Bebek ve Çocuk

Kabız yapmayan bebek maması, bebelac gaz yapmayan mama, gaz yapmayan mama çeşitleri

En iyi bebek maması markaları, sürekli aynı marka bebeğe verilir mi? Bebekte gaz ve kabızlık yapmayan mamalar

Bebeklerde gaz mamadan olduğu kadar hatalı yedirilme yöntemleriylede alakaladır. O yüzden yanlış yedirme yüzünden oluşan gazlardan bebek mamasını sorumlu tutmakta doğru olmayacaktır. Biberonla verilen besin maddeleri ile bebeğe hava yutturmak gazın en büyük nedenidir.

Bazı marka mamalar ise bebekta gaz yapabilir hatta kabızlık bile yapabilir. Deneme yanılma yolundan başka seçim kaynağı yoktur. En çok tutulan bebek markaları ile tercihlere göre aşağıda sıralama yaptık ancak bir bebekte gaz yapmayan mama diğerinde gaz yapabilir.

Bebeklerde sindirim ve bağışıklık sistemleri yeni gelişmeye başladığı bu dönemlerde süt alerjisi ile sıkça karşılaşabilirsiniz. Bebeğe alerji yaptığını şu belirtilerle anlayabilirsiniz;

 • Karında şişlik
 • Karın sancıları ve kramp
 • Çok fazla gaz sorunu
 • İshal
 • Kakasında kan görülmesi
 • Dışkıda mukus
 • Bulantı, kusma
 • Kilo alamama

gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bebek mamasından kaynaklan sorunlar bebeğin sindirim sistemindeki yaptığı tahriş ve vücudun iltihap yapan maddelere karşı mamaya verilen tepkilerden olur. Mamanın hazırlanışındaki kullanılan maddeler ve proteinlere karşı bebeğin vücudunun zararlı madde algılayışı ile sorunlar çıkmaktadır.

Bebeklerin bağırsaklarının henüz olgunluğa erişmeyişinden kaynaklı olarak mamayı sindirememesi ile bebekte aşırı gaz ve sonuç olarak bebekte sürekli ağlama (kolik) belirtileri görülebilir. 100 bebekten 20’sinde bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Eğer bebek bacaklarını karnına çekerek kıvranıyorsa aşırı gaz sorunu yaşadığını anlatmaya ve kurtulmaya çalıştığındandır.

En iyi bebek mamaları, gaz ve kabız yapmayan mama markaları

 1. Sma mama
 2. Golden goat (keçi sütü)
 3. Aptamil conformil
 4. Bebelac nutrikonfor
 5. Hipp organik
 6. Humana antikolik
 7. Bebelac ac almiron gaz giderici mama
 8. Similac

Hatırlatma: Yukarıdaki 8 mama markası tercihlere göre en çok tutulanmamalardır. Bu mama markalarına bakarak bebeğin gaz veya kabızlık sorunu gider diye düşünmeyin. Birinin bebeğine gaz yapmazken diğerinin bebeğinde gaz sorunu çıkarabilir. Yukarıda da dediğimiz gibi deneme yanılma yöntemi ile ancak en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. 1-2 markayı deneyerek sonucu gözlemleyebilir sizin bebeğinize en uygun mamayı bulabilirsiniz.

Sürekli aynı marka mama kullanmak doğru mu?

Bebekte sorun yapmadığı sürece devam serisi mamaların kullanılmasında sakınca yoktur. Bazen aynı marka mamayı sürekli kullanmak bebekte gaz, kabızlık gibi sorunlar oluşturabiliyor. Bebek mamasında bu tür sorunlar yaşamaya başladığınızda mama markası değiştirmek sorunu çözecektir.

Bebekler için faydalı bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu