Hamilelik - GebelikSağlık

İstenmeyen Gebelik Durumunda Ne Yapmalı?| Kürtaj Nedir|Kürtaj Fiyatları

Değerli Ziyaretçilerimiz, bize gelen yorumların bazılarında istenmeyen gebelik lerin sonlandırılması yani kürtaj konusunda tavsiye talepleri alıyoruz. özelikle kürtaj nasıl yapılır, kürtaj fiyatları ve kürtaj belli olur mu gibi soruları yoğunlujkta.  Bu konuda gerekli araştırmaları yaparak yardıma ihtiyaç duyanlara yol gösterici olmak istedik.

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta tüm korunma yöntemlerinin koruma oranı kesinlikle yüzde 100 değildir. Tüm koruma yöntemlerinde başarısızlık söz konusu olabilir ve gebe kalabilirsiniz (Bkz: kontrasepsiyon)

Bu bağlamda cinsel birleşim sonrası korunuyor olmanıza rağmen gebe kalma ihtimaliniz vardır. Bu bakımdan korunmuş olmak gebe kalınmayacağı anlamına gelmez.

İstenmeyen gebelik çeşitli sebeplerle sonlandırmak istenebilir. Bunun ahlaki veya vicdani boyutu tamamen kişinin kendisini ilgilendir. Bu bakımdan kişi olaya toplumsal değil kişisel bakmalıdır.

Gebeliğin sonlandırılması sadece tıbbi bir operasyon gibi görünse de bu birazda psikolojik olarak zor bir durumdur. Doktorunuz bu duruma aşina olsa bile hasta açısından bu psikolojik olarak hazırlanmayı gerektirir. Çok geç kalmadan ve kendinizi hazır hissetiğiniz zaman Bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

Ön açıklamamızın ardından yazımıza geçebiliriz. Yazımızın başlıkları şu şekilde olacaktır;

 • Kaç haftalığa kadar kürtaj yaptırılabilir ?
 • Kürtaj yaptırmak için nereye başvurulur ?
 • Kürtaj yapan doktorlar nerede  kürtaj yaparlar ?
 • Kürtaj nasıl yapılır ?
 • Kürtajdan sonra tekrar hamile kalabilir miyim ?
 • Kürtaj kaç saat sürüyor?
 • Kürtaj sonrası iz kalır mı?
 • Kürtaj yapıldığı belli olur mu ?
 • Kürtaj yaptırmak ücretli mi?
 • Kürtaj Fiyatları ne kadar ?
 • Özel Doktor kürtaj yapar mı ?

Kaç haftalığa kadar kürtaj yaptırılabilir ?

Gebelik süreci sperm ile kadın yumurta hücresinin birleşmesinin ardından Kadın rahmine gömülmesi sonrası başlar Burada gebelik haftası kadının son adet tarihine göre belirlenir. Son adet tarihinizin (SAT) ilk gününden bugüne kadar olan günü çıkarıp 7 ye bölerek gebeliğinizin kaçıncı haftalığında olduğunuzu bulabilirsiniz.

Eğer adet döngünüz düzenli değil bazen 28 bazen 23. gün gibi düzensiz ise tam olarak Son adet tarihine göre gebelik haftası hesaplama yapamayabilirsiniz. Bu bakımdan bir an önce Jinekoloji Uzmanı (Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı )na başvurarak ultrason ile kaçıncı haftada olduğunuzu öğrenmelisiniz. Ülkemiz sınırları içinde bir zorlama olmaksızın oluşan gebelikler için yasal sınır 10 haftadır. 10 haftayı geçmiş gebeliklere kürtaj yapılmaz.

Tecavüz ile oluşan gebelikler 20 haftaya kadar sonlandırılır. Yalnız burada önemli bir kriter vardır ki  bu da tecavüz olayı ile ilgili suç duyurusunun yapılmış  olması ve bu suç duyurusunun yapıldığına dair belgenin ilgili kuruma verilmiş olması gerekiyor.

Kürtaj yaptırmak için nereye başvurulur ?

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yasal sınırlar içinde herhangi bir devlet hastanesi yada özel hastaneye başvurabilirsiniz. aynı zamanda özel muayenehanelerde çalışan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurarak durumunuzu açıklayabilir ve gebeliğin sonlandırılması talebinde bulunabilirsiniz. Unutmayınız ki tüm kayıtlar gizlidir ve Doktor- hasta arasında kalacaktır. Doktorunuz kürtaj hakkında bilgilendirecek ve sürecin nasıl işleyeceğini size anlatacaktır.

Kürtaj yapan doktorlar nerede  kürtaj yaparlar ?

Gebeliğin sonlandırılması halk arasında kürtaj olarak bilinmesine rağmen asıl adı küretaj işlemidir. bu isim küremekten gelir Kürtaj işlemi gerekli steril ortamlarda yapılabilir. steril olmayan ortamlarda ve doktor harici kimseler tarafından yapılması hastanın hayati riskini çok yükseltir ve son derece tehlikelidir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz gibi kürtaj yaptıracaksanız bunu toplumsal ahlaki değerlere göre değerlendirmemeli ve kişisel problem olarak değerlendirip Mutlaka ama mutlaka bir uzman hekimden yardım almalısınız.

Kürtaj Nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kürtaj denilen aslında küretajdır ve bu küreme den gelir. Gebelik haftasına göre kürtaj operasyonu değişiklik gösterir. Bunlardan en bilineni Vakumlama ve Küreme operasyonudur. Vakumlama ile Kürtaj ve Küreme ile kürtaj işlemlerini açıklayacak olursak ;

Vakumlama : Rahimdeki ceninin bir vakum yardımı ile çekilmesi işlemidir.

İstenmeyen Gebelik Durumunda Ne Yapmalı?| Kürtaj Nedir|Kürtaj Fiyatları
kürtaj fiyatları, gebelik sonlandırma,

Küreme: Rahim içindeki cenin gelişimini sağlayan ve gebelik ile oluşan rahim duvarındaki mukozik yapının  küreme yöntemi ile temizlenmesi durumudur.

Bu yöntemler dışında ilaç ile bebek düşürme gibi yöntemler olsa bile ülkemizde yasal değildir ve yapılmaz. Ayrıca geleneksel yöntemler ile düşük yapmaya çalışmak son derece tehlikelidir.7

kürtaj yaptırmak istediğiniz de eğer evliyseniz eşinizin de kürtaja onay vermesi gerekir. Bu ortak alınması gereken bir karardır.Eş izini ve onayı olmadan yapılan kürtajdan dolayı operatör doktorun hukuki sorumluğu doğabilir. Bu nedenler evli kadınlarda kürtaj yapan doktor bu sorumluluğu kabul etmeyecektir.  Bekar iseniz tek başına başvurunuz yeterlidir.

 istenmeyen gebelik sonlandırmasından sonra tekrar hamile kalabilir miyim ?

Gebeliğin sonlandırılması işlemi kadının yumurtalıklarına zarar vermez bu nedenle kürtaj sonrası tekrar gebe kalınabilir. Fakat rahim organı travmatik bir operasyona maruz kaldığı için kendini toplaması ve yeni gebeliğin sağlıklı olması için kürtajdan sonra en az 2 yıl gebe kalmak için beklemek gerekir. Tekrarlayan kürtajlar rahime çok büyük zararlar verir. Bu nedenle iyi bir aile planlaması yapmak sağlıklı gelecek ve bireyler için şarttır. Kürtaj olmaya karar verirseniz sağlığınız için en az 2 yıl boyunca hamile kalmak gibi bir düşünceniz de olmamalıdır.

Kürtaj kaç saat sürüyor?

Gebeliğin Sonlandırılması hastanın yaşına, kilosuna, psikolojisine göre değişkenlik gösterebilir. Operasyon için tüm şartlar sağlandığında yaklaık 2 saat sürer. 2 Saat sonra varsa yara kapama yada doku zedelenmesi için bandajlama işlemi yapılır. hastaya yapılan işlem sonrası hastada enfeksiyon riskini en aza indirmek için Antibiyotik verilebilir. Kürtaj sonrası hasta bu ilaçları ve pansumanı doktorun söylediği gibi kullanmalıdır.

Kürtaj sonrası iz kalır mı?

Kürtaj eğer zorunluluk söz konusu değilse vajinadan rahme girilerek yapılılır. Bu operasyon sırasında kesi oluşmaz fakat rahme ulaşmak için bahse gecen bölgedeki kaslar iyice geveşetilmesi gerekir. bu kürtaj sonrası ağrı yapar. Estetik açıdan skar oluşturacak yara oluşmaz

Kürtaj yapıldığı belli olur mu ?

istenmeyen gebelik sonlandırılması sonrası uzman hekim dışında kimse kürtaj yaptırdığınızı anlayamaz. bu spesifik bilgi ve beceri gerektiren bir operasyondur. dolayısı ile konunun uzmanları dışında kürtaj yaptrıdığınız belli olmaz.

Kürtaj yaptırmak ücretli mi?

Kürtaj normal devlet hastanelerinde ve Üniversite hastanelerinde ücretsiz olmakla birlikte, üniversitelerde akademik ünvana göre (Profesör) fark çıkabilir. istenmeyen gebelik in  sonlandırılması için önce Kadın doğum uzmanına başvurmalı ve kendisinden operasyon için gün almanız gerekir.

Kürtaj Fiyatları ne kadar ?

Özel hastanelerde ise gebeliğin sonlandırılması ücretlidir. bu ücret hastaneye, doktora, bulunduğunuz şehre göre değişiklik gösterebilir. Özel hastane kürtaj fiyatları 2019 için yaklaşık 3 bin tl ile 20 bin tl arasında değişmektedir. bu fiyat genelde paket fiyatıdır ve özel durumlar ve tahliller ayrıca ücretlendirilirler.

Özel Doktor kürtaj yapar mı ?

Özel muayenelerde ise hekim steril ortamı sağlayamayacağı durumlar olabildiğinden genelde Özel Muayenehaneleri olan doktorlar hastalarını kendilerinin anlaştığı özel hastanelere yönlendirir ve operasyon yaparlar.

Değerli ziyaretçilerimiz. istenmeyen gebelik ler hakkında olabildiğince aydınlatıcı bilgileri size sunduk. Unutmayınız burada yazımızda belirttiklerimiz tamamen derlemedir. ve hiçbiri tavsiye amacı taşımaz. Gebelik Sonlandırmaile ilgili bir durumunuz söz konusuysa mutlaka öncelikle bir hekim ile görüşmeli ve süreci ta oalrak anlamalısınız. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu durumun vicdani ve ahlaki tarafı sadece sizi ilgilendirir. Aklınıza takılan bir sorunuz olursa yazı altına yorum yapabilirsiniz. Tüm sorularınız cevaplanacaktır. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu