Sağlık

Kadınlarda Ağırlık Çalışma, Ama Nasıl?

Ağırlık çalışması deyince genellikle aklımıza erkeksi bir vücut geldiğinden, birçok kadın ağırlık kaldırma hareketlerine ön yargılı yaklaşıyor. Erkeksi kol ve bacaklara sahip olma korkusu ile ağırlık çalışmalarından uzak durulabiliyor. Oysa bu düşünce ile yıllarını bu işe vermiş, kaslı kol ve bacaklar elde etmek için günlerce, haftalarca hatta yıllarca çalışmış insanlara haksızlık etmiş oluyoruz. Kadınlar için hazırlanan ağırlık çalışma programları ile hem kadınsı hem de fit görünebilirsiniz. Vücudu sıkılaştırmak ve inceltmek için en doğru seçeneklerden biri ağırlık çalışmaktır. Özellikle kilo vermeye çalışan kadınlar her ne kadar yağların kasa dönüşmesi ve incelmek yerine kasa dönüşmek korkusu ile ağırlık çalışmasından uzak dursa da, zayıflama sürecinde sarkmaları önlemek için mutlaka ağırlık çalışması yapmak gerekiyor.

Kadınlarda Ağırlık Çalışma, Ama Nasıl?

“Daha fit, daha güçlü ve sımsıkı bir vücut” 

Kadınlarda ağırlık çalışmasının tam olarak bizlere vaat ettiği vücut tam olarak bu. Uzun yıllar yoğun bir program ile bu alana ağırlık vermediğiniz sürece, erkeksi bir vücudunuz olmaz. O nedenle böyle bir korkunuz varsa, onu kafanızdan atın ve ağırlık çalışmaya başlayın. Bir spor salonuna üyeyeseniz, bunun için spor hocalarınızdan yardım alabilir; size uygun bir ağırlık programı oluşturmalarını isteyebilirsiniz.

Kilo vermeye çalışan kadınlar için haftada 2 günlük bir  program yeterli olacaktır. Tabi kalan günlerde diğer egzersiz çalışmalarınızı da ihmal etmemeniz gerekiyor. Daha önce bu konuda bir deneyiminiz yoksa, yavaş yavaş başlamalı ve zaman içinde arttırmalısınız. Ağırlık çalışması programı oluştururken, hedeflerinizi doğru belirlemelisiniz. Kilo vermek ve sıkı bir vücut için genellikle haftada 2 günlük bir program yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu