Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » İkili Test ve Dörtlü Test Nedir

İkili Test ve Dörtlü Test Nedir

Bebek ve Çocuk Tarama Testleri ve Gelişim İzlemleri Can Kurtarıyor

Sağlık bakanımız Fahrettin Koca yaptığı açıklama ile erken teşhis ve tedaviyle kalıcı sakatlığın önüne geçmek için yürütülen bebek ve çocuk sağlığı tarama faaliyetlerinde başarı oranının yüzde 99’a ulaştığını belirtti.

Bakanlık anne ve bebek sağlığına çok önem veriyor ve bu konu üzerinde her gün yeni iyileştirmeler ve gelişmeler yapılıyor. Türkiye’de bebek başına izlem sayısı 8,5 ile gelişmiş ülkeler seviyesindeyiz.

Son 6 yıl içinde bebek dostu hastanelerin sayısı arttırıldı. Bu sayede, anne ölüm oranı yüz bin canlı doğumda 2002’deki seviyesi olan 64’ten 2018’de 13,6’ya, bebek ölüm hızı da bin canlı doğumda 31,5’ten 8,8’e düştü. Doğumda beklenen yaşam süresi ise 72,5’ten 78’e çıktı. Anne ve çocuk sağlığı alanında yaptığımız çalışmalarla dünyada anne ve bebek ölüm hızını en hızlı düşüren ülkelerin başında gelmekteyiz.
Bebek ölümleri izleme sistemi ile bebek ölümünün tespiti, her bir bebek ölümünün izlenerek nedeninin ortaya çıkarılması ve bir daha aynı nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlemeyi amaçlanıyor. Bebek ve çocuk izlemlerinde hastalık ortaya çıktıktan sonra iyileştirmek için uğraşmak yerine hastalığa zemin hazırlayan koşulları önceden saptayarak önlemeyi hedefleniyor, erken teşhis ve tedaviyle kalıcı sakatlığın önüne geçmek artık mümkün. Bu kapsamda bebeklerde fenilketonüri, işitme bozukluğu, kistik fibrozis, hipotiroidi, biyotidinaz eksikliğine yönelik yapılan taramalarda başarı oranının yüzde 99’a ulaşmıştır.

Bebeklik dönemine ilişkin yürütülen tarama faaliyetleri, 0-3 aylık bebeklerde şaşılık, ambliyopi, konjenital katarakt, glokom, retinoblastom ve prematür retinopatisi açısından yapılan göz muayeneleri ile yenidoğanların yüzde 41,1’inin taramadan geçirildi. Taramadan geçen bebek ve çocuklar değerlendirilip sisteme kayıtları yapılıyor. Böylece ülkemizde her bir bebek ve çocuk yakından takip ediliyor her hangi anormal bir durum söz konusu olduğunda erken müdahele yapılarak ilerleyen zamanlarda çıkabilecek sorunlar ortadan kaldırılabiliyor.

Bunlarla birlikte emzirmeye teşvik, anne ve bebeğe D vitamini takviyesi, gelişim takibi gibi konularda da hassas bir çalışma yürütülmektedir. Aileler de duyarlı ve iş birlikçi davrandığı sürece anne ve bebeklerin sağlıklı bir hayat sürmesi sağlanmış olacaktır.

 

bütün bu yazılanlar bebeğiniz içindir lütfen onların sağlığına önem verin

] }
Henüz Yorum Yok