Kadın

Kadınların Baş belası Sistit Nedir?

Kadınların Baş belası Sistit Nedir?

Sistit hemen her kadında genç ya da yaşlı fark etmeden meydana gelebilecek idrar yolu rahatsızlıklarının bir türüdür. Ortay çıkma nedeni olarak mide veya bağırsaklarda meydana gelen, idrar ile atılması mümkün olan, fakat bazen mide veya mesane duvarına yapışı kalan, bazen de aşırı üremesinden dolayı bir kısmının idrar yolu ile atılamamasından dolayı idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonların sebep olduğu bir hastalıktır denebilir.

Kadınların Baş belası Sistit Nedir? Kadın

Sistit Belirtileri Nelerdir?

Sistit belirtileri olarak sık idrara çıkma, idrara çıktığımda damla damla ve kanlı idrar gelmesi ile birlikte aşırı yanma, idrarda zorlanma gibi durumlar sayılabilir. Sistit sebepleri ise daha çok üşütme ile meydana gelen, idrar yolu enfeksiyonları, gazlı içecekler, az su içmekten meydana gelen mesanenin boşalması ve enfeksiyonların çoğalması, kuruyan çamaşırı direkt olarak ütülemeden giymek sayılabilir. Güneşte kuruyan çamaşırlar havada birçok mikrobu üzerinde barındırır. Bu nedenle her çamaşırı giymeden önce ütülemekte yarar vardır. Sistitin bir diğer nedeni olarak temiz olmayan cinsel ilişki sayılabilir. Erkeğin ve kadının ilişkiden hem önce hem sonra banyo yapması şarttır. Ayrıca dişlerin fırçalanması çok önemlidir.


Sistitin Tedavi Yöntemleri

Sistitin tedavi yöntemleri hastalığın türüne göre değişebiliyor. Bazı sistit türlerinde antibiyotik tedavisi işe yarayabiliyor. Fakat bazı sistit türlerinde farklı tedaviler kullanılabilmekte. Antibiyotik kullanımı ile en az 48 saat içinde sistit kontrol altına alınabilmekte. Fakat hamilelerde bu süre daha uzun olabilmekte. Çünkü hamilelerin normal insanlara göre iki kat daha fazla su tüketmesi gerekir. Sistitin tekrarlaması  enfeksiyona neden olan şartların değişmesine bağlıdır. Örneğin naylon ve dar çamaşır giymeyin, idrarınızın tam boşalmasını sağlayın, genital gölgenizde sabun, sıvı sabun, şampuan, ıslak mendil gibi kimyasallar ile temizlik yapmayın.

Sistit Sadece Kadınlarda mı Görülür?

Sistitin görülme ssebepleri değişebileceği gibi, sistit görenlerin de değişebileceği aşikardır. Kadınlarda, çocuklarda, erkeklerde görülebilir. Kadınlarda daha sık görülmesinin sebebi, mesane yolunun kısa olmasıdır. Bakteriler bu yoldan mesaneye daha çabuk ulaşıp, daha çabuk üreyebilmektedirler. Çocuklarda sistit belirtileri iştahsızlık, ateşlenme, kusma olarak görülür. Sistit hamilelerde çocuğun düşmesine bile sebep olabilmektedir. Hamilelerde sistitin belirtileri çok daha farklıdır.

Hamilelerde Sistit Belirtileri

Hamilelerde sistit belirtileri aşırı hassasiyet, sık idrara çıkma, idrarda yanma ve kanlı idrar olarak görülmesinin yanında böbreklerde ağrı da olabilir. Bunun nedeni sistiti ortaya çıkaran sebebin taş veya kum döküyor olabilme olasılığıdır. Hamilelikten önce sistit yaşayan kadınların doktorları ile görüşmeleri gerekmektedir. Evliliğin ilk aylarından da sistit görülmesi yüksek bir olasılıktır. Çünkü bakterilerin kadının vücuduna hücum etmesi olasılığı vardır. bu durumda bol bol su tüketmeli ve sık idrara çıkma sağlanmalıdır. Bu sayede bir seferde atılamayan enfeksiyonların bir kaç seferde atılması söz konusu olabilir. İlerleyen sistit hamile kalmayı zorlaştırabileceği gibi, hamilelerde düşük sebebi de olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu