Kadın

Kadınların Başına En Çok Gelen Beş Rahatsızlık

 Kadınların Başına En Çok Gelen Beş Rahatsızlık

Kadınların başına en çok gelen beş rahatsızlık vajinak akıntı türleri, pelvik ağrılar, cinsel bozukluklar, adet düzensizlikleri ve fizyolojik akıntılar olarak sayılabilir.

  1. Enfeksiyonel Vajinal Akıntılar

Vajinal akıntılar genellikle mantar ve enfeksiyona bağlı nedenler ile ortaya çıkan durumlardır. Bu akıntılar kadınlara genellikle cinsel yol ile bulaşır. Akıntıya neden olan enfeksiyonlar Klamidya ve Mykoplazmadır. Akıntı bazen kaşıntılı ve renkli olabilmektedir. Bu tür akıntılar daha çok süt kesiği şeklinde gelir. Bu akıntıların sebep olduğu durum mantardır. Mantara bağlı akıntılarda kaşıntı çok fazla olur. Bu tür enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yıllarda dış gebelik gibi önemli sorunlara yol açabilmektedir.

Kadınların Başına En Çok Gelen Beş Rahatsızlık

  1. Fizyolojik Vajinal Akıntılar

Fizyolojik akıntılar iki adet arasında kalan yumurtlama döneminde rahim ağzındaki tıkaç açılarak spermin içeri girmesini kolaylaştırmak için sıvı hale geliyor. Bu sebeple rahim ağzında nezleye benzer bir sulanma görülüyor. Eğer bu akıntılar bu dönemlerde oluşuyorsa tedaviye gerek yoktur. Çünkü bu durum normaldir. Bazı kadınlar bu akıntıdan rahatsız olarak vajina içini yıkamak gibi büyük bir yanlışa adı atıyorlar. Bu durumda değişik enfeksiyonel akıntılara neden olabiliyorlar.

  1. Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği genellikle yaşı on sekizi bulmamış genç bayanlarda ortay çıkıyor. Düzenli bir adet döngüsünde beyinden salgılanan hormonlar düzenli olarak yumurtalıkları uyarıyor ve yumurta hücresi büyümeye başlıyor. Rahim içi gebeliğe hazırlanmak için her ay kalınlaşıyor. Kadınlar hamile kalmadıkları aylarda bu kalın dokuyu kan ile birlikte dışarıya atıyor. İşte bu ilahi döngü bazen kadınların kendi oluşturdukları, bazen de doğal nedenlere bağlı olarak bozulabiliyor. Bu gibi durumlarda fazla telaşa gerek yoktur. Doktor hastanın durumuna göre bir ilaç veya küçük bir ameliyat ile tedaviyi sağlayabiliyor.

  1. Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel fonksiyon bozuklukları ülkemizde ayıp olarak görüldüğünden doktorlar önünde dahi pek konuşulmuyor. Bu tür problemler yaşayan hanımlar genellikle değişik ağrı sebepleri ile doktora başvuruyor. Eğer doktorlar ağrıya sebep olan bir olgu bulamazlarsa hastayı direkt olarak psikiyatri servisine sevk ediyor. Tüm bunları yaşamak yerine hastanın kendisinin direkt olarak psikiyatriye gitmesi daha akıllıcadır.

  1. Pelvik Ağrı ve Nedenleri

Pelvik ağrı adet düzensizliğinde kaynaklanan miyom ağrılarıdır. Miyomlar rahim duvarında meydana gelen iyi huylu tümörlerdir ve birçok kadında görülme olasılığı yüksektir. Genellikle adet kanı ile birlikte atılırlar. Fakat makat ve rahim duvarına baskı yapması halinde adet sancılarına neden olabilmektedir. Bu durum doktorlar tarafından teşhis edildikten sonra küçük bir cerrahi işlem ile sonlandırılabiliyor. Fakat hasta istemez ise ameliyat olmasına da gerek yoktur. Çünkü birçok kadın evlendikten sonra bu şikâyetlerinin son bulduğunu söylüyor. Eğer cerrahi müdahaleyi gerekli görmüyorsanız, pıhtılı kanın atılırken rahim duvarında yaptığı sızlamayı azaltmak için doktordan size uygun bir ağrı kesici ilaç da alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu