Ana sayfa » Doğal Tedaviler » Hemen baş ağrısını geçirme, baş ağrısını hemen ne geçirir, evde hızlı şekilde ağrıyan başın ağrısını giderme

Hemen baş ağrısını geçirme, baş ağrısını hemen ne geçirir, evde hızlı şekilde ağrıyan başın ağrısını giderme

Başım çok ağrıyor, evde başımın ağrısını nasıl geçirebilirim?

Baş ağrırıları bazen orta şiddette bazense şiddetli şekilde olabilir.. Hatta bu ağrılar o kadar şiddetli olur ki mide bulanması bile yapabilir. İlaç kullanmayı denemeden önce bu yazımızda baş ağrısına bitkisel çözüm, baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısını geçiren masaj, baş ağrısını geçiren hareketler gibi evde yapabileceğiniz doğal yöntemlere yer vereceğiz. Umuyoruzki bir faydasını görüp başınızın ağrılarının giderilmesinde hızlı ve hemen geçişi için yardımcı olmuşuzdur.

Evde baş ağrısı nasıl geçer?

1- Karanlık ortamlar ve sessizlikle baş ağrısı geçirme

Migren ağrıları gibi şiddetli ağrılarda ışıktan uzaklaşmalısınız. Bu tür ağrılar mide bulantısına kadar götürebilir. Sessiz bir oda ve karanlık bir ortama geçerek krizin atlatılmasına yardımcı olabilirsiniz.

2- Yürüyerek ağrıyı dindirme

Strese ve gerginliğe dayalı ağrılarda hava değişimi yapmanız sizi rahatlatacaktır. Dışarı çıkma imkanınız varsa açık havada biraz yürümek başınızın ağrılarını dindirmeye yardımcı olacaktır. Eğer dışarı çıkamıyorsanız odanın pencerelerini açarak hem sessizliğe kendinizi bırakın hem de içinize derin derin nefesler çekerek temiz hava alın.

3- Baş ağrısı geçirme masajı

Başa masaj yaparak ağrıyı tam olarak geçiremesenizde ağrının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Şakaklara ve iki kaşın arasından yukarı alna doğru masaj yapın. Bu masaj hareketlerini yaparken burun delik üzerinden göz kenarlarında doğru masaj yapın.

4- Duş yaparak baş ağrısını hafifletme

Soğuk duş yapmak yerine sıcak duş tercih etmelisiniz. Vücudu gevşetecektir. Duşa girdiğinizde küvette veya bir leğen içerisinde sıcak suya ayaklarınızı sokarak bekleyin. Suya azar azar soğuk su ilavesi yaparak ılıklaştırın. Çoraplarınızı giyin ve yatağa yatın. Beyinde ilerleyen kan akışı ayaklara aktarılarak baş ağrısını hızlı şekilde hemen geçirebilirsiniz.

5- Soğuk bezle baş ağrısı giderme

Temiz bir bezi alın ve soğuk suda ıslatarak başınızı ovun. Buz varsa bir poşet içine buzları alın ve başınıza kompres yaparak uygulayın.
6- Baş ağrısı ilacı

İlaç alışkanlık yapar. İlk kullanımlarda ağrılarınızı hemen kesebilir ancak zamanla bağışıklık kazanılacağından 1-2 hap veya ağrı kesici şurup atmak bile ağrıları dindirmemeye başlayacaktır.

Baş ağrılarını hemen geçirmek için başka ne yapabilirim?

1- Ağrıdan uzaklaşmak için spor

Başınızın çok ağrıdığında ne yapsanız geçmediği durumlarda spor yapmayı deneyin. Bu zor gelebilir ancak meşguliyeti değiştirmek, konsantrasyonu dağıtmak ve terlemek ağrılarınızı hafifletmeye fayda sağlayabilir.

2- Gıdalarla baş ağrısını geçirme

Vitamin ve mineraller içeren gıda takviyeleri yapın. Şunları dikkate alın;

  • Süt, kuşkonmaz, mantar gibi yiyeceklerde bulunan B2 vitamini migren ağrılarını yarı yarıya azaltabiliyor.
  • Aylık baş ağrılarınız için ıspanak, muz, ayçekirdeği ve badem yüksek miktarda mağnezyum olduğundan ağrıların hafiflemesine yardımcıdır.
  • Stres yüzünden oluşan baş ağrıları için yumurta, ton balığı, karnıbahar ve brokoli yemek fayda sağlar.
  • Grip, nezle gibi soğuk algınlıklarından oluşan baş ağrılarına greyfut, portakal, karpuz, ananas ya da çilek fayda sağlar.

3- Baş ağrısını geçiren noktalar

Parmaklarınızı kullanarak basınç noktalarına uygulayacağınız baskı başınızın ağrısını dindirmeye veya azaltmaya fayda sağlayabilir.

Basınç noktaları ise;

Şakak kemiği: Şakakların olduğu yere hem sağ hem de sol yerlerde işaret parmağı ile orta parmakları birleştirip yumuşak alanı ovun. Şakakları bulamıyorum diyorsanız parmağınızı kaşların bittiğ yerin hemen üstüne getirip dişlerinizi 2-3 sefer sıkıp bıraktığınızda kasların hareket ettiği noktayı göreceksiniz.

Kulak arkası masajı: Kulakların hemen arkasındaki noktaları 2 dakika kadar yuvarlak çizer gibi ovalayarak masaj yapın.

Göz masajı: Baş parmak bir gözün kenarına, aynı elinizin orta parmağı diğer gözünüzün kenarında olacak şekilde burun dibinden yukarı doğru hafif bastırarak itin. Kaşların kenarında basınç hissetmezseniz faydası olmayacaktır.

El basınç noktası: Elinizin işaret parmağı ile baş parmak arasında yumuşak dokuyu göreceksiniz. Bu dokuyu diğer elinizin baş ve orta parmağıyla sıkıştırıp 30 sn bekleyin. Her iki ele de aynı şekilde basınç yapılmalıdır. Tek taraflı ağrı varsa ağrıyan taraftaki elinizi sıkıştırın.

] }
Henüz Yorum Yok