Bebek ve Çocuk

İlk adım ayakkabısı ne zaman alınmalı, nasıl olmalı, ilk adım ayakkabısı ebebek

Bebeklere ilk adım ayakkabısı ne zaman alınır, ilk adım ayakkabıları nasıl olmalı?

Bebek masrafları başladı artık harcanacak paralar arasına “bebeğin ilk adım ayakkabısı” bütçesi de ayırmalısınız. Hemde bir süre yenilemek üzere. Bebeğim marka giysin ayakkabının iyisini alayım düşüncesi ile adidas, ortopedik, vicco, nike, kifidis gibi markalardan ayakkabı tercihi yapılabilir ama ayakkabıların 1.5 ile 2 ay arasında sürekli kontrol edilmesi gerektiğini unutmayın çünkü bebeğiniz geliştikçe ayakkabılarınında yenilenmesi gerekecektir. Markalar yerine ilk adım ayakkabısı için  aşağıda belirttiğimiz özellikler mevcutsa bebeğe ilk yaşında yeterli olacaktır.

Önemli olan bebeğin ilk adım ayakkabısının nasıl olması gerektiğidir. Anneler genelde ayakkabının görsel güzelliğine aldanır. Onun yürürken gözüne hoş gelen bir ayakkabı tercihi yaptığı bilinir. Ancak bebeğin 1 yaş ayakkabısı yani ilk adım ayakkabıları rahat ve ayağına uyması daha önemlidir. Bebeklerde sinir uçlarının henüz gelişimini tamamlamamış olması ayakkabının rahatsız ettiğini anlamasını önler yani iş anneye veya babaya düşer.

Bebeklerde ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğe ilk ayakkabı nasıl alınır?

  1. İlk adım ayakkabısı bebek için tasarlanmış ve tam ayağına oturmalı. Yani seneyede giyer kavramı burada olmaz. Ne büyük ne de küçük ayakkabı almalısınız. Ayakkabıyı giydiğinde rahat edeceğine emin olun.
  2. Bebek ayakkabısı yürümeyi zorlaştırabilir aynı zamanda yürüme hevesini de kırabileceğinden dolayı esnek olmalı, hafif olmalı ayrıca zeminlerde kaymama özelliğinde olmalıdır. Yani bebek doğal şekilde yürüyor gibi hissetmelidir.
  3. Bebeklerde tokası olan ayakkabılar ile bağcıklı olan ayakkabıları giymek veya giydirmek zor olduğundan cırtcırtlı bebek ilk adım ayakkabıları alınabilir.
  4. Nefes alan ayakkabılar hem moda hem de rahat ettiren modellerdir. Bebeklerde ayaklarda terleme henüz olmaz ama olduğunda koku ve terlemeyi önler.
  5. İlk adım botları, ilk adım sandaletleri gibi rahat ve yukarıdaki kriterlere uyuyorsa alınabilir. Ayakkabılarda sentetik malzeme ve plastik kablama olması hava alımını önler. Hava alan bebek ayakkabıları almanız daha uygundur. Bez, deri veya kanvas türü ayakkabılar tercih edilebilir.

İlk adım ayakkabısının uyduğu nasıl anlaşılır, bebeklerde ilk adım ayakkabısının rahat olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  • Alınacak ilk adım ayakkabısının her iki çifti ayaklara giydirilir. Bebeği yürütün ve ayakkabıyı çıkarın. Biraz yürüyen bebeğin ayaklarında kızarıklık, kırmızılık, kızarma veya iz yoksa ayakkabı rahat demektir.
  • Bebeklere ayakkabı giydirildiğinde sürekli ayakkabısını çıkarmaya uğraşıyor ve giymemekte ısrarcıysa ayaklarının rahatsızlığından kaynaklanabilir.
  • Bebeğin ayaklarında ayakkabının sıkı olmaması, ayağından çıkmaması, kaymaması bebeğin ayağını rahat ettirir. Kayan ayakkabılarda bebek yürüme hevesini kaybeder şevki kırılır.
  • Uç kısımları bebeğin baş parmağına tam temas etmemelidir. Ayakkabının üzerinden parmak kontrolü yapabilirsiniz. Eğer parmak ayakkabının tam ucuna dayanmışsa bebeği rahatsız eder parmakların birbirine yapışmasına ve pişik olmasına sebep olur.

İlk adım ayakkabısı ne zaman alınır?

Adından da belli olabileceği gibi bebek ayakları üzerinde ilk durmaya başladığında, tutunarak yürümeye, adım atmaya başladığında alınır. Bebeğin yapısına göre ilk adım ayakkabı ayları değişiklik gösterir. Bebeklerin ayakkabı numaraları senede 2 sefer değişir yani her sene ortalama 2 ayakkabı giyer. 4 yaşına kadar durum böylece devam eder. En geç 8 hafta yani 2 ayda bir ayakkabıların ucundan bebeğin ayağına baskı yapıp yapmadığı kontrol edilerek vuran ayakkabılar değiştirilmelidir.

Bebeğin parmak ucu ile ayakkabının ucu arasında birazcık boş mesafe olmalıdır.

Bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu