Sağlık

Her Yönüyle Anoreksiya Nervoza

Her Yönüyle Anoreksiya Nervoza

Yeme bozukluğu olarak karşımıza çıkan anoreksiya nevroza son yılların en çok dikkat çeken rahatsızlıklarından biridir. Anoreksiya sendromu yaşayan kişilerin yoğun bir şekilde kilo alma korkuları bulunmaktadır. Yediklerini aşırı kısıtlayan anoreksiya hastaları hayatlarını tehlikeye sokacak şekilde zayıflamaktadır. Anoreksiya belirtileri çeşitli şekillerdedir. Hem bedeni hem de zihni derinden etkileyen sendrom diyet yapmakla başlayıp sonradan kontrolden çıkmaktadır. Hastalar sürekli olarak diyet, gıda ve kilo sorunlarını düşünmeye başlamaktadır. Çarpık bir beden imgesi hastalarda en sık düşünülen sorunlar arasındadır. Herkes ne kadar zayıf olduklarını söylese bile hastalar aynaya baktıklarında kendilerini ultra şişman olarak görmektedir.

Hastalık Kimlerde Görülmektedir?

Gençlik çağındaki bayanlarda hastalık daha çok görülmektedir. Kadınlarda erkeklerden daha sık oranlarda görülmektedir. Erken teşhis ve tedaviler hastalıkta çok önem taşımaktadır. Hastalık erken teşhis konulmazsa çok tehlikeli bir hal alarak yaşam boyu sürecek bir hal alabilir. Anoreksiya tedavisi alanında uzman kişilerce olmaktadır. Tedavi edilmeyen hastalık ölüm derecesine kadar ilerleyebilir. Açlık ve kemik erimesi, böbrek hasarları, kalp sorunları bu insanlarda görülen problemlerden biridir. Hastalığa neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Sosyal faktörler, aile geçmişi, kişilik özellikleri hastalığın sebepleri arasındadır.

Her Yönüyle Anoreksiya Nervoza


Sosyal Yaşamın Hastalığa Etkileri Hakkında

Ailede genetik olarak yeme bozuklukları varsa hastalık gözlenebilir. Mankenlik, bale, jimnastik gibi bedeni kontrol altında tutmayı gerektiren iş ya da spor dalları da hastalığa sebebiyet vermektedir. Asla yeterince iyi hissetmeyen, mükemmel olmaya önem veren, endişe duyan kişilerde hastalığa rastlanabilir. Anoreksiya bulumia gençlerde daha sık görülür. Okul değiştirme, boşanma, taşınma, birini kaybetme gibi stres dolu yaşamsal olaylar hastalığa sebep olabilir. Hastalar bir problemleri olduğunu kesinlikle reddetmektedir.

Hastaların Psikolojik Durumları

Hastalar yaptıklarını görmez ve inanmazlar. Hastaların belirtileri arasında sağlıklı ve normal kişilerden daha zayıf olma, kilo almaktan çok korkma, normal kiloları reddetme, kilolu olduğunu düşünme yer almaktadır. Hastalar hayatlarını kilo vermeye odaklarlar. Yiyecekleri miktarlar aşırı kısıtlanmaktadır. Hastalar çok fazla egzersiz yapmaktadır. Anoreksiya testi sonuçlarında hastalık kendini göstermektedir. Kilo alımını engellemek için kusma, laksatif kullanmak, idrar söktürücü kullanmak hastaların özellikleri arasında bulunmaktadır. Erken teşhis ve tedavi anoreksiyayla baş etmeyi çok kolaylaştırmaktadır.

Tedavi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Hastalık hem fiziksel hem de duygusal bir problem olduğu için diyetisyen, doktor ve ruhsal sağlık danışmanlarıyla yapılan tedaviler daha olumlu cevaplar vermektedir. İyileşme sürecinde yeme alışkanlıklarının kontrolünü elde tutmak, yardım etmeye çalışan insanlara güvenmek, duygusal açıdan kendisine bakmayı öğrenmek kilit noktada önem taşımaktadır. Anoreksiya nasıl olunur sonrasında neler yaşanır süreci araştırılarak hastaların psikolojisi bilinerek etkili tedaviler yapılmalıdır. Hastalığın tedavisi hastaların tam gün ya da yalnızca gündüz saatlerinde hastanede bırakılarak yürütülmektedir. Tedavilerin amacı hastaların eski kilosuna ulaşmasını sağlamak olmayıp tehlike yaratabilecek sınırlardan uzaklaştırılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu