Güzellik

Kadınlarda Çene Altı Kıllanma Neden Olur Çene Tüylerini Nasıl Almalı

Kadınlarda Çene Altı Kıllanma Neden Olur Çene Tüylerini Nasıl Almalı, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kadınlarda Çene Altı Kıllanma Neden Olur Çene Tüylerini Nasıl Almalı ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kadınlarda Çene Altı Kıllanma Neden Olur Çene Tüylerini Nasıl Almalı ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kadınlarda Çene Altı Kıllanma Neden Olur Çene Tüylerini Nasıl Almalı

Çene altında kılların çıkması hormon bozukluğu, genetik, hamilelik, yaşlanma, menopoz dönemi gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sorundan mustaripseniz ilk kez Endokronoloji doktoruna gitmelisiniz.

Çenede Kıl Neden Çıkar?

Genetik

Anne, anane, babane gibi ebeveynlerde çenede kıllanma varsa bu durum sizde de görülebilir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Çenede kıllanmanın en sık karşılaşılan nedenlerinden biri polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromu, yetişkin kadınların hemen hemen %10’unda görülen bir hastalıktır. Bu sendromda, yumurtalıklarda kist mevcuttur ve bu kistler yumurta hücrelerinin gelişmesini engellemektedir ve buna bağlı olarak doğurganlığı engellemekte ve daha bir çok değişik problemlere neden olmaktadır. Kadınlarda görülen çene kılları veya vücutta başka bölgelerdeki aşırı kıllanma, adet düzensizliği ve kısırlık problemi polikistik over sendromunu işaret etmektedir.

İlaçların Yan Etkileri

İlaçlar vücut kimyamızı değiştirerek çenede kıllanma yapabilir. Vücutta bağışıklık sistemini baskılayan maddeler içeren anaboliksteroidler, testosteron ve siklosporin benzeri ilaçlar yüzdeki tüylerde artış gibi yan etkilere neden olabilir.

Cushing  Sendromu

Damarlardaki kan basıncını düzenleyip vücutta kalp ve kan damarlarının çalışmasını sağlayan ve iltihap oluşumunu engelleyen hormona kortizol adı verilmektedir. Hiperkortizolizm olarak da anılan Cushing sendromu, vücuttaki kortizol düzeysinin uzun bir süre çok yüksek seyretmesi neticesinde meydana gelir.Çenede kıllanma bu hastalığın belirtilerindendir. Ek olarak kilo alımı, tip 2 diyabet ve vücutta çatlaklar oluşması da Cushing sendromu belirtileri içinde bulunmaktadır.

Hamilelik

Kadınların vücudunda hamilelik boyunca hormonal dengesizlikler görülmektedir. Özellikle de bu sürede git gide artan testesteron (erkeklik hormonu) hormonunun çenede kıllanmaya yol açtığu billinmektedir. Değişken olan hormonlar, hamilelik boyunca bu gibi başka belirtilere de neden olabilir ve bu tüyleri etkilenmesi endişenlenecek bir durum değildir.

Menopoz

Kadınlarda menopoza girildiğinde vücuttaki östrojen düzeysi düşer ve buna bağlı olarak çenede kılların çıktığı görülebilir. Bu durum normal olarak kabul edilmektedir.

Şişmanlık

Çenede çıkan kılların artışına ek olarak kişi eğer kilo alıyor yahut veriyorsa bunların ortak bir sebebi olabilir. Uzmanlar birinin çok fazla kilo alması ve obezitenin; vücuttaki erkek ve kadın hormonlarının dengesini bozduğunu bildirmektedir. Obezite vücuttaki insülin direncini yükseltir ve bu durum tip 2 diyabet görülme riskini yükseltir. Ayrıca yüksek insülin düzeyleri vücutta erkek hormonu üretimini arttırıp çenede kıl çıkmasına neden olabilir. Diyabet ve insülin direncinin tedavileri içinde sağlıklı beslenme, ilaç nasıl tedavi edileceği ve egzersiz yapmak bulunmaktadır.

Çenedeki Kıllar Nasıl Geçer?

İğneli Epilasyon

Çenedeki kıllardan kurtulmanın en etkili yolu iğneli epilasyondur. İğneli epilasyon; vücuttaki kıllardan kurtulmak için çok uzun süredir sıklıkla başvurulan bir uygulamadır. Bu uygulamada her bir kıl köküne sıra sıra akım verilir ve bu sayede kıl yok olur. En çok da çene, çene altı, yanak ve favori gibi yüz bölgesindeki kıllar için çok fazla başvurulan iğneli epilasyon etkili olduğu bilinmektedir. İğneli epilasyondan önce tüylerin cımbız tutacak boyda olması gerektiği unutulmamalıdır.  

Ağda

Yüzdeki kıllar için ağda çok tavsiye edilmemektedir. Çünkü yüz bölgesine uygulanan ağda sarkmalara neden olabilir. Lakin çene bölgesi daha sert olduğu için buradaki kıllar için ağda bantları kullanabilirsiniz. Ağda hem zahmetsiz hem de bi hayli hızlı bir yötemdir ve istenmeyen tüylerden kurtulmak için çok yardımcıdır.

İp Kullanın

Daha önceleri istenmeyen tüylerden kurtulmak için sıklıkla başvurulan ip yöntemi yüz bölgesi için zararsızdır. Çünkü hem içinde bir kimyasal madde yoktur hem de metal yoktur. Çenedeki kılları temizlemek için kullanacağınız ip yöntemi,çenedeki kılları kalınlaştırmaz. Ayrıca bu yöntem düzenli uygulandığında çenedeki kıllardan tamamen kurtulmanız da olabilecekdür.

Lazer Epilasyon

Günümüzde,vücuttaki her türlü tüyden kurtulmak için en etkili yöntem lazer epilasyondur. Çenenizdeki kıllar için de lazer epilasyon yaptırabilirsiniz. Bu yöntemle kıllarından hemen hemen tamamen kurtulan bir çok insan mevcuttur.

Tüy Dökücü Kremler

Çenedeki kıllardan kurtulmak için en acısız ve bi hayli hızlı yöntem tüy dökücü kremler kullanmaktır. Bunun için yüze özel olan tüy dökücü kremleri kullanmalısınız.

Tüy Azaltma Yöntemleri, Kılları Yok Etmek İçin Bitkisel Tarifler Tıklayınız

Kıl Köklerini Kurutan Bitki Tüyleri Kökten Yok Eden Bitkiler Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu