Faydalı Bilgiler

İştah Açma Yöntemleri

İştah Açma Yöntemleri

 

İştah açma yöntemleri nelerdir? Birçok insan iştahını kesmek isterken, birçok kişide iştahsızlık problemlerinden dert yanmaktadır. İştah kesmek ne kadar zorsa iştah açılması da o kadar zor bir durumdur. İştah dediğimiz kavram yemeklerin duyularınıza hitap etmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Örneğin, bir yiyeceği düşündüğünüz zaman ağzınızın sulanması ya da ondan tiksinmeniz sizin duyunuza ne kadar hitap ettiği ile alakalı bir durumdur. Buna bağlı olarak yiyeceklerin duyu organlarınıza hitap etmesi çok önemli bir olaydır.

İştah Açma Yöntemleri Faydalı Bilgiler

 

Kilo ve İştah

 

Besinlerin ve yiyeceklerin lezzetli olması her zevke ve kişiden kişiye göre değişen göreceli ve çok önemli bir kavramdır. Kilo ve iştah kelimeleri her zaman birlikte ele alınmaktadır. Kilo alma ya da verme isteği söz konusu olduğunda iştah kelimesi ön plana çıkmaktadır. Buna bağlı olarak şunu söyleyebiliriz. İştahı bol olan insanlar çoğunlukla kilolu insanlardır. Ayrıca İştah  sağlıklı olmanın bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. 

 

Ancak her besin maddesinin aynı miktarda veya şekilde tüketilmesi beklenemez. İştahın artmasında besinlerin ya da yiyeceklerin soğuk veya sıcak servis edilmesi hatta pişirilmesi bile çok önemli bir faktördür. Bu sebeple yemeklerde başka mutfak maddelerinin veya yemeklere çeşitli tatlar kazandıran baharatların kullanılması ile sorun çok önemli derecede çözülmüş olacaktır.

 

İştahsızlık problemi söz konusu olduğunda şu söylenmeden geçilmemelidir. Bireyin sevdiği yiyecekleri yemesi kişinin iştahının açılması konusunda çok büyük destek sağlamaktadır. Özet olarak ele alacak olursak yenilen yemeğin ya da içeceğin kendi damak tadınıza uygunluğu ne kadar fazlaysa iştahınız da o kadar açık olacaktır. Peki, iştah açmak için başka neler yapılmalıdır?

 

İştah Açmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

İştah açmak için yapılması gerekenler nelerdir? İştahı kapalı olan bireylerin en çok merak ettiği olay budur. Yemeklerinizi yerken yanında aroma artırıcı maddelerin olması dilinizdeki tat reseptörlerini daha sık uyarak ve yemeğin tadını daha da arttırarak iştahınızın açılmasına yardımcı olmaktadırlar.

 

İştah açmayı sağlayan maddelere baktığımız zaman limon, yeşillik, gibi yemeklere aroma veren maddeler önde gelmektedir. Buna bağlı olarak iştah açıcı bitkiler kullanılması iştahınızın açılmasına yardımcı olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki şifalı bitkiler iştah arttırma da tek başına etkili değildirler. İştahınızı arttırmak ve desteklemek için gerekirse yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Peki, yaşam tarzınızı hangi yönde değiştirmeniz gerekiyor?

  • İlk olarak uykunuzun düzenli olması gerekir.
  • Doğru ve dengeli beslenmelisiniz.
  • Mutlaka gün içerisinde egzersiz yapmalısınız.
  • Alkol ve sigara tüketimini sonlandırmalısınız.
  • Kalabalık ortamlarda yemeklerinizi yemeniz iştahınızı daha arttıracaktır. Bu nedenle öğünlerinizi kalabalık ortamlarda tüketiniz.
  • İştahınız yok ve midenizde küçük ise asla yemeklerden önce abur cubur yememeli ve bunlarla birlikte çorba ve soda içilmemelidir.
  • Çikolata şeker gibi yemek öncesi iştahınızın kapanmasına neden olan besinleri tüketmemeye özen göstermelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu