Vücut Ağırlığı

Hibiskus çayı, hibiskus çayı ile zayıflamak mümkün mü?

Hibiskus çayı ile zayıflamakHibiskus çayı çayı kilo verdirir mi?

Hibiskus bitkisinin çiçeklerinden elde edilen bu çay ile zayıflamak isteyenler çok fayda görmüyor. Çeşit çeşit zayıflama çaylarının yaygın oluşu sanki çayı içmeye başlandığında zayıflatacak hissi verdiriyor ancak çoğu türde özellikle kadınların hayal kırıklığı ile sonlanmasına neden oluyor.

Asıl amacı zayıflatmak olmayan Hibiskus bitkisinin çayının faydaları tabiki bulunuyor ancak zayıflamak için pek yeterli değil.

Tadının hoş yani biraz ekşimsi oluşu, idrar söktürücü özelliğinin bulunuşu ve içeriğindeki C vitamini barındırması ile zayıflamaya faydalı olacağı düşünülüyor.

Hibiskus çayı çayının zararları, yan etkileri

Eğer troid ve guatr şikayetiniz varsa bu bitkiden uzaklaşın. Yapraklarındaki anthocyanin grubu etkin maddeleri barındırması zarar veriyor. Anthocyanin’ler goitrogenik özellikliğindedir ve “guatr sebebi” anlamı taşır.

Soğuk algınlıkları ve ateş yükselmesine yardımcı olur. Bu bitkinin çayında antiseptik hem de antibakteriyel özellikleri bulunur. Damar sertliği problemleri açısından faydalı bir içecek olup ayrıca bu rahatsızlığa karşı koruma sağlar.

Hibiskus çayı zayıflatır mı, Hibiskus çayı kilo verdirir mi?

Çayın içeriğindeki C vitamini oluşu yağ yakmayı hızlandırır bağışıklık sistemine ayrıca güçlendirici etkisi vardır. Aynı etkinin çok daha fazlasını greyfurt veya portakaldan alabilirsiniz.

Zayıflamaya olan etkisi şundan dolayıdır;

İçeriğindeki kan şekeri dengesini sağlayan bileşenler işe tatlı yeme isteğinin azaltılabileceği düşünülmektedir.

Ödem söktürücü özelliği ise; oluşan ödem ve şişliklerin atılması ile kilo verme konusunda yardımcı olacak mış gibi lanse edilir ancak bu çay ile ödem atmak yerine çok daha etkili olan kolayca temin edilebilcek bitki çayları mevcuttur.

Hibiskus çayı zayıflamak için nasıl içilir?

Zayıflamak için çayın içimi tercihen şu şekildedir;

1 demlik içerisine 2-3 yemek kaşığı kadar hibiskus çayı ve tarçın olave edilir. Burada ilave edilen tarçın hibiskus çayından daha fazla etkilidir. Demlik içerisine limon kabukları veya portakal kabukları atabilirsiniz. 15 dakika demlendikten sonra günlük 2 bardak kadar içilebilir.

Not: Bu çayın zayıflama açısından bir garantisi yoktur.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu