Bebek ve Çocuk

İştahsız bebeklere şurup polivit, vitagil, vidaylin, minadex, seven seas verilir mi?

Bebeklerde iştah açıcı şurup, iştahı açmak için kullanılan şuruplar

Bebekte iştah kesikliği, iştahsızlık, iştah gitmesi, iştahın azalması, iştah yoksunluğu gibi durumlarda iştah açıcı şurup vererek kısa sürede iştah problemlerini gidermek size basit bir yöntem gibi görünebilir. Bir eczaneden şurup almadan önce bebeğin iştahının kesilmesine sebep olan nedeni bulmanın gerektiği, idrar, hormon kaka gibi bazı tetkiklerin yapılarak sorunun ana kaynağına inilmesi için doktor yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Sizin kullanacağınız iştah açıcı şurup belki bebeğin o dönemde iştahını getirebilir ama sorunun giderilmesini sağlamaz.

Bu sebeple şunları bilmelisiniz;

Bebeğin iştahını ne keser, bebekte iştahsızlık neden olur?

Bebek doğduğunda kaç kilo ise 1 yıl sonrasında doğduğu kilonun 3 katı kadar kilo almalıdır. Eğer bebek bu kiloya kadar ulaşamıyorsa beslenme sorunlarının yanında bebeklerde hastalıklarda olabilir. İştah şurubu hastalığı geçirmez.

Bir örnek vererek anlamanızı sağlayalım; diş çürüklüğünde olan bir ağrıyı ağrı kesicilerle sürekli geçiştirmek gibidir. Ağrı kesici kullandıkça ağrı azalır ancak dişin çürüklüğü geçmez. Müdaha çürüyen dişe olmalıdır. İştahsızlıkta tıpkı böyledir. Sebebe müdahale etmedikçe sorun çözülmez. Buna anne karar veremez.

Şunlardan dolayı bebeklerde iştahsızlık olabilir;

  1. Diş çıkarma dönemlerinde bebek iştahsız olur.
  2. Bakteriyel hastalıklar bebekte iştah kesikliği yapar.
  3. Reflüsü olan bebeklerde iştah azalması, gitmesi olur.
  4. Boğazında ağrılar olan bebek yemek istemez ama anne bebeğimin iştahı kesildi der.
  5. Sıcak havalarda bebeklerde yeme isteği azalabilir.
  6. Bağırsaklardaki parazitler yüzünden iştahı iyi olan bebeğin bile iştahı gidebilir.
  7. Kansızlık bebekte iştah sorunları yapar.

İştahsız bebeğe ne verilir?

Bebeğin iştahı yoksa kesin çözüme gitmek için doktora gidilerek idrar, hormon kaka, boy, kilo, baş çevresi gibi ölçümler yapılarak persantil eğrilerine baktırılır. Doktor bu uygulamalardaki çıkan sonuca göre değerlendirme yaparak ilaç kullanmaya gerek olup olmadığını söyleyecektir.

Bazı ilaçlar hastalığın tedavisi için kullanılırken aynı zamanda bebeğin iştahının da açılmasına, yeme isteğinin geri gelmesine sebep olabilir. Böyle durumlarda aynı ilaç bebeğin iştahını açmak için kullanılmamalıdır.

İştahsız çocuklara hangi şurup verilir, bebeklerde iştah açıcı şuruplar

Not: Burada kullanılan şuruplar doktorların sıklıkla reçete edip iştah açmak için kullandığı ilaçlardır. Doktorunuza sormadan bu ilaçları alarak kullanmayınız!

Doktorlarda sıkça polivit verilir. Aynı zamanda polivit anne sütü içinde bebeğe verilebilir.

Bebeklerde emzik kullanıyorsanız bu durum bebeğin açlığı algılamamasına sebep olabilir açlık hissedemeyebilir. Emzik kullananlar bebeği uyutmak için yatak öncesinde kullanmaları faydalıdır. 1 yaş bebekler artık emziği bırakmalıdır.

Bebeklerde şuruplardan önce yukarıda belirttiğimiz iştahsızlık nedenlerine bakılarak uygulama yapılmalıdır. Bebekler için polivitamin şuruplarından polivit, vidaylin ya da minadex, seven seas şuruplar doktor tarafından önerilebilir. Bu ilaçların içerikleri genelde aynıdır anca bazıların tadı daha güzel olduğuna bebek daha çok sever. Bazılarında ise ek olarak balık yağı katkısı vardır.

Eğer doktorunuz uygun görürse yapılan muayene sonunda bebeğiniz için vitagil verebilir.

Doktorlar santafer şurup, sanasol vitamin ve zinco şurup verebilir. Multivitamin şurupları içindeki B grubu vitaminlerle bebek iştahının açılması düşünülmüş olabilir. Bu en çok tercih edilen iştah açıcı şurup içeriği B grup vitaminlerdir. Çinkolarda ise tad almayı arttıran özellik bulunur. Kansızlık açısından verilen demir ilacı damlaya çevrilebilir. Damla vermek şurup içirmekten daha basit olabilir.

Not: Buradaki yazılanlar tedavi yöntemi değildir bilgi verme amacı taşır. Bebeklerde ilaç kullanımı sadece doktor onayı alınarak yapılmalıdır. Doktorunuza danışmadan ilaç, şurup kullanmayın.

Bebekler için faydalı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu