Moda

Kadınların Kıyafet Takıntısı

Kadınların Kıyafet Takıntısı

 

Genel olarak bu takıntı oldukça küçük yaşlarda oluşmaktadır. Kadınların kıyafetler hakkında bu kadar takıntılı olmasının arkasında birden farklı sebep yatmaktadır. Bunlar analiz edildiğinde zannedildiğinden farklı nedenler olduğu görülmektedir. Kadınların kıyafet takıntısı hakkında oldukça farklı sebepleri olması farklı çözümlerinin de olması anlamına gelmektedir.

Kadınların Kıyafet Takıntısı

Kadınların Kıyafet Takıntısının Çevresel Etkenleri

Bakıldığı zaman bir kadının kendini iyi hissetmesi için sevdiği kıyafetleri giymesi gerekmektedir. Kendisini içerisinde güzel bulduğu kıyafetleri giyerek kadınlar öz güven sağlamaktadır. Çevresinde onu eleştiren veya tenkit eden kişiler nedeniyle kadınlar kendilerini rahatsız hissetmektedir. Özellikle de eğer kadınların kıyafet seçimi ile dalga geçildiği ortamlar varsa kadınlar bu nedenle takıntılı hale gelmektedir. Her daim bir ortama girerken kıyafetlerinin yakışmadığını düşünür ve kendilerini kötü hissederler. Bunun önüne geçilebilmesi için kadınlar takıntılı hale gelmektedir.

Kadınların Kıyafet Takıntısının Nedeni: Değişen Moda!

Gün geçtikçe değişen moda nedeniyle kadınlar gardıroplarını yenilemek zorunda kalırlar. Bir giydikleri kıyafeti bir daha giymek istemeyen kadınların derdi moda ile beladadır. Kadınların giysi takıntısının sebeplerinden biri de modanın hızına yetişememekten kaynaklanmaktadır. Her defasında mağaza vitrinlerinin değişmesi, kadınların da dolaplarını değiştirmesine neden olmaktadır. Giydikleri kıyafetin modaya uygun olup olmadığı hakkında tereddüde düşerek devamlı olarak değişiklik ararlar. Etrafında her gün bir giydiğini bir daha giymeyen bayanları gördükçe kadınların da takıntısı artmaktadır.

Moda Programlarının Etkisi

Moda hakkında olan programların her kanalda var olması nedeniyle kadınlar takıntıya girmeye başladı. Özellikle de kıyafet programlarında var olan puanlama sistemleri ve rekabet, kadınların birbirine arkadaş gözüyle bakmasından çok kıskançlık gözüyle bakmasına neden olmaktadır. Moda programları izleyen kadınlar bu nedenle de kıyafetlerinin kötü ve eski olduğunu düşünmeye başlar. Kendisini şişman gösterdiğini, kısa gösterdiğini düşünen kadınlar kıyafetlerinde takıntı yapmaya başlar. Bu nedenle de her daim mağazalara ve ekran başına koşan kadınlar psikolojik olarak sıkıntıya girmektedir.

Ünlülerin Kıyafetlere Etkisi

Özellikle de televizyon programlarında haftanın şık ve rüküşlerinin seçilmesi kadınların kıyafet tarzlarını etkilemektedir. Dünyaca ünlü starların gala gecelerinde ve ödül törenlerinde giydikleri kıyafetler, defilelerde sergilenen kıyafetler kadınların oldukça ilgisini çekmektedir. Kendisine ikon olarak seçtiği kişilerin kıyafetlerini taklit ederek göz alıcı olmak isteyen kadınlar bu nedenle giysi takıntısına girmektedir. Daha iyi giyinmenin sırlarını merak edip devamlı moda magazin dergisi okuyan kadınlar bu nedenle takıntı edinmektedir.

Marka Takıntısı

 

Genel olarak kadınların giydikleri kıyafetlerin marka takıntısı da oluşmaktadır. Pahalı çanta satın almak isteyen, varken yine farklı bir topuklu ayakkabı almak isteyen bayanlar bu nedenle modanın öncüsü olmaktadır. Moda takıntısı olan bayanlar bu nedenle oldukça para harcamaktadır. Çantalar, cüzdanlar ve ayakkabılar kadınların en çok para harcadıkları alanlardır. Bu nedenle de kadınların oldukça takıntılı hale gelmelerine neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu