Kadın

İş Dünyasındaki Cinsiyet Ayrımcılığı

İş Dünyasındaki Cinsiyet Ayrımcılığı

Kadınların toplumda aktif olarak kendi benliklerini ortaya koymaya başladığı günlerden beri özellikle iş dünyasındaki erkek egemenliğinin sarsılması ve kadınların tutunmaya çalışması çatışmaları gündemde yerini korumaya devam etmektedir. Bu çatışmalar toplumsal cinsiyet ayrımcılığı nedir sorusunun tam olarak cevabı niteliği taşımaktadır.

 

Kadınların iş hayatında aktif olarak yer almaları ile evlerindeki sorumlulukları da artarak devam etmektedir. Ev ve çocuk sorumluluğu tamamen kadının işiymiş gibi davranan ve bu şekilde yetiştirilen erkeklerimiz çalışan kadının yardıma ihtiyacı olduğunu göz ardı etmektedirler.

İş Dünyasındaki Cinsiyet Ayrımcılığı

 

Kadınlara Yönelik Pozitif Ayrımcılık

Bazı işverenler, toplumda ve iş dünyasında tutunmaya çalışan kadınlara pozitif ayrımcılık yapmaktadırlar. Burada kadınların mesaiye bırakılmaması, hafta sonu çalışmalarında muaf tutulması gibi örneklerden bahsedilebilir.

Kadın çalışanların sayısının üst pozisyonlarda hala düşük sayıda olmasının en büyük nedeni ise aile ve ev sorumluluğun hala yoğun bir biçimde kadınların üzerinde olması gösterilebilir.

İş yerindeki pozitif ayrımcılık örnekleri de zaten kadın evine ve çocuklarına daha fazla vakit ayırsın diye yapılmaktadır. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ne yazık ki hala aktif olarak devam etmekte olup, kadın iş ve ev yaşamında yalnız bırakılmaktadır.

 

 

Cinsiyet Ayrımcılığı Başarıyı Engelliyor

Kadınların ve erkeklerin birlikte çalıştıkları bir kurumda çalışanlar ve işveren tarafından kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı yaklaşımları, genel olarak ve kurum olarak büyümeyi ve gelişmeyi engellemektedir.

İş dünyasındaki cinsiyet ayrımı örnekleri her geçen gün artarken, erkek egemen toplumda yer bulmaya çalışan kadın artık erkek egemen iş dünyasında da yer bulup yükselmek için çaba göstermeye devam etmektedir.

Kadınlara Fırsat eşitliği Sunulmuyor

Kadınlar iş yaşamında çok başarılı olup, üst düzey yöneticilik pozisyonlarına kadar gelebilmekte, kariyerlerinde başarılar elde etmekte olabilirler. Bu sayı henüz çok az olsa da örnekleri diğer kadınlara güç veriyor.

 

Kariyer yapmaya çalışan kadın bir erkekten çok daha fazla olumsuz duruma katlanmaları gerekiyor. Kadınlar ve erkeklerin aynı kulvarda yarışmadıkları hem toplum hem de işveren tarafından kabul edilen bir durumdur.

Erkeklerle aynı şartlarda çalışmayan kadınlar iş yerlerinde taciz, evlerinde eşlerinin ev işlerindeki aksama ile ilgili kaprislerini de aynı anda idare etmeye çalışmaktadırlar. Fırsat eşitliği tanınmayan iş yaşamındaki kadınlar, hem evlerindeki hem de iş yerlerindeki erkeklerle mücadele ediyorlar.

Kadınlar Vazgeçmiyor

Her ne kadar toplumda ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığı negatif yönde hızını hiç kaybetmeden devam ediyor olsa da kadınlar da varlıklarını hem toplumda hem de iş yaşamında göstermek için maksimum çaba harcamaktan vazgeçmiyor.

Kadınların inançlı ve kararlı tavırları toplumsal cinsiyet ayrımcılığı nedir sorusunu zamanla gündemden silecek kadar etkili bir şekilde devam ediyor. Kadın erkek eşitliği her platformda gündemde tutuluyor.

Erkeklerin çalışan eşlerine artık yardımcı olmaya başladıkları açıkça gözlemleniyor. Kadınların iş yaşamındaki azimli çalışmaları, yılmadan her güçlüğe göğüs germeleri onları üst düzey yöneticilik pozisyonlarına ulaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu