Hastalıklar

Hepatit Nedir?

Hepatit Nedir?

Hepatit karaciğerin görevini yerine getirmemesine neden olan bir hastalıktır.  Hepatit B virüsü yerleştiği karaciğerdeki hücreleri tahrip ederek iltihap oluşumuna neden olur. Hepatit B virüsü karşısında savunmasız düşen karaciğer organı kalıcı bir hasara uğrar. Bu hastalık bazı kişilerde bağışıklık sistemleri güçlü olduğundan dolayı vücut tarafından antikor üretilerek hepatit b virüsüne karşı bağışıklı hale getirilir. Böylece bu kişiler bu virüse karşı bağışıklık kazandıklarından dolayı bir daha yakalanma riski ortadan kalkmaktadır. Ama vücut tarafından yeterli antikor oluşturulmamışsa kişi taşıyıcı olarak kalmaktadır. Bu kişiler hasta olmamalarına rağmen potansiyel olarak birer virüs saçıcıdırlar diyebiliriz. Antikorlar hiç oluşmaz ise kişi aktif olarak hastadır diyebiliriz. Bu durumda hastalık karaciğer yetmezliğine ya da karaciğer kanserine dönüşmektedir. Hepatit B bulaşıcı olduğundan dolayı çok dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Temas yolu, kan ve cinsel yollarla bulaşabilen Hepatit B virüsü uzun süre bir belirti vermeden vücutta ilerleyebilir. Bu durumda karaciğer kanseri ve siroz gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu virüsü taşıyan kişilerde hafif ağrı, ateş, kaslarda ağrı, ishal, kusma, kabızlık, idrar renginde koyulaşma ve iştah kaybı gibi belirtiler gözlenmektedir. Hepatit B virüsünün kronik olduğu durumlarda can kaybı söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden kronik olan kişilerle aynı evi paylaşmak çok risklidir.

Hepatit B Risk Grupları

Hepatit B hastalığının kronik olması durumunun daha çok kişinin yaşıyla alakalı olduğu bilinmektedir. Kişinin yaşı büyüdükçe risk faktörü de düşüş göstermektedir. Bu durumda bu hastalık bebeklerde %90 oranındadır diyebiliriz. Ayrıca bu hastalığın risk grupları içinde büyük bir pay kapmış olan bebekler annelerinden dolayı risk grubunun içerisindedir. Ev içinde hepatit b hastası olan ya da taşıyıcısı olanlar da risk grubundadır. Birden fazla kişiyle cinsel ilişkisi olan kişiler, eşcinseller, sağlık personelleri ve okul vb. gibi kalabalık yerlerde bulunan kişiler risk grubunda yer almaktadır.

Hepatit B Aşısı

Vücudunda hepatit b virüsü taşımayan kişilere en etkili yöntem olan aşılama yöntemi uygulanır. Aşının koruyuculuğu %90 üzerindedir. Hasta olan kişilere ise aşılama yapılmamaktadır. Bir aşı şeması oluşturularak aşılamalar yapılmaktadır.  Genel olarak uygulanan aşı dozu üçtür. İlk doz sıfır ay kabul edilir. Birinci aydan sonra 2. Doz uygulanır ve beş ay sonra ise üçüncü doz kişiye enjekte edilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu