Faydalı Bilgiler

İşkolik Erkekle Nasıl Baş Edilir

İşkolik Erkekle Nasıl Baş Edilir

Eşiniz yemek yerken, tatilde, hafta sonlarında ve yatarken yani hayatının neredeyse her anında iş düşünüyorsa, iş dışında yapılan sohbetler ilgisini çekmiyorsa eşiniz muhtemelen bir işkoliktir. Sürekli süren iş stresi, bitmek bilmeyen görevler ve tüm bunların üzerine bir de erkeklerin işlerine olan düşkünlüğü eklendiği zaman işkolik bir erkek arkadaşınızın olması hayatın gerçeklerinden biri haline gelmektedir. Dolayısıyla eşinin sürekli iş düşünmesinden sıkılan ve ilgiyi birazda kendilerine bekleyen bayanlar için bir çıkış yolu aramak kaçınılmaz oluyor. İşine bağımlı olan ve sürekli iş düşünen insanların planlama konusunda oldukça düzenli hatta ve hatta takıntılı oldukları, tüm işlerini bir plan doğrultusunda yürüttükleri bilinmektedir. İşkolik erkek olan eşinizle zaman geçirmek istiyorsanız yapmak istediğiniz aktiviteleri bir plan doğrultusunda düzenleyerek eşinizin de size katılmasını sağlamış olursunuz. Yapılan araştırmalara göre işkolik erkeklerin ailesine, eşine zaman ayıramamasından dolayı, tüm ilgiyi işine verip eşiyle hiç ilgilenmemesinden dolayı normal erkeklere oranla boşanma oranının daha yüksek olduğu görünmektedir.

İşkolik Erkekle Nasıl Baş Edilir

İşkolik Olan Bir Erkeğe Davranış Biçimleri Nasıl Olmalıdır

Genelde işkolik bir eşi olan bayanın en çok yaptığı hatalardan biri de ailenin tüm sorumluluğunu üstüne almaktır. Buna örnek verecek olursak; çocuk bakımı, alışveriş, ev işleri ve sosyal gereklilikler gibi işlerin hepsini kadın üstlenip eşine bu konuda sorumluluk yüklemezseniz eşinizin daha çok işkolik olmasına sebep olabilirsiniz.

İş dünyası erkeklerin bazen kendilerini günlük hayattan soyutlayarak bir kaçamak dünyası olarak görmesine sebep oluyor. Eğer eşinize yeterli ilgiyi gösterirseniz ve ona iğneleyici sözler söylemek yerine güzel kelimeler söylemeniz onu kendinize çekmenizi sağlayacaktır.

İşi dışında eşinize herhangi bir hobi veya uğraş bulabilirseniz bunlarla kafa dağıtmasını sağlayabilirsiniz. Bulacağınız hobi ikinizin de hoşuna giden bir uğraş olursa hem beraber daha keyifli zamanlar geçirebilir hem de eşinizi iş stresinden biraz da olsa uzaklaştırmayı başarabilirsiniz.

Eşinizin işi ile ilgili sorular sormanız, işiyle yakından ilgilenmeniz ve ona işi ile ilgili yardımlarda bulunarak fikirler vermeniz ilgisinin size dönmesini sağlayabilir ve bu şekilde dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

İşkolik Olmanın Belirtileri Nelerdir

İşkolik olmanın belirtileri şu şekilde özetlenebilir.

  • Her şeyden çok işe daha fazla nasıl zaman ayırabilirim diye düşünmek.
  • İstenenden ve mesainizden çok çalışma isteği, performansı zorlamak.
  • Suçluluk, endişe gibi iç duyguları bastırmak ve kafa dağıtmak için kendini işe verme çabaları
  • Çalışma saatlerinizin uzun olduğu başkaları tarafından dikkat çekiyorsa ve çevrenizdeki insanlar sürekli daha az çalışmanız gerektiğini söylüyorsa
  • İşten uzak kaldığınızda veya birileri tarafından işten uzaklaştırıldığınızda stres oluyorsanız.
  • Aşırı ve haddinden fazla çalışma sağlığınızı etkilemeye başladıysa.
  • Hobilerinize, ailenize işiniz yüzünden zaman ayıramıyorsanız ve bunları sürekli ihmal ediyorsanız, kendinize boş zamanlar yaratmıyorsanız işkolik olma ihtimaliniz yüksektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu