Faydalı Bilgiler

İnci Gibi Dişlere Nasıl Sahip Olabilirsiniz

İnci Gibi Dişlere Nasıl Sahip Olabilirsiniz

Sağlıklı olmak sağlıklı dişlerle başlar. Dişlerimizin sağlıklı bakımlı olması, vücut sağlığımızı da o kadar etkiler. Vücudumuzun sağlıklı ve bakımlı olmasını istiyorsak, dişlerimizin temizliğinden başlamamız gerekir. Bizim için inci gibi dişlere sahip olmak o kadar da zor bir şey değildir. Dişlerimizin sağlıklı görünmesi için dişlerimizin bakımını her gün yapmalıyız.

Bazı uzmanlara göre diş bakımı için günde iki kez dişleri fırçalamak gerekliyken bazı uzmanlar üç kez fırçalanması gerektiğini söylüyor. Aslında bu diş fırçalama konusu, kişinin gün içinde ne kadar işi olup olmadığıyla direkt ilgili bir konu. Diş fırçasıyla çok da buluşamayan kişinin, günde iki kez fırçalaması yeterli olacaktır.

Dişleri fırçalamak kadar önemli olan, dişlerimizle sert bir şeyleri kırmamaktır. Ceviz, fındık, fıstık, sert şekerleri diş ile kırarak yemek dişlere en büyük zararı veren etmenlerden biridir.

İnci Gibi Dişlere Nasıl Sahip Olabilirsiniz Faydalı Bilgiler

Misvak Kullanmak

Dişleri temiz tutmanın bir yolu fırçalamak diğer yolu ise doğal temizliktir. Doğal temizliğin birkaç yolu vardır. Dişleri temizlemenin doğal yollarından bir tanesi misvak kullanmak olarak bilinir.

Misvak kullanmak ağzınıza hem temiz bir hava hissi verir, hem de dişlerinizi temiz tutar. Diş fırçanızı çok fazla cebinizde, çantanızda taşıyıp iş yerinize veya günlük gezmenize götüremezsiniz. Diş macunu ister, su ister. Fakat misvak içerisinde hem suyu hem de macununu barındıran bir diş temizleyicisidir.

Diş bakımı deyince akla gelen misvak, misvak nedir sorusunu da beraberinde getirmektedir. Misvak, Salvadora persica olarak adlandırılan küçük boylu bir ağaç çeşididir. Dallarında doğal bir fırça sistemi bulunmaktadır.


Diş eti ve dişler için oldukça yararlı olan misvak, güçlü anti bakteriyel özelliği ile tüm vücut için yararlıdır. İçerdiği mineraller ile dişeti kanamalarını, diş bozulmalarını önler.

Doğal Diş Macunu Yapımı

Evimizde kolaylıkla uygulayabileceğimiz diş macunu tarifi, dişlerimizi beyazlatmamıza ve diş etlerimizi sağlıklı tutmaya yarayacaktır. Bu doğal diş macunu malzemelerini bulmak hiç de zor değildir. Her zaman evimizde elimizin altındaki malzemelerden yapabiliriz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 şeker kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı nane yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri küçük bir kavanozun içinde birleştirin ve 2 saat beklemeye bırakın. Karıştırdığınız ve beklettiğiniz bu karışımın malzemeleri bir müddet sonra krem kıvamını alacaktır. İsterseniz diş fırçanıza kavanoz içinden dökebilirsiniz. Veya basmalı el sabunu kutularından elde ederek bunun içinde kullanabilirsiniz.

Bu karışımı günde iki kez uygulamanız dişlerinizin bir müddet sonra pırıl pırıl görünmesini sağlayacaktır. Hem çok ucuz hem de doğal malzemelerden meydana gelen bu tarif çok kişi tarafından denenerek iyi sonuçlar alınmıştır.

Diş Macunlarında Florür Tehlikesi

Piyasada satılan tüm diş macunlarının %99 kadar kısmında florür bulunmaktadır. Florürün fazla alımı vücut için oldukça zararlıdır. Florürü fazla kullanmak, beynin bir kısmının sürekli çalışmamasına neden olmaktadır. Vücudumuza verdiği zarar saymakla bitecek gibi değildir? Florürün zararları nelerdir?

 • Kemiklerde kırık oluşumunu kolaylaştırır
 • Yüksek dozda alınan florür çocuklarda zeka geriliğine sebep olur.
 • Yapılan deneylere göre, fare beyninde birikim sağlamaktadır.
 • Çocuklarda kalıcı dişlerin çıkmasını zorlaştırıp, çarpık çıkmasına sebep olur.
 • Troid bezlerinin hastalanmasına sebep olur.
 • Kanseri tetikler.
 • Vücudumuzdan toksinleri atmamızı engeller.
 • Bağışıklık sisteminin bozulmasın sebep olur.

Doğal diş macunu yapamadığımız zamanlarda, piyasada çok az da bulunuyor olsa, içeriğinde florür olmayan diş macunlarını tercih edelim. Eczanelerde satılmakta olan bazı florürsüz diş macunları, iyi markalar içermektedir. Beyin gelişimi için, florürlü diş macunlarını çocuklarınızın kullanmasına izin vermeyiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu