Diyet

İnositolun (B8 Vitamini) Faydaları ve Zararları Nelerdir

İnositolun (B8 Vitamini) Faydaları ve Zararları Nelerdir, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde İnositolun (B8 Vitamini) Faydaları ve Zararları Nelerdir ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. İnositolun (B8 Vitamini) Faydaları ve Zararları Nelerdir ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

İnositolun (B8 Vitamini) Faydaları ve Zararları Nelerdir

“Vücudun sağlıklı kalması için gerekli olan bazı vitaminler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de B8 vitamini olarak anılan inositoldür. İnositol vitamini insan vücudunda doğal olarak bir araya gelen bir maddedir.” Herkesin vücudunda doğal olarak inositol maddesi bulunur. Vücutta inositol eksikliğinin olması kişide çeşitli sorunlara neden olabilir. Beyinde inositol eksikliği, birinin depresyon, anksiyete ve panik atağı olmasına neden olabilir. Vücuttaki inositol eksikliğini gidermek için inositol bir diğer adıyla B8 vitamini vücuda takviye edilir. Aynı zamanda bazı besinler inositol yönünden zengindir. İnositol eksikliği olan bireyler inositol içeren gıdaları de tüketmelidirler.

İnositol Nedir?

Vücudun sağlıklı kalması için gerekli olan bazı vitaminler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de B8 vitamini olarak anılan inositoldür. İnositol vitamini insan vücudunda doğal olarak bir araya gelen bir maddedir. İnositol vücutta genelde beyin, kalp ve gözün lens tabakasında bulunur. Beyinde inositol eksikliği sinir ve beyin fonksiyonlarında sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda inositol eksikliği olan bireyler kendilerini daha bitkin, güçsüz ve yorgun hissederler. Bu durumda birinin inorsitol yani B8 vitamini takviyesi alması gerekir.

İnositol Ne İşe Yarar?

Beyninde inositol eksikliği olan bireylerde depresyon, anksiyete gibi problemler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda inositol eksikliği kadınlarda, polikistik over sendromuna da neden olabilir. Bunun yanında inositol eksikliği kadınlarda adet düzensizliği, aşırı kilo alma ve aşırı tüylenme gibi durumlara da neden olabilir. Polikistik over sendromu yaşayan bireylere inositol vitamini takviyesi verilerek, hastalığı tedavi etmek olabilecekdür.

İnositol bunun yanı sıra meyve, kuruyemiş, fasulye gibi gıdalarda doğal olarak bulunur ve kişi bu gıdaları tüketerek vücuduna ihtiyaç duyduğu inositolü alabilir. İnositol,vitamini, bir çok hastalığa fayda sağlar. Yapılan araştırma sonucuna göre inositol vitamini; depresyon, anksiyete gibi sinir hastalıklarını tedavi edici detaya sahiptir. Bunun yanında inositol vitamini polikistik over hastalığının nasıl tedavi edileceğinde de başroldedir.

İnositol Faydaları Nelerdir?

Poliksitik Over Sendromunu Tedavi Eder

İnositol eksikliği kadınlarda polikistik over sendromuna neden olabilir. İnositol vitamini takviyesi alarak, bu hastalık tedavi edilebilir.

Üreme Sorunları Üzerinde Etkilidir

İnositol vitamini, erken gebelik, erken doğum ve kısırlık gibi problemlerin nasıl tedavi edileceğinde kullanılır.

Saçlara Fayda Sağlar

İnositol yani B8 vitamini, bunun yanı sıra saçları besleyerek sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlar.

Cilde Fayda Sağlar

İnositol vitamini cilt hücrelerinin onarılmasını ve böylelikle cildin daha sağlıklı, göz alıcı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Sinir ve Beyin Fonksiyonlarını Destekler

İnositol vitaminini sinir sitemi ve beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri mevcuttur. İnositol vitamini hafızayı ve beyin sağlığını kuvvetlendirici güce sahiptir. İnositol vitamini Alzheimer hastalığının nasıl tedavi edileceğinde kullanılır. Aynı zamanda inositol düzenli kullanıldığında Alzheimer hastalığının oluşumunu önler.

Mide Bulantısını Önler

İnositol vitamini eksikliği bulunan bireylerde mide bulantısı görülür. İnositol vitamini mide bulantısı sorununa da iyi gelmektedir.

Panik Atak ve Anksiyete Hastalığına İyi Gelir

Yapılan araştırmalara göre inositol vitaminin depresyon, anksiyete, panik atak gibi poblemlerinı azalttığı görülmüştür.

Kolesterolü Dengeler

İnositol vitaminin kolesterol üzerinde de olumlu etkileri mevcuttur. İnositol vitamini kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü de yükseltmektedir.

Sindirim Sistemine Fayda Sağlar

İnositol vitamini sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkiler bırakır. Sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kabızlık şikayeti çekenlere inositol vitamini yardımcı olmaktadır.

Enerji Verir

İnositol vitamini eksikliği yaşayan bireylerde; güçsüzlük, yorgunluk görülür. Sürekli yorgun, bitkin ve kendini eskisi gibi kuvvetli hissetmeyen bireylere doktor inositol vitamini reçete edebilir. İnositol vitamini, insana enerji vererek bu problemlerin önüne geçer.

İnositol Yan Etkileri Nelerdir?

İnositol vitamini bir çok hastalığın nasıl tedavi edileceğinde kullanılmaktadır. İnositol yani B8 vitaminini doktor reçete eder ve hastalığa göre günlük alınması gereken dozu bildirir. İnositol vitamini dozu fazla alındığı taktirde kişide; baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, uyku sorunu gibi yan etkilere neden olabilir.

İnositol İçeren Besinler Nelerdir?

İnositol vitamini yönünden zengin olan bazı besinler mevcuttur. İnositol bir çok taze meyve ve sebzede olduğu gibi organik yumurta da bulunur. İnositol vitamini içeren gıdaları tüketerek, vücudun gereksinimi olan inositol vitaminin karşılamak olabilecekdür.

 • Tam tahıllar (filizlenmiş)
 • Fasulye (filizlenmiş)
 • Dolmalık biber
 • Yulaf ve kepek
 • Fındık
 • Kuşkonmaz
 • Patates
 • Domates
 • Kara lahana
 • Ispanak
 • Şeftali
 • Muz
 • Armut
 • Portakal
 • Kavun
 • Misket limon
 • Organik yumurta
 • Otla beslenen sığır eti ve diğer organik etler

Yukarıdaki gıdaları tüketerek inositol ihtiyacı karşılanabilir. Lakin yukarıdaki gıdaları de karrında tüketmek gerekir. Aksi taktirde fayda yerine zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu