Bebek ve Çocuk

İlk 6 Ay Bebek Bakımı

İlk 6 Ay Bebek Bakımı

Heyecanla beklenen 9 ayın sonrasında bebeğinizi Nihayet kucağınıza aldınız. Hamilelik döneminin stresi ve bu dönemde yaşanan vücudumuzdaki değişmelerin ardından artık hayatınızda tamamen değişti. Sağlıklı bir bebeği kucağa almanın ilk sevincinin ardından annelik duygusunu sonuna kadar yaşadınız. Ancak Bebeğinizin doğmuş olduğu yeni hayata hazırlanması için size ihtiyacı var. Bebeğinizin ilk altı ay bakımını doğru bir şekilde yapmanız Bebeğinizin yalnızca fiziksel gelişimini değil aynı zamanda ruhsal gelişimini de destekleyecektir. İlk 6 ay bebek bakımı için oldukça zor ve önemlidir. Bu dönemde Bebeğinize olduğu kadar kendimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Öncelikle bütün doktorların tavsiyesi ne uygun olarak ilk altı ay yalnızca bebeğinizi anne sütüyle beslenmelisiniz. Bebeğinizi yalnızca besin olarak değil Aynı zamanda sevgiye de ihtiyacı olduğunu unutmayın.

İlk 6 Ay Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni doğan bebeklerde sürekli olarak gaz problemi ortaya çıkar. Bu yüzden annenin yiyip içtiklerini dikkat etmesi gerekir. Yediklerinizin anne sütü yoluyla bebeğinizi aktardığınız unutmayın. Gaz yapıcı ve sindirimi zorlayıcı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Annenin kaygı ve stres içinde olması bebeğine yansır. Bu yüzden moralini daima yüksek tutun. Eğer ilk bebeğin ise acemilik yaşamak ve Bebeğinizin Ağlama nöbetlerine susturamamak sizi çaresiz bırakabilir. İlk 6 ay bebeklerin hemen hemen hepsinde aynı Problemlerin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yeni doğan bebeklerde özellikle gaz probleminin yanında kusma problemi de ortaya çıkar. Henüz mide anne sütüne de alışamadı için fazla gelen sütü kusarak dışarıya atar. Bu yüzden sıklıkla Bebeğinizin üstünü değiştirmeniz gerekir.

İlk 3 Aydan Sonra

Zorlu geçen ilk 3 ayın ardından bebeğiniz 3 aydan sonra size daha rahat hareket alanı bırakacaktır. Gaz problemi ve kusma nöbetlere devam etse de giderek azalacaktır. Özellikle yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan bu problemler anne sütüne alışma ile kaybolur. Her ne kadar ek gıdaya başlamakta acele etseniz de bu konuda tedbirli davranmanız gerekiyor. Bebeğinizin yalnızca gıdaların tadını tanıması için küçük deneyler yapabilirsiniz. Ancak bu dönemde ilk altı ay boyunca anne sütüyle Devam etmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu