişe veya korku ile birlikte ortaya çıkar.

4.(Çarpıntı) Bu, herhangi bir gerçek tıbbi açıklama olmaksızın kişinin kalbinin hızlı atmasıdır, buna endişe, stres, korku veya başka bir duygu türü neden olabilir.

5.(Anksiyete) Anksiyete, kişinin dinlenme halindeyken veya yatarken üzerine gelen endişe veya korku hissidir; bu bir çarpıntı olayına neden olabilir.

6.(Panik bozukluk) Panik bozukluk, kişinin aşırı kaygı ve/veya korku yaşadığı, çarpıntı nöbetlerine neden olabilen psikolojik bir sorundur.

  1. (Hiperventilasyon sendromu) Bu, kişinin hiperventilasyon yaptığı ve hızlı kalp atışı olduğu zamandır; bu sığ nefes almaya neden olur ve çarpıntıya neden olabilir.

8.(Uyuşturucu kullanımı) Uyuşturucu kullanımı veya uyuşturucu kullanımı, birisine kalbinin normalden daha hızlı çarptığı hissini verebilir ve bu da çarpıntı nöbetine yol açabilir.

  1. (Ateroskleroz) Ateroskleroz, kan damarlarının duvarlarını kalınlaştırarak daha az esnek hale gelmelerine neden olan bir hastalıktır. Bu, çarpıntıya neden olabilecek daha hızlı bir kalp atışına yol açabilir.

10.(Ağır egzersiz) Özellikle koşma veya ağır iş gibi aktivitelerle yapılan ağır egzersizler, kişinin kalp atışlarının normalden daha hızlı attığını hissetmesine neden olabilir ve bu da çarpıntı nöbetlerine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu