Faydalı Bilgiler

iOS Otomatik Tamamlama İle Nükleer Fizik Makalesi Yazın

Christoph Bartneck, Yeni Zellanda’da bulunan bir üniversitede görevli bir bilim insanı. Bartneck hiçbir bilgi sahibi olmadığı nükleer fizik konusunda bir makale yazdı. İşin ilginç yanı bu makaleyi iOS işletim sisteminde bulunan otomatik tamamlama özelliğini kullanarak yaptı.

Bartneck tamamen saçmalık olan makalesini yazarken atomik, nükleer, fizik, elektron gibi kelimeler yazıp sonrasında iOS’un kendisine önerdiği cümlelerden rastgele kelime ve cümlelere onay vererek makaleyi kısa sürede bitiriyor. Makalesinde kullanmak için gerekli çizimleri internetten rastgele seçiyor. Çizimlere dair metinlerde Wikipedia’da Nükleer Fizik maddesinden rastgele seçiliyor.

Bartneck daha sonra bu saçma makaleyi sahte bir isimle ABD’de bulunan bir bilimsel komiteye gönderiyor. Kısa bir süre sonra komite bir mesaj göndererek Bartneck’i makalesini sunması için nükleer fizik konusundaki önemli bir konferansa çağırdı.

ABD de bulunacak olan konferansa katılmayacak olan Bartneck, iOS’un otomatik tamamlama özelliğinin bir bilimsel kurumu kandıracak kadar başarılı olduğunu belirtiyor. Bilim dünyası bu rezaleti tartışmaya hazırlanırken projelerini kısa yoldan bitirmek isteyen üniversite öğrencisinin bu yöntemi kullanmalarından endişe ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu