Kadın

Histerektomi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Histerektomi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Histerektomi rahmin cerrahi müdahale ile alınması yöntemidir. Bu gibi durumlarda hastanın çeşitli nedenleri olabilir. Bunların başında kistik durumlar gelir. Doktorlar öncelikle ilaçlar ile kistlerin eritilmesi yöntemini tercih ederler. Herhangi bir sonuç alınamaz ise histerektomi yöntemine başvurulur. Son derece ciddi bir ameliyat olduğu için uzmanı tarafında yapılmasında fayda vardır. Histerektomi kadın hastalıkları ve doğum ünitesinin en sık yaptığı ameliyatlardan bir tanesidir. Nedenleri en çok myomlar, endometriozis, anormal fazla ve hızlı kanamalar, uzun süren tedavi yöntemlerine cevap vermeyen rahimden kaynaklı pelvvik ağrılar, rahim sarkması ve kanserdir. Histerektomi yumurtalık ve tüpleri etkilemez. Alınmalarını gerektirecek bir durum olursa onlarda alınır.

Histerektomi Nedir? Nasıl Uygulanır? Kadın

Histerektomi Çeşitleri

Histerektomi çeşitleri ameliyatın çeşidi, muayene esnasında gerçekleşen bulgular, ameliyata neden olan durum ve doktorun seçimine göre değişir. İlk yöntem rahmin karın içinden çıkarılması. Bu bir sezaryen doğum yöntemi gibidir. Rahmin büyüklüğüne göre kesi yan veya dikey olarak kullanılır. Bir diğer yöntem rahmin vajen içinden çıkarılmasıdır. Bu yöntem ile karnınızda bir kesi oluşmaz. Kesi normal doğumda olduğu gibi vajen içinde olur. En sık kullanılan yöntem ise laparoskopik yöntemdir. Bu yöntem ameliyatın tamamının veya bir kısmının laparoskop denen bir alet eşliğinde yapılmasıdır. Işıklı bir mercek olan laparoskop sayesinde vajen içinde bazen bir, bazen de birden fazla kesi atılarak rahmin alınması yöntemidir.

Histerektomi Öncesinde Yapılması Gerekenler Neler?

Histerektomi öncesi ameliyata hazırlık için sizden bir kaç tane test isteyecekler. Bu testlerin amacı verilecek olan anestezinin dozunu ayarlamaktır. Eğer vücudunuzda bazı rahatsızlıklar var ise anestezi uzmanı ile bunları paylaşmanız gerekebilir. Ameliyattan bir gece öncesinden hiç bir gıda almamanız önerilir. Anestezi ile etkileşime geçebilecek bazı gıdalar kalp krizi geçirmenize neden olabilir. Ameliyattan bir gece önce sizi hastaneye alırlar ve serum ile birlikte antibiyotik iğne yaparlar. Bunun amacı daha sonra ortaya çıkacak enfeksiyonların önüne geçmektir.  Rahatlığınız için ve sizin tercihiniz doğrultusunda ya komple anestezi ya da sipinal anestezi ile ameliyat tamamlanır.

Histerektomi Sonrası İyileşme Süreci

Histerektomi sonrası iyileşme süreciniz en faz iki saattir. Doktor sonrasında ayağa kalkmanızı ve yürümenizi isteyebilir. Anestezi aldığınız için sizi hastaneden hemen çıkarmazlar. Öncelikle idrar yolu ile size verilen anesteziyi atmanız beklenir. Bunun için öncelikle size harici bir idrar torbası takarlar. Farklı durumlarda hastanede kalma süresi uzayabilir. Fakat hastanın ameliyattan sonra hastane geçireceği azami kırk sekiz saati vardır. iyileşme süreci tamamlanırken hafif egzersizler, hafif diyetler gibi durumları tekrar ele alabilirsiniz. Hatta araba kullanmaya başlayarak normal yaşam standartlarınıza bir an önce dönme imkânına sahipsiniz. Rahminizi aldırmanız, doktorunuza bir daha gitmemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Zira rahim dışında yumurtalıklar ve döllenme için gerekli olan sadece rahim değildir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu