Psikoloji

Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğun Ebeveynleri

Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğun Ebeveynleri

Genel olarak dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinin oldukça hassas ve dikkatli olması gerekmektedir. Bu çocuklar oldukça özel ve narin çocuklardır. Özellikle de evden ayrılıp kendi hayatlarını kurana kadar mutlaka derin bir özen gösterilmelidir. Anne ve babaların bu tür çocuklar ile iletişimi oldukça önemlidir. Hiperaktivite bozukluğu tedavisi ilk olarak evde başlamalıdır.

Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğun Ebeveynleri

 

Anne Babanın Çocuk ile Tartışması

Genel olarak bu hastalığın tedavisinde psikolojik olan alt yapı oldukça önemlidir. Bu nedenle de çocukların karşısında tartışmamak gerekmektedir. Ayrıca anne babanın çocukları ile tartışmaması da oldukça önemlidir. Dikkat dağınıklığı tedavisinde ilk basamak ailenin tutumudur. Eğer çocuk ile kavga edip sorunları çözmek isterseniz aksine daha büyük sorunlara yol açarsınız. Bu nedenle de kavga esnasında anne ve babanın çocuğa karşı tutumu şu şekilde olmalıdır. “İkimiz de şuan gerginiz, sakinleşip konuşmayı deneyelim” şeklinde bir tutum sergilenmelidir. Bu sayede herkes odasına çekilerek sakin bir ortam oluştuktan sonra ailece oturulup konu tekrar ele alınabilir. Daha sakin olarak konuşunca doğru adımlar izlenebilecek ve çocuğunuza doğru örnek olabileceksiniz. Aksi halde inatlaşma yaşanacaktır.


Öğüt Vermek Yerine Tecrübe Etmesini Sağlamak

Genel olarak doğru ve yanlışın öğrenilmesinde çocukların bazı şeyleri kendisi tecrübe etmelidir. Çocuğun yanlış yapması durumunda onu eleştirmek daha kötü sonuçlara yol açar. Bu durumda yanlış yapan ve bunu fark eden çocuk derin üzüntü içerisindeyken bunun yanı sıra ailenin de baskı yapması onun zorlanması anlamına gelecektir. Bilindiği üzere çocuklar çok uzun süren ve öğüt veren konuşmalardan oldukça sıkılmaktadır. Bu nedenle de kendi haline bırakmak ve çözümünü bulmasını sağlamak daha akıllıca olmaktadır. Hiperaktivite bozukluğu için tedavi yöntemi arasında çocuğun kendi haline kalması ve düşünmesi de bulunmaktadır. Genel olarak bir çocuğun kendisini birey olarak görebilmesi için mutlaka ona sorumluluklar vermelisiniz. Bu esnada yanlışlar yaparsa onu güzel bir dille uyarabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda ona yanlış yapması ve fark etmesi için zaman tanımalısınız.

Çocuğa Sürekli Olarak Eleştiri Yapmamak

Çocuğun davranışlarını devamlı olarak eleştirmek hatalı bir davranış olacaktır. Özellikle de dikkat dağınıklığı tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de çocukların pişmanlık duyduğu durumlardan kendisinin kurtulmasıdır. Hata yapan çocuk hatasını anlar ve çözüm yoluna giderse oldukça doğru bir durum içerisindedir. Fakat ebeveynler devamlı olarak “hadi, hadi” diye çocuğu eleştirirse kendi halinde kalamayan çocuk sıkılır ve bunalır. Bu nedenle de asla kendi sorumluluklarını üstlenemez ve öz güveni oluşamaz. Bu tür çocuklar için mutlaka serbest yaşam alanları bırakılmalıdır. Örneğin odasını toplamıyorsa onu kendi haline bırakıp önce beklemelisiniz. Toplamadığı zaman oturup konuşma yöntemini denemelisiniz. Aksi halde devamlı başına gidip odasını toplamak için ikaz ederseniz sizi duymamazlıktan gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu