Güzellik

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Türk kahvesi içildikten sonra fincanın dibinde kalan kısıma kahve telvesi denir. Türk kahvesi fincanda biraz bekledikten sonra telvesi dibe çökmeye ve burada birikmeye başlar. Kimi insanlar bu telveyi yemekten hoşlanır. Telve yedikten sonra üzerine su içiliyor ise bu alışkanlığın herhangi bir zararı olmaz. Lakin su içilmezse tanecikler boğaza takılıp kişiyi rahatsız edebilir.

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kahve Telvesinin Sağlığa Faydaları ve Zararları

  1. Kahve telvesi tüketmek, bir çok kanser çeşidi karşısında koruyucu etki sağlar. Bu kanser türlerinin başında prostat, kolon, pankreas ve meme kanseri gelir.
  2. Yorgun hissedilen zamanlarda kahve telvesi tüketerek enerjinizi tazeleyebilirsiniz.
  3. Çok sık baş ağrısı problemi yaşayan bireyler telve yiyerek bu sorundan kurtulabilir. Kahve telvesi, kısa zaman zarfında baş ağrısını geçirir.
  4. Kahve telvesi tüketmek, kanda bulunan şeker düzeysini dengeler ve kontrol altına alır.
  5. Sindirim sisteminin sağlıklı biçimde çalışmasına yardımcı olmak için kahve telvesi tüketimi tavsiye edilir. Bunun yanında sindirimi güç olan enzimler basit bir şekilde sindirilebilir. Ayrıca bağırsak tembelliği de önlenmiş olur. Kahve telvesi tüketen bireylerin metabolizmaları daha bi hayli hızlı çalışır. Aynı zamanda sindirim sisteminin rahatlaması ve hazmı kolaylaştırması gibi etkileri sebebiyle sürekli olarak kabız olan bireylere tavsiye edilir.
  6. Kahve telvesi, beyin fonksiyonlarının gelişmesini destekler. Depresyon ve moral bozukluğunun düşmanı olan telve, düşünce sistemlerinin olumlu biçimde etkilenmesini sağlar.
  7. Her gün düzenli olarak kahve telvesi tüketerek astım ve diğer solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski azaltılabilir.
  8. Kahve telvesi, içinde kafein olduğu için uykuyu kaçırır. Bu nedenle fazla tüketilmesi halinde uykuveyalmayı güçleştirir. Gün içinde bir fincandan fazla kahve telvesi tüketilmemelidir.

Kahve Telvesi Yemenin Nedeni Nedir?

Kahve telvesi yemek, kimi bireylerin bi hayli sevdiği ve vazgeçemediği bir alışkanlıktır. Bazı insanlar lezzetinden veya faydalarından yararlanmak için bu alışkanlığı sürdürür. Bazı insanlar ise hoşlanmadıkları halde, içgüdüsel olarak kahve telvesi yemek isteyebilir. Peki sevilmemesine rağmen kahve telvesi yeme isteği neden olmaktadır? Çünkü bu durum buz veya toprak yeme isteğine benzer. Kan değerleri düşük olan ve anemi hastalığı bulunan bireylerin telve tüketmeye eğilimli oldukları ispatlanmıştır.

Dr. Cengiz Ceylan kahve telvesi yeme isteğinin kansızlık yaşayan bireylerde yaşandığini bildirmektedir. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (İzmir) Hematoloji Kliniği’nde Sorumlusu olan Uzman Dr. Cengiz Ceylan, kahve telvesi tüketmek isteyen bireylerde demir eksikliği anemisi olabileceğini açıkladı. Ceylan, bu bireylerin telve yemesi ile birlikte hastalığın daha şiddetli bir hale geleceğine dikkat çekti. Aynı zamanda telve yenirse aneminin provoke edileceğini de kelimeleri arasına ekledi.

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Uzm. Dr. Cengiz Ceylan, demir eksikliği anemisi bulunan bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini dile getirdi. Özellikle et, tavuk, balık, karaciğer, fasulye, baklagil, yumurta, mercimek, badem, kuru erik ve üzüm gibi demir yönünden zengin gıdaların gün içinde yeterli miktarda alınması gerektiğini de hatırlattı.

Yeterince beyaz ve kırmızı et tüketmeyen bireylerde bu durumun çok fazla görüldüğünü açıklayan Uzm. Dr. Ceylan, uygun bir diyet programının izlenmesini tavsiye etti. Demir ve çinkonun eksik kalması ile birlikte, 30 ila 50 gün içinde kan değerlerinin düşmeye başlayacağını da vurguladı. En son bu durum neticesinde çeşitli hastalıkların meydana gelebileceğini de kelimeleri arasına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu