Sağlık

Kadınların Bilmesi Gereken Kanser Semptom Belirtileri Nelerdir?

Kadınların Bilmesi Gereken Kanser Semptom Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda pek çok kanser türü sıklıkla görülebilmektedir. Meme kanseri, rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri kadınlarda görülen riskli kanser türleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle kadınlar jinekolojik kanser konusunda bilinçli ve uyanık olmalıdır. Aksi halde kadınların sağlığı ile ilgili istenmeyen sonuçlar ortaya çıkması mümkündür.

Kadınlarda meydana gelen semptomların erken teşhis edilmesi halinde kanserden kurtulma şansı oldukça yüksektir. Ancak geç fark edilen kanserler nedeniyle pek çok kadın hayatını kaybedebilmektedir.

Anormal bir durumla karşı karşıya kalan kadınlar hemen bir doktora başvurmalıdır. Doktor tavsiyeleri ve kontrolleri çerçevesinde kanser ile ilgili semptomların takibi sağlanmalıdır. Kadınların kanser semptomları ile ilgili bilmesi gereken belirtiler aşağıda verilmiştir.

Kadınların Bilmesi Gereken Kanser Semptom Belirtileri Nelerdir?

Pelvik Ağrılar

 

Pelvik ağrı göbeğin alt kısmında meydana gelen ağrı ve basınç hissine verilen isimdir. Bu ağrılar sadece adet öncesi meydana gelmiyor ve düzenli olarak seyrediyorsa kadınlar bu konuda mutlaka dikkatli olmalıdır.

Pelvik ağrılar pek çok jinekolojik kanser türünün belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Pelvik ağrılarınız varsa endometriyal kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık tüpü kanseri veya vajinal kanserin belirtisi olabileceğinden mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Abdominal Bölgede Meydana Gelen Şişlikler

Abdominal bölgede meydana gelen şişlikler özellikle yumurtalık kanserinin en sık rastlanılan belirtileri arasında gösterilmektedir.

Birçok kadının göz ardı ettiği abdominal bölgede meydana gelen şişlikler giderek büyümekte ve kötüye gitmektedir. Pantolon giymeyi bile zor hale getiren abdominal şişlikler nedeniyle kadınlar normal bedeninden daha büyük pantolon almak zorunda bile kalabilmektedir.

Bel Ağrısının Sürekli Olarak Devam Etme Durumu

Bel kısmında sürekli olarak yaşanan ağrılar tıpkı doğum sancısına benzemektedir. Bel ağrısının sürekli olarak seyretmesi yumurtalık kanserinin belirtisi olabileceğinden bir doktora muayene olunması önemlidir.

Vajinada Aşırı Kanama Hali

Jinekolojik kanserlerin kendisini en çok belli eden semptomlarından biri vajinada meydana gelen anormal kanamadır. Anormal vajinal kanama kapsamında aşırı adet kanamaları, iki adet dönemi arasında kanamanın devam etmesi, cinsel ilişki esnasında veya sonrasında kanama olması bulunmaktadır.

Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ya da yumurtalık kanserinin semptomları arasında anormal vajina kanaması önemli bir yere sahiptir.

Sürekli Ateş

Kadınlarda 7 gün boyunca geçmeyen ateş meydana gelmesi halinde mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

İnatçı ateşin meydana gelmesi gene olarak bir kanser belirtisi olacağı için kontrollerin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Kilo Kaybı

İstenmeyen kilo kayıpları bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. İstemediğiniz halde 5 kilo veya daha fazla kilo kaybetmek normal bir durum olmadığından mutlaka doktora gidilmelidir.

Midenin Bulanması ve Bağırsak Durumunda Değişiklikler

Kabızlık, ishal, gaz, dışkıda kan, ince dışkı yapılması ve bağırsaklarda normal olmayan durumların ortaya çıkması halinde doktora gidilmesi önerilmektedir.

Çünkü bu şikayetler bir jinekolojik kanser türünün belirtisi olabileceği gibi kolon kanserinin belirtisi de olabilmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu