Hasta Diyetleri ve Yemek Tarifleri

Hızlı yanık iyileştiren besinler, yanıkları çabuk tedavi eden yiyecekler

Yanıklarda beslenme, yanıklar için diyet, yanıklara iyi gelen yiyecekler

Yanıklar sıcak ile doğrudan alakalıdır. Sıcağın yarattığı etki sonucunda deri ve diğer tabakalarda, dokularda meydana gelen patolojik değişiklik olmasına yanık denir. Tahribatı sıcaklık derecesine bağlı olarak değişir ve yanıkları şu derecelerine göre şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. 1.derece yanıklar (yüzeysel),
 2. 2. derece yanıklar (cildin alt dokusuna da dahil olanlar),
 3. 3. derece yanıklar (kas, adele sistemine kadar inen yanıklar),
 4. 4. derece yanıklar (bu bazı tanımlamalara göre dokunun ölümü ile gerçekleşen yanıklardır.

Yanık olan hasta üzerinde metabolik değişiklikler gözlemlenir. Oluşum gerçekleşmesinin başında sıvı ile elektrolit problemi meydana gelebilir. Dokunun zarar görmesi sonucu hastanın protein gereksinimi artacaktır. Yanan yerin iyileşmesi için en büyük ihtiyaç metabolik enerjiyi sağlayacak olan kaynak glikozdur. Glikoz ihtiyacı 2 kat daha artacaktır.

Yanık meydana gelen yani yanma ile karşılaşan hastanın serbest yağ asitler ile trigliseritlerde yükselme gözlemlenebilir. Yanmanın derecesine bağlı olarak bazal metabolizma yükselmekte olup hastaya 3300 ile 3600 kal civarı gereksinim olur.

Yanıklarda beslenme nasıl olmalı?

Diyet tedavisi:

Yanığın oluşmasından sonra ilk zamanlarda yani ilk günlerde intiravenöz besinler alınmalıdır. Sıvı ihtiyacı ve elektrolit ihtiyacı karşılanmalıdır. Uygun proteinli karşımlar verilebilir. Ağız yolu ile tuz, bikarbonat olan içeceklere limonata gibi sulu içecekler verilebilir.

Yanık olan hastanın içtiği su ile çıkardığı sıvı miktarı gözlemlenmelidir. Beslenmesi ilerleyen günlerde bolca protein, kalori ile vitamin içeren besinlerden olmalıdır.

Şuna dikkat etlimelidir;

Besin hacminin yüksek olarak hastanın karnını doyurmak yerine, besin hacmi az ve besin değeri yüksek olan besinler tüketilmelidir.

Örnek;

 • Yumurta,
 • Et,
 • Sütlü tatlılar,
 • Meyve,
 • Limonata,
 • Pekmez,
 • Yoğurt

ağırlık verilmesi gereken yiyecekler bunlardır. İçeriğinde bolca protein ve vitamin barındıran bu besinler hızlı iyileşme ve çabuk doku tabakasına etki edecek değerler barındırmaktadır.

Yiyeceklerle yanık tedavisi evde nasıl yapılır?

Yanık oluşumunda iz kalmaması, çabuk iyileşmesi veya hemen geçirmek için düşünceler aklınızdan geçebilir ancak bu bir süreç gerektiren işlem olduğundan tamiri çok kısa bir sürede olmayacaktır. Beslenmedeki dokunun ihtiyacı olan besinleri dikkat ederek almanız durumunda evde tedavi daha kolay bir hal alacaktır.

Yanık başlangıcında sıvı ve elektrolit sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Dokunun harabiyeti ile protein ihtiyacı artacaktır. Yanıklar derecesine göre zaman alarak iyileşme gösterecektir. Çocuklarda çabuk iyileşir ama yaşlılarda yavaş iyileşir mantığı ile hareket etmek yerine yetişkinlerin doku ihtiyacını karşılayan besinler tüketmesi ile yaraların çabuk iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Not: Bu konunun amacı ağrı, sancı yani yanıkların verdiği acıları geçirmek değildir. Bu konu, yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmak adına besin gereksinimlerini anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu