Sağlık

İnce Ve Kalın Bağırsak Hastalıkları

İnce Bağırsak Hastalıkları

İnce bağırsak, sindirim kanalının kalın bağırsak ile mide arasında kalan kısmıdır. Besinlerin sindirimi temel fonksiyonları arasındadır. İnce bağırsak hastalıkları ise şunlardır:

  1. Crohn Hastalığı: İnce bağırsakta görülen en sık cerrahi hastalıktır. Sindirim kanalının herhangi bir bölümünde veya aynı zamanda birkaç farklı bölümde aralıklı olarak iltihap şeklinde görülür. Bulaşıcı bir hastalık değildir.
  2. Meckel Divertikülü: Doğuştan meydana gelen bir gelişme hastalığıdır. Doğum ile tamamen kaybolan göbek kordonunun, bazı kişilerde kaybolmaması sonucu bir gelişim kusuru olarak, ince bağırsaktan dışarıya doğru bir kesecik meydana gelir.
  3. Bağırsak tıkanıklığı: İnce bağırsakta sıkça rastlanılan hastalıklardan birisi de bağırsak tıkanıklığıdır. Bu hastalığın görülen en belirgin nedenleri ise; karın ameliyatı geçiren bir hastanın bağırsaklarının yapışması ya da karın duvarında oluşan fıtıktır.
  4. İnce Bağırsak Kanseri: Sinsi ilerleyen bir hastalık türüdür. Hastalık yayılana kadar farkında olunamayabilir. Diğer hastalıklar ile aynı belirtide olduğu için hastalık tamamen yayılmadan, hekimler de şüphelenmez.

Kalın Bağırsak Hastalıkları

İnce Ve Kalın Bağırsak Hastalıkları Sağlık

Kalın bağırsak anüs ile ince bağırsağın arasındaki kısımdır. Uzunluğu 1,5-2 metre arasındadır. Kalın bağırsak hastalıkları ise şunlardır:

  1. Kolit: İnce bağırsağın bitiminden başlayarak son bağırsak bölümüne kadar olan yerde, kalın bağırsakta tamamen ya da belli bir kısmın iltihaplanması ile oluşur. Ani ateş yükselmesi ve kanlı dışkı gelmesi kolit hastalığının belirtileri arasındadır.
  2. Bağırsak Tıkanmaları: İnce bağırsakta görülen bağırsak tıkanması, kalın bağırsakta da görülür. Meus adı verilir. Kalın ve ince bağırsağın iç içe geçmesi, bağırsakların fıtık kesesinde boğulması, bağırsakta oluşan tümör, bağırsaktaki gazların veya dışkıların çıkarılamaması sonucu görülür.
  3. Spastik Kolon: Bireylerde stres, sıkıntı, üzüntü gibi faktörlerden kaynaklanan sinir sisteminin bozulması halidir. Bu rahatsızlıkla bağırsaklarda yer alan mukoza salgısının seviyesi yükselir, peristaltizm seviyesi de ya artar ya azalır.
  4. Bağırsak Solucanları: Genellikle çocuklarda görülür. Anal bir kaşıntıya neden olur ve sıkça görülür. Bulaşıcı bir hastalık olduğu bilinmektedir.
  5. Kalın Bağırsak Kanseri: Kolon kanseri olarak da bilinir. Tespit edilen herhangi bir nedeni yoktur. En sık rastlanan 3. kanser türüdür. Genler ile ya da o genleri taşıyan hücrelerin zarar görmesi ile alakalı olabilir.
]}
Etiketler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı