Hastalıklar

Her Zaman İşinize yarayacak Tıbbi terimler

Hastaneler gittiğinizde sağlık personelleri (Hekim, hemşire, ebe v.s) sizinle konulşurken bazı tıbbii terimler kullnamak zorunda kalabilirler. Bu tıbbi terimleri bilmediğinizde tam anlayamayabilirsininz Bu yazımızda hastanelerde sıkça kullanılan tıbbi terimleri ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Kronik ne demek : Kronik en az 6 aydan beri süren hastalık demektir. genelde şeker hastalığı, çeşitli yetmezlikler, hipertansiyon vb. hastalıklar için kullanılır. Hekiminiz size kronik dediği zamn bilmelisinizki sürekli bir hastalıktan bahsediyordur.

Diyabet  ne demek (Diyabetus Mellitus): ŞEker hastalığı demektir. 2 eçeşidi vardır tip 1 diyabet: doğuştan şeker hastası ve Tip 2 diyabet :sonradan gelişan şeker hastalığı

Akut ne demek : ani gelişen hastalık demektir. Akut böbrek yetmezliği mesela daha onceden böbrek rahtasızlığı olmayıp, çeşitli sebeplerle (travma, hastalık vs. ) böbreklerin tam olarak görevini yerine getirememesi durumudur. genelde tekrar düzelirler

Kontamine : bir yerin, bir alanın, bir şeyin temiz olmaması durumudur. temizden kasın hiç bir bakteri ya da virusun orda olmaması durumudur. kontamine genel olarak steril olmayan anlamına gelir.

Steril  ne demek : bir yerin,bir alanın yada bir nesnenin tamamen temiz olması durumudur. steril alanlarda hiç bir bakteri, virus bulunmaz. bu alanlara özel kıyafetler ve temizlik önlemleri ile girilir. (Örnek ameliyathane)

Patojen  ne demek : hastalık yapma veya bozma etmenidri. mesela zararlı bir bakterinin bir organa tutunup ona zarar vermesi durumunda bu organın patojeni bu bakteridir denir. patojen sadece bir bakteri değil bir fizyolojik durumda olabilir. örnek iyi huylu bir tümorun başka bir organı baskılaması da onun için patojenik bir durumdur.

Dezenfekte  ne demek : Bir alanın temizlenmesi, patojenlerin yok edilmesi işlemidir. dezenefkte edilen yer belli bir süreliğine streril olmuş olur. dezenfektanlar zehirli maddelerdir ve bunları ehil kişiler tarafından kullanılmalıdır.

ÜSYE ne demek :  Üst solunum yolları enfeksiyonu anlamına gelir, boğaz enfeksiyonları, burun enfeksiyonları genel olarak ÜSYE dir.

KOAH ne demek : Kronik Obstriktif Akciğer HAstalığı anlamına gelir. obstriktif: tıkanma demektir. Kronik 6 aydan beridir süren anlamına geldiğini soylemiştik. KOAH ise 6 aydan beri süren (ve muhtemelen sürecek) akciğerdeki bronşların tıkanması durumudur.

Ca ne demek  : Ca genel olarak raporlarda bulunur ve CA? şeklinde yazılır. Ca Cancer in kısaltmasıdır. eğer bir raporda yada AC Ca? yazıyorsa Akciğer kanseri olabilir. göz ardı etmeyin anlamına gelir.

Bakteri ne demek : Bildiğiniz üzerie bunlar mikrop olarak bilinen canlılardır.  türleri vardır, zaralı olanlar ve zararsız olanlar olarak ayıracak olursak , zararsı olanlar vücüdümüzün hemen  birçeok yerinde bulunan bakterilerdir. bir çok faydalıdır. örnek bağırsaklarımızda E vitamini üreten bakteriler bulunur. Zararlı olanları ise kendisinin yada artıklarının vucuda zarar veren cinsleridir. bu bakterileri eğer vucut tanıyorsa hemen yok eder yoksa çoğalma durumuna göre vucutta bir hastalık yaparlar.

Virüs ne demek : virusler çok daha küçük canlı veya cansız DNA kodları taşıayn varlıklardır. canlı veya cansız diyoruz çünkü bazı virusler cansız olarak ta tehlikeli bir şekilde var olabilirler. virusler insan vucudunda girdiğinde hucrelerinizin yapısını bozarlar.

Gribal ne demek : Grip veya benzeri bir enfeksiyon anlamına gelir. bir hastalığın sonuna -el veya -al konuluyorsa o hastalıkla ilişik anlamına gelir.

Im ne demek : Intra muskuler anlamına gelir yani kas için bir enjeksiyon yapılması durumudur. genelde kalcadan yapılır.

Sc ne demek : SubCutan anlamına gelir ve  deri altı yağ dokusunu işaret eder. genelde koldan, göbekten yada diz üstünden yapılabilir.

Iv ne demek ne demek : Intra Venoz anlamına gelir. Damar içine bir enjeksiyon yapıldığındaIV terimi kullanılır.

Kontraseptif ne demek : Gebelik önleyici ilaçlar için kullanlılan terimdir. Oral Kontrasepsif: gebelik önleyici ilaçlardır.

Malign ne demek : Kötü huylu anlamına gelir. Malignite olan dokuda kötü huylu bir tümör vardır ve büyümektedir.

Benign ne demek : İyi huylu tömor anlamına gelir. zararsızdırdır ve gerek duyulmadıkça alınmazlar

Metastaz ne demek : Kötü huylu kanserojen bir tümorun diğer organlara sirayet etmesi durumudur.

Ekimoz ne demek : bir yaranın yada patojen sonunda bir uzvun beslenememesi ve ölmesi durumudur. bu durumda ekimoz oluşur ve o bölge çürümeye başlar. Diyabetik ayaklarda sık görülür.

Debridman ne demek : Bir yerdeki ölü dokunun temizlenmesi durumudur. bu ölü doku ile beraber onu saran canlı dokudan da bir bölüm alınır.

Sonda ne demek : Bir yardımcı elaman ile vucut içindeki sıvının dışarı çeıkarılması durumudur. genelde idar sndası olarka kullanılır. İdrar sondalar kadın- erkek ve yaşa göre değişiklik gösterirler.

Ülseratif ne demek : yara yapıcı anlamına gelir. ülseratif olan yer çabucak yara  olur ve hastaye zarar verir. Mesela ülser olarak bilinen mide probleminde midenin iç duvarlarının yara haline gelmesi durumudur.

Kolit ne demek : enfekte olan kalın bağırsak  hastalığıdır. kalın bağırsak enfekte olmuşuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu