Faydalı Bilgiler

İnsanları Kırmamak İçin Çalışma Hastalığı

İnsanları Kırmamak İçin Çalışma Hastalığı

Hepimiz iyi ya da kötü bir şeylerle meşgul oluyoruz şu hayatta. Çalışma ortamımız, okul ortamımız derken bir şeyler zorlama bir şekilde yürüyor. Peki uğraştığımız işler kimin tercihi? Biz o işi yapmayı ne kadar istiyoruz? Aslında çoğu kişinin şu an bulunduğu ortam sizce de zorlama değil mi?

Hayatta değer verdiğiniz insanları memnun etmek, onları kırmamak için hiç istemediğiniz okullarda, istemediğiniz bölümlerde ya da istemediğiniz işlerde çalışmak durumunda kalmış olabilirsiniz. Günümüzde çoğu insanın derdi de bu değil mi zaten. Zorlama bir iş ne çalışan için ne de iş yeri için verimli olamaz. Aslında bu hayat sizin elinizde. Dilediğiniz işte çalışabilir, dilediğiniz okulda okuyabilirsiniz. Ama doğru ya, etrafımızdaki insanları kırmamamız gerekiyor. Etrafımızdaki insanların söyledikleri, onların kırılmaması her şeyden daha önemli.

İnsanları Kırmamak İçin Çalışma Hastalığı

Hayır Demeyi Öğrenin

Kaç kişi istemediği şeyler karşısında hayır diyebiliyor ki? Bu kişilerin sayısı çok az. En basitinden ofisinizde sizden bir iş yapmanızı rica eden, pek de samimi gelmeyen o kişinin işini yapmak zorunda değilsiniz. O kişinin kırılması sizin için çok da önemli olmamalı. Çünkü zaten onu sevmiyorsunuz ve sizden üst rütbede birisi de değil. Siz hayatınızda bazı şeyleri kaldırabiliyorsanız, emin olun onlar da kaldırır. Bulunduğunuz yerde, insanlara hayır diyemediğiniz için ve onları kırmak istemediğiniz için daha çok çalıştığınız durumda, kırılan da yıpranan da siz olursunuz. Kendi isteklerini bastıran, başkalarının mutluluğu için çalışan insanlar ileri zamanlarda, içlerinde biriktirdikleri çok büyük patlamalar yaşayabilirler.

Kendi Sorumluluğunuz Dışındaki İşleri Yapmayın

Sizin zaten gün içerisinde belli bir sorumluluğunuz var. Bu sebepten başkasının sorumluluklarını yüklenmeyi bırakın. Herkes kendi sorumluluğunu yerine getirebilecek durumdadır ve siz onların görevini üstlendiğinizde kendinizi değersizleştirirsiniz. Başkalarını memnun etmeye çalışmak öncelikle iyi niyet ile başlar. Daha sonra alışkanlık haline gelen bu davranış, zaman içerisinde sağlıksız bir duruma dönüşür. Bu bir kısır döngü şeklinde ilerler. İleriki zamanlarda kendinizi daha değersiz hissetmeye başlarken, insanları gözünüzde çok daha büyütür ve onları kırmamak adına her şeye boyun eğer duruma gelirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etmeyin.

Sınırlarınızı Çizin

Evet sınırlarınızı çizin çünkü sınırlarınız dahilinde kimse sizin işinize karışamayacak ve size ne yapmanız gerektiğini söyleyemeyecek. Bu hayat eğer size aitse insanları mutlu etmek için çalışmak yerine kendinizi mutlu etmek için çalışın. Sınırlarınız doğrultusunda kendi mutluluğunuz için, arzu istediğiniz şekilde çalışın ve insanların mutluluğu sizin için ikinci planda olsun. Unutmayın ki insanlar sizi kendilerinden daha fazla önemsemiyor. Siz de hayatınızdaki kimseyi kendinizden daha fazla önemseyerek, onların söylediği hayatı değil, kendi istediğiniz hayatı yaşayın. Sevilmemekten ya da dışlanmaktan korkmayın. Bırakın insanlar sizi olduğunuz gibi sevsin, olmasını bekledikleri gibi değil.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu