Faydalı Bilgiler

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

En çok Ramazan Ayı’nda tüketilen hurma, diğer aylarda da sevilerek yenmektedir. Genel anlamda iftar menümüzde yer alan hurma, sağlığına düşkün kişiler tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. Hurmanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. İçerisinde bulunan demir, potasyum gibi vitaminler ve mineraller sayesinde vücudumuza birçok katkısı bulunmaktadır.
Ama unutulmamalı ki her şeyin fazlası da zarardır. Üç adet hurma yediğinizde yaklaşık olarak 50 kalori vücudunuza girmektedir. Bundan dolayı aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerekmektedir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları 1. Bölüm

Hurmanın içinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bundan dolayı hurma, tokluk hissi vermektedir. Aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatarak, bağırsakların daha sık çalışmasını sağlamaktadır ve kabızlığı önlemektedir.
Hurma, antioksidan bakımından zengin olmasıyla da bilinmektedir. Bu sayede cildiniz için çok faydalı olmaktadır. Cildinizde ki dokuları yenileyerek daha genç ve dinamik bir görüntüye sahip oluyorsunuz. Cildiniz, belli bir süre geçtikten sonra kırışmakta ve çökmektedir. Bunu önlemek için her gün 1 adet hurma yemek iyi gelecektir. Antioksidan bulunduğundan dolayı yaraların iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.


Özellikle spor yapan insanlarda sık sık kas krampları görülmektedir. Bunun sebebi, kaslar çok çalıştığı için yeterince magnezyum bulamadığında kasılmaktadır. Bunu önlemek için de spor yapmadan önce 2 adet hurma yemek, hem enerjimi artıracaktır hem de kas kramplarını önleyecektir.

İçerisinde bulunan lifler sayesinde sindirime destek olmaktadır. Demir bakımından eksiklik olan kişiler kilo verirken çok zorlanmaktadırlar. Hurma ise demir eksikliğini kapatarak daha kolay kilo vermenizi sağlamış oluyor. Ama tekrar hatırlatmakta fayda var hurma rahat kilo verdirmeyi sağlıyor diye abanmamak gerekiyor. Çok fazla miktarda kalori içerdiği için kilo alabilirsiniz.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları 2. Bölüm

Hurma, kan basıncını ve kalbin ritmini düzenleyerek, kalbin rahat çalışmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. İçinde kolesterol olmadığı için kalbe kesinlikle zararı bulunmamaktadır.
Bilim adamlarının açıklamasına göre, sinir sistemini güçlendiren hurmanın, yüksek miktarda B6 vitamini bulunduğunu söylemektedirler. Bu vitamin sayesinde stres azaltıcı etkiye sahiptir.
Hurma, bol miktarda C vitamini bulunduğu için hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmektedir. Vücudunuzda bulunan mikropları yok etmede büyük bir yardımcıdır.

Ayrıca içinde bulunan kalsiyum sayesinde kemiklerinizi oldukça dayanıklı yapmaktadır. Kemik erimesi gibi hastalıklara karşı etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu