Güzellik

İçten Çıkan Sivilce İçin En Etkili Doğal Çözüm Yöntemleri

İçten Çıkan Sivilce İçin En Etkili Doğal Çözüm Yöntemleri, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde İçten Çıkan Sivilce İçin En Etkili Doğal Çözüm Yöntemleri ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. İçten Çıkan Sivilce İçin En Etkili Doğal Çözüm Yöntemleri ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

İçten Çıkan Sivilce İçin En Etkili Doğal Çözüm Yöntemleri

Sivilce en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. İçte çıkan sivilce ve kör sivilce olarak da anılan deri altı sivilce, ciltte sinirlere daha yakın yerde çıktığından diğer sivilcelerden daha fazla acıya neden olmaktadır. Diğer sivilce türlerinde olduğu gibi kör sivilce de, aşırı aktif yağ bezlerinin gözenekleri tıkaması sonucu görülmektedir. Lakin, bu sivilce, cilt yüzeyinin altında kalması sebebiyle normal sivilcede olduğu gibi uçları beyaz değildir, yalnızca şişlik olarak kendini belli ederler.

Bu sivilceler genelde burunda, kulak arkasında ve yüzün diğer bölgelerinde görülmektedir. Normalde kırmızı renktedirler, içlerinde cerahat bulunmaz ve çeşitli boyutlarda meydana gelebilirler. Kör sivilceyi sıkmak,enfeksiyonun yayılmasına neden bulunacağından bundan kaçınmalıdır.

Ilık kompres yapın

Deri altı sivilceye ılık kompres uygulamak, kan dolaşımını artırır, sivilcenin başının çıkmasını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Kör bir sivilcenin başı açıldığında içinde biriken bulaşıcı sıvı çıkıp iyileşme süreci başlar. Kör sivilceye ılık kompres uygulamak için şunları yapın; pamuklu bir bezi sıcak suya batırıp sıkın suyunu çıkarın ve birkaç dakika boyunca kör sivilce üzerine tutun. Sivilcenin başını açana kadar işlemi günde üç yahut dört kez tekrarlayın. Alternatif olarak, kompres yapmak için sıcak bir sallama siyah çay poşeti de kullanabilirsiniz. Siyah çayda bulunan tanin maddesi iltihaplanmayı azaltmaya yol gösterecektır.

Diş macunu

Diş macunu da kör sivilce nasıl tedavi edileceğinde kullanılabilecek alternatif malzemelerdendir. Lakin cildiniz hassas ise, diş macunları cildinizi tahriş edebilecek kimyasal maddeler içerdiğinden dikkatli olmalısınız. Kör bir sivilcenin nasıl tedavi edileceği için yalnızca beyaz diş macunu kullanmayı tercih edin. Beyaz diş macunları genelde sivilcelerin boyutunu azaltmaya kolaylık sağlayan nane yahut karanfil yağı içerir ki bu özelliği ile kör sivilcenin yol açtığu acıyı ve kızarıklığı hafifletir. Gece yatmadan önce kör sivilceye az miktarda beyaz diş macunu uygulayın. Bir gece beklemede bırakın. Sabahleyinyıkayın. Bu uygulamaya her gün kör sivilce yok olana kadar devam edin.

Not: Bu çözüm bunun yanı sıra gündüz de uygulanabilir. Diş macunu en az bir ila iki saat boyunca sivilce üzerinde kalmalıdır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, tonik etkisi aracılığıyla kan dolaşımını ikazr ve antiseptik özellikleri aracılığıyla bakteriyel enfeksiyonların gelişimini önüne geçer. Pamuğu elma sirkesine batırıp, ardından kör sivilce üzerinde biraz beklemede bırakın. Elma sirkesi asit içeriği ile cildi yakıcı, tahriş edici olabileceğinden fazla uzun süre bekletmeyin. Sivilcenin başının hızlı çıkması için bunu günde birkaç kez yapın.

Limon suyu

Limon suyu da deri altı sivilcesi doğal tedavi metotlarındendir. Limon suyunda bulunan sitrik asit, sivilcenin kurumasına yardımcı olmaktadır. Limon suyu bunun bunun yanında bakteri ve kirin çıkarılmasına kolaylık sağlayan ve iyileşme sürecini hız kazandıran bir dezenfektan olarak da çalışır. Bir limonu sıkıp suyunu çıkarın. Eczaneden temin edebileceğiniz gazlı bezi bu suya batırıp kör sivilcenin üzerine koyup 20 dk beklemede bırakın. Ardından suyla yıkayın. Kör sivilcenin geçmesi için 3-4 gün boyunca günde iki yahut üç kez buna devam edin. Alternatif olarak, bir yemek kaşığı limon suyu ile bir yemek kaşığı gül suyunu karıştırın. Pamuğu bu karışıma batırıp deri altı sivilceye uygulayın. Yarım saat beklemede bırakın ve ılık su ile yıkayın. Bunu günde iki kez birkaç gün boyunca yapın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antibakteriyel özellikleri aracılığıyla sivilceye neden olan bakterileri yok etmeye ve yayılmasını engellemeye yol gösterecektır. Çay ağacı yağı bunun yanı sıra cildi rahatlatacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Çay ağacı yağı, cildi derinlemesine nüfuz eden ve tıkanmış gözenekleri açan bir temseyirci gibi iş görür. Çay ağacı yağını cilde uygulamadan önce suyla seyreltmek çok mühimdir. Bire dokuz oranında çay ağacı yağı ile suyu karıştırın. (Mesela 1 çay kaşığı çay ağacı yağı ile 8 çay kaşığı suyu karıştırın.) Pamuğu bu karışıma batırıp kör sivilceye sürün. Çay ağacını aktarlardan yahut internet üzerinden satın alabilirsiniz. Organik çay ağacı yağı yazanı satın alın. On dakika boyunca ciltte beklemede bırakın ve sonra ılık suyla cildi yıkayın. Ardından cilde hafif bir nemlendirici uygulayın. Bu işlemi günde üç kez tekrarlayın.

Not: Hassas cildiniz varsa, çay ağacı yağını su yerine aloe vera jel ile seyreltebilirsiniz.

En İyi Sivilce Kremi Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

Sivilce Çukurlarına Kesin Çözüm Yöntemleri Nelerdir? Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu