Faydalı Bilgiler

Hayır Deme Sanatının Önemi

Hayır Deme Sanatının Önemi

Pek çok kişi başkalarına hayır demekte zorluklar çekmektedir. Hayır demeyi öğrenmek ve gerektiği zaman hayır diyebilmek gerekir. Hayır demeyi beceremeyenler hayatları boyunca hep zorluk yaşamakta ve istemediği şeyleri yapmak zorunda kalmaktadır. Ancak herkes zamanın değerini ve önceliklerini bilmelidir.

Karşınızdaki kişiye hayır demek zor değildir. Hayır derken sebepleriyle birlikte karşınızdaki kişiye anlatmak gibi bir derdiniz olmamalıdır.  Hayır demenin kendi hakkınız olduğunu unutmamalısınız. Aksi halde pek çok sorumluluk almak zorunda kalırsınız.

Karşınızdaki hayır demek sizi başta zorlayacaktır. Ancak kibar, nazik ve net şekilde hayır dediğinizde karşınızdaki kişi sizi anlayacaktır. Hayır deme sanatını öğrenmek için yapmanız gereken bazı davranışlar bulunmaktadır.

Hayır Deme Sanatının Önemi

Katı Olmalısınız

Hayır demek için kararlı olmanız gerekmektedir. Hayır deme sanatını öğrenmek için kararlı olmaya özen göstermelisiniz.

Kesin kararınızı belli etmeyen davranışlar karşınızdakini ikna etmeyebilir.  Kendinize iyi davranmalı ve önceliklerinizi kesinlikle unutmamalısınız.

 

Hayır Dediğiniz Kişilerin Bunu Kişisel Olarak Algılamasının Önüne Geçin

Karşınızdakine hayır demek sizi zorluyor ve hayır dediğiniz zaman onu sevmediğiniz düşüncesine kapılıyorsanız bu durumu  karşı tarafa belli etmemeniz gerekmektedir.

Karşınızdaki kişiye hayır deme sebeplerini kısa bir şekilde açıklamanız ve kararınızın arkasında durmanız hayır deme sanatını öğrenmeniz açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Hayır Deme Egzersizleri Yapabilirsiniz

 

Hayır demekte zorlanıyorsanız hayır deme egzersizleri sayesinde hayır demeyi kolaylaştırabilirsiniz.  Kibar bir şekilde hayır demeyi öğrenmek isteyenler için hayır deme egzersizleri çok önemli bir yere sahiptir.

Hayır deme egzersizleri sayesinde karşınızdaki kişiyi kırmadan hayır deme yollarını öğrenebilirsiniz.

Farklı Alternatifler Yaratın

Hayır derken karşınızdakine alternatifler sunmak onun kırılmasının veya incinmesinin önüne geçecektir.

Ona yardımcı olmak istiyorsanız başka birini önerebilirsiniz. Ya da başka bir zamanda ona yardımcı olacağınız söyleyebilir ve hayır demenizi daha da yumuşatabilirsiniz.

Özür Dilememelisiniz

Hayır dediğiniz için özür dilemenize gerek olmadığını sakın unutmayın. Birine hayır demek yanlış bir şey değildir.

Karşınızdakine karşı kaba bir davranışta bulunmadıysanız özür dilememelisiniz. Özür dilemek sizi haksız olarak gösterecektir. Hayır demek karşınızdakinden özür dilemeyi gerektirmemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu