Sağlık

Kalbinizin Ritmi Sağlığınızın Belirleyicisi

Kalbinizin Ritmi Sağlığınızın Belirleyicisi

Kalp ritim bozukluğu ilerleyen yaşlarda sıklıkla görülmekle birlikte, günümüzde yirmili yaşlara kadar inmiş bir rahatsızlık olarak önümüze çıkmaktadır. Ritim bozukluğu, öncelikle kalp ve damar rahatsızlıklarının belirleyicisi, ikincil olarak vücuttaki bazı hastalıkların nedenidir.

Günümüzde gençler arasında ritim bozukluğu rahatsızlıklarının yaygınlaşmış olmasının en önemli nedenlerinden biri, bilinçsizce, zayıflamak adına yapılan düzensiz spor ve kullanılan bitkisel içecekler veya haplardır.

Ritim bozukluğu genel olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır;

  • Taşikardi, kalp ritminin çok hızlı olması
  • Bradikardi, kalp ritminin çok yavaş olması

Taşikardi (Kalp Çarpıntısı)

Yaşa göre değişmekle birlikte orta yaş normal bir insanda kalp ritminin dakikada 100 birimden daha fazla atıyor olması taşikardi rahatsızlığının varlığını gösteriyor olabilir.

Sadece kalp damar rahatsızlıklarında taşikardi oluşumu söz konusu değildir. Kalp çarpıntısı pek çok nedene veya rahatsızlığa bağlı olarak gelişmektedir.

Kalbinizin Ritmi Sağlığınızın Belirleyicisi Sağlık

Taşikardi Neden Olur?

Koşmak, ağır yemek yemek, aşırı heyecanlanmak, kafein, tein, alkol ve sigara kullanımında aşırıya kaçmak, stres ve baskı altında olmak, yorgunluk veya uykusuzluk, üşütme ve soğuk algınlığı gibi dış etkenler taşikardi sebepleri arasında yer almaktadır.

Bu sebepler ortadan kalkınca ritim bozukluğu da kendiliğinden düzelmektedir. Bazı rahatsızlıkların varlığı da kalp çarpıntısına yol açabilmektedir.

Zehirlenme, ateşli hastalıklar, endokrin hastalıkları, Akdeniz Ateşi Hastalığı ve böbrek rahatsızlıkları taşikardiyi tetikleyen öneli rahatsızlıklardır.

Taşikardi Tanısının Konması ve Tedavisi

Kalp çarpıntısı belirtileri birkaç saniye de sürebilir, saatlerce de sürebilir. Hatta taşikardi olmasına rağmen hiç belirti vermeyen hastalar da bulunmaktadır. Taşikardi teşhisinin kesin olarak konması için gerekli tetkiklerin hepsi itina ile yapılmalıdır.

Taşikardi genellikle kendini çarpıntı, sürekli yorgunluk, göz kararması ve bayılma, göğüs ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı şeklinde göstermektedir. Daha ciddi durumlarda kalp durması ve ani ölüm hali ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Kalp damar rahatsızlıkları ile ilgili bir sorun olmamasına ve vücutta taşikardiye sebep olabilecek başka bir rahatsızlık olmamasına rağmen rahatsızlık devam ediyor ise kişinin günlük yaşamı ve beslenmesi sorgulanır. Düzenli beslenme ve egzersiz programları uygulanır.

Taşikardi tedavisi için nedeninin kesinleşmiş olması önem arz etmektedir. Kansızlık nedeniyle oluşuyor ise kansızlığın ortadan kaldırılması ile tedavi sürecine girilmelidir. Böbreklerden kaynaklanıyor ise böbrek rahatsızlığının tedavisi işleme alınmalıdır.

Bradikardi Nedir?

Bradikardi Yunan kökenli bir kelime olup, tam anlamı ile yavaş atan kalp demektir.

Yaşa ve yaşam koşullarına göre değişiklik göstermekle birlikte kalp ritminin 60’ın altında olması durumunda bradikardinin varlığından söz edilebilir.

Kalp ritmi 40’ın altına kadar düşebilmektedir. Bu durum ciddiye alınmalıdır ve müdahale edilmez ise ölümle sonuçlanabilmektedir.

Bradikardinin Genel Belirtileri

Bradikardinin belirtileri kalbin yeterli kan pompalayamamasından kaynaklı ortaya çıkan belirtilerdir. Belirtiler genel olup, her biri ciddiye alınmalı ve konusunda uzman doktora hemen başvurulmalıdır.

Halsizlik, baş dönmesi ve baygınlık hali, hafif şiddette göğüs ağrısı, tansiyonda dalgalanma, soğuk terleme, siyah noktalar görme, hafızada zayıflama, kaslarda kramplar şeklinde belirtiler gösterebilmektedir.

Bradikardi Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çeşitli kalp ve damar rahatsızlıkları nedeniyle oluşabilen bradikardinin sebepleri arasında vücutta meydana gelmiş olan bazı rahatsızlıklar da rol oynamaktadır.

Genel olarak vücutta meydana gelen bir rahatsızlık nedeniyle ritim yavaşlaması sorunu ortaya çıkmamış ise tedavi süreci için öncelikle yeterli ve dengeli beslenme diyeti ve egzersiz programı uygulanır.

Tansiyon ilaçları, sinir sistemindeki bozukluklar, aç kalma, böbrek fonksiyonlarındaki aksaklık, soğukta kalma ve vücut ısısının düşmesi gibi etkenler bradikardi neden olur sorusunun cevapları olarak sıralanabilir.

]}
Etiketler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı