Güzellik

Kabız Oldum, Kabızlığı Ne Geçirir, Kabızlık İçin Neler Yemeli?

Kabız Oldum, Kabızlığı Ne Geçirir, Kabızlık İçin Neler Yemeli?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kabız Oldum, Kabızlığı Ne Geçirir, Kabızlık İçin Neler Yemeli? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kabız Oldum, Kabızlığı Ne Geçirir, Kabızlık İçin Neler Yemeli? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kabız Oldum, Kabızlığı Ne Geçirir, Kabızlık İçin Neler Yemeli?

Kabızlık her yaştan insanı etkileyebilen yaygın bir sindirim sorunudur ve dışkının kurumasına bağlı olarak makattan çıkışının zorlanması olarak tanımlanır. Bunun neticesinde iştahsızlık, sinirlilik hali, iştahsızlık, ağızda aftlar, baş ağrısı ve dışkıda aşırı kötü bir koku oluşabilir.“Bu makalemizde kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve bitkiler ile ilgili bilgiler verdik.”

Kabızlık neden olmaktadır?

 1. Az sıvı tüketimi
 2. Uzun süre tuvalete çıkmamak
 3. Hareketsiz yaşam
 4. Lifli gıdaların az tüketimi ( Meyve ve sebzeler mühim lif kaynaklarıdır)
 5. Bazı ilaçların yan etkileri
 6. Dengesiz beslenme

Uygulayacağımız basit gıda takviyeleri ile sindirim sisteminde bir araya gelen bu problemi basit bir şekilde çözebilirsiniz. Biz de bu makalemizde kabızlıktan kurtulabileceğiniz doğal metotlarden söz edeceğiz. İşte kabızlıktan kurtulmak için doğal metotlar;

Ceviz Kürü 

Kabızlıktan kurtulmak için en etkili kesin çözüm cevizi kürü yapmaktır. Geceden 1 su bardağı suya 2-3 adet ceviz atın. Sabahleyin aç karnınıza bu suyu içip cevizleri yiyin. 1 hafta içinde kabızlıktan eser kalmayacaktır. Hergün buna devam edin.

Kuru yahut taze incir

İçerisinde yüksek lif barındıran incir doğal müshil etki sağlar ve kabızlıktan kurtulmakta mühim rol oynar. İncir, bağırsak poblemleri ve kabızlık problemi olanların mutlaka tüketmesi gereken etkili bir meyvedir. Kuru yahut yaşı farketmeksizin aynı etkiyi gösterir. İnciri yerken kabuğu ile tüketmeye dikkat edin. Lif ve kalsiyumun çoğu kabuğunda bulunur. 5 adet badem ve 2-3 tane inciri birkaç saat suda beklemede bırakın. Bunları bir kaseye bal ile birlikte karıştırın ve günde 1 kase olarak tüketin.

Taze yahut kuru üzüm, kayısı

Kuru kayısı ve üzüm de kabızlıktan kurtulmak için en etkili besinlerdendir. Kırmızı yahut sarı üzüm tüketerek bağırsak hareketlerini hızlandırabilirsiniz. Bunun için aç karnına 1 salkım üzüm tüketebilirsiniz. Diğer bir yol ise 21 adet kuru üzümü 1 bardak sıcak suya atın. 7-8 dakika sonra suyu için ve kuru üzümleri yiyin. Bunu sabahları aç karnınıza tüketin. Akşamdan birkaç kayısı kurusunu ılık-sıcak bir suyun içerisine koyup demlenmeye bırakmak ve sabah ilk kez suyunu içip ardından da kayısısını yemek de kabızlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Pekmez

Pekmez de kabızlıkla savaşan yiyeceklerdendir. Pekmez doğal müshil etkisi sağlar. Aynı zamanda içinde bulunan vitamin ve mineraller aracılığıyla vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bunun için yatmadan önce 1 yemek kaşığı pekmez yiyebilir yahut bunu 1 bardak suya katıp içebilirsiniz. Daha bi hayli hızlı bir çözüm ise; 1 yemek kaşığı fındık ezmesi ile 1 yemek kaşığı pekmezi karıştırıp yemektir.

Rezene

Rezene kabızlık için en etkili doğal çözümlerdendir. Rezene çayı; hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık gibi bağırsak poblemlerindan bi hayli hızlıca kurtulmanızı sağlar. Bir cezve suda bir tatlı kaşığı rezene tohumunu kaynatın. 10 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra süzerek için. Diğer bir yöntem ise; yemeklerden sonra, bir tatlı kaşığı rezene tohumu çiğneyin.

Keten Tohumu

Keten tohumu yüksek lif oranı ve içindeki omega3 yağ asitleri aracılığıyla sindirim sistemini düzenleyici etki sağlar. Aynı zamanda kuvvetli müshil etkisi ile kabızlık sorununuzu çözer. Bir yemek kaşığı keten tohumunu 2-3 saat ılık suda beklemede bırakın. Yatmadan önce bardaktaki keten tohumlarını süzün ve kalan suyu için. Sabah kalktığınızda sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz. Bunun bunun yanında günlük tükettiğiniz salata, yoğurt gibi yiyeceklere toz olarak serpebilirsiniz.

Limon

Limon kullanmak sindirim sisteminizin hareketlerini düzenleyerek dışkının normal durumuna dönmesini sağlar. Bu yöntem hem etkili hem de kolay uygulanabilirdir. Bir bardak ılık suya yarım limonun suyunu sıkın. İçine 1er çay kaşığı tuz ve bal ilave edin. 3-4 gün boyunca her sabah kalktığınızda bu karışımı için.

Hintyağı

Aç karnına tüketeceğiniz 1-2 yemek kaşığı Hintyağı hem o anki kabızlık sorununuzu bi hayli hızlıca çözer hem de varsa kronik kabızlık sorununuza çözüm olur. Tadı ağır gelenler için bir bardak meyve suyu ile karıştırarak içebilirler. Bu yöntem çok bi hayli hızlı bir biçimde kabızlık sorununuzu çözecektir.

Bal

Bal kullanmakta kabızlıkta etkili bir yardımcımızdır. Bunun için günde 3 defa 1 yemek kaşığı bal tüketin. Diğer bir yöntem ise 1 bardak ılık suya bir yemek kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu ekleyerek sabahları aç karnına içmektir.

Ispanak

Ispanak bağırsaklarda detoks etkisi ile kabızlık problemlerinin giderilmesinde etkili bir bitkidir. Bunun için bir kase ıspanağı kaşığın tersiyle yahut havan yardımı ile ezerek suyunu çıkarın. Bu kâseye aldığı kadar su ilave edin. 10 dakika sonra süzerek 1 bardak olacak biçimde için. Bunu günde 2 defa uygulayın. Ayrıca ıspanağı yemeğini yaparak ta tüketebilirsiniz.

Kabızlık İçin Genel Öneriler

 1. Lifli gıdalar bağırsaktaki suya bağlanırlar. Bunun yanında bağırsakların kuru kalması önlenir. Bundan dolayı lif yönünden zengin gıdaları bol tüketin. Meyve ve sebzeler mühim lif kaynaklarıdır.
 2. Günlük 8-10 bardak su için. Her bardağa 4-5 damla limon suyu sıkın.
 3. Kabak çekirdeği, fındık, ceviz gibi hem lifli hem de yağ oranı yüksek besinler tüketin.
 4. Yemeklerinizi daha yağlı yapın.
 5. Kompostosunu yapmak yahut taze meyveyi kabuğuyla birlikte yemek (meyvelerin kabuğunda çok lif buluduğundan) bağırsakların düzene girmesini sağlıyor ve kabızlıktan kurtulmakta mühim rol oynuyor. Kabızlığa iyi gelen meyveler; Kayısı, incir, elma, erik, üzüm, çilek, armut, kivi, avokado ve böğürtlendir.
 6. Tüm bu doğal metotlar kabızlığınızı geçirmeye yöneliktir fakat haftalarca geçmeyen kabızlık sorununuz varsa olası daha büyük bir soruna karşı doktorunuza görünün.

Çocuklarda Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Bitkisel Doğal Yöntemler Tıklayınız

Ceviz Suyu İle Kabızlıktan Kurtulma Kürü Tarifi Tıklayınız

Karpuz Kabızlığa İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelirmi? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu