Moda

Kadınların Giyim Modası 1970’ler 1980’ler 1990’lar 2000’ler

Kadınların Giyim Modası 1970’ler 1980’ler 1990’lar 2000’ler

 

Modada devri âlem: 50’lerden 90’lara kadar moda hakkında bilmek istediğiniz her şey demek diyebiliriz. Tarih boyunca çeşitli halklar zamanın şartlarına göre kıyafetler yapmışlardır. Bugün bile moda kavramının ilk olarak ortaya ne zaman çıktı sorusuna uzmanlar tarafından araştırılmaya ve cevap aranmaya devam ediliyor. Moda, tarihteki sıcaktan terleme veya soğuktan korunma gibi soğuktan korunmak için ortaya çıkmış olsa da medeniyetin ilerlemesiyle moda kavramı daha da gelişmiş. Özellikle kadınlar güzel görünmek, farklı stiller yaratabilmek o giyim tarzları ve ilginç aksesuarlar geliştirdiler. Bugün hepimizin geleneksel olarak giyim tarzları da aslında hepimizin içinde var olan moda kültürünü dışa yansımasıdır.

1960’lara gelindiğinde modadaki değişim rüzgârından Türk kadını da etkilendi. O dönem etek boylarında kısalma ve çuval elbiseler kadınların hayatındaki yerini aldı.

1970’ler Türkiye’de siyasi olayların doruğa çıktığı dönem olarak karşımıza çıkar. Ülke sağ ve sol olarak ikiye ayrıldı. Her görüşü simgeleyen farklı kıyafetler vardı. Sol görüşlü ve sağ görüşüler ortaya çıktı. Sol öğrenciler arasında gocuk, parka; ülkücü, sağ görüşlüler arasında aşağıya doğru sarkık kıyafetler tercih edildi.

1990’larda

Orta Asya bıyıkları moda oldu. 1990’larda giyim modasında sadelik, sade ve vücudu kavrayan formlar, damgasını vurdu. Süslü ve abartıdan uzak görünümler tercih edildi.

2000’lere gelindiğinde ise artık herkes her şeyi giyiyordu. Kendine yakışanı tercih ediyordu. Modacılar bir anlamda tekrar gibi oluyor. Adeta 70-80 ve 90’lı yılların modası ve günümüzdeki modaya damgasını vurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu