Sağlık

Hayatımızın Kâbusu Migren ve Tedavi Yöntemleri

Hayatımızın Kâbusu Migren ve Tedavi Yöntemleri

Migren, beyinde kan damarlarının gevşemesi ya da daralması sonucu ağır bir ağrı nöbetidir. Zamanında müdahale edilmediğinde günlerce süren bir ağrı ile başa çıkmak zorunda kalınabilir. Halk arasında yarım baş ağrısı olarak da nitelendirilen bu can sıkıcı rahatsızlık günlük hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Migren genelde ilaç ile tedavi edilmektedir. Ancak ilaç tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Ağrı nöbetinin başlama aşamasında kullandığınız ilacın hemen alınması ağrının tam olarak ilerlemeden sonlanmasını sağlayacaktır. Ancak ilaç tedavisini geciktirirseniz büyük bir ağrı nöbeti ile baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Ağrının iyice ilerlemesi neticesinde, mide bulantısına kadar yol açabilmektedir. Acil müdahale edilmeli ve hemen bir hastaneye başvurulmalıdır.

Hayatımızın Kâbusu Migren ve Tedavi Yöntemleri

Migrene Sebep Olan Faktörler Ve Beslenme Alışkanlığı

Migren hastalarının bu hastalıkla başa çıkabilmeleri için çok düzenli olan bir hayata sahip olmaları oldukça önemlidir. Migren soğuk hava koşullarını da sevmez, aşırı güneş ışığına ve sıcağa maruz kalmayı da sevmez, uygusuzluk migrenin en önemli tetikleyicilerinden bir tanesidir. Alkol ve sigara kullanımı, aç kalmak, aşırı stres migren hastasının ani migren atakları yaşamasına sebep olabilmektedir. Ayrıca hormonel değişimler, bayanlarda regl dönemi de yine migreni tetikleyen bir unsurdur. Migren hastasının beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Bazı yiyecek ve içecekler migreni tetiklemektedir. Migreni tetikleyen başlıca gıdalar ise; süt ürünleri, kalamar, midye gibi deniz ürünleri, turşu, aşırı çikolata tüketimi, salam, sosis, sucuk, domates ile alkol ve sigaradır. Migren hastası ataklarının sıklaşmasını istemiyor ise bu besinleri hayatından çıkarması gerekmektedir. Alkol ve sigara tüketimi migreni olmayan bir kişi için de tehlikelidir. Migren hastasının beslenme alışkanlığı düzenli olmalıdır. Açlık önemli bir tetikleyici olması sebebi ile migren hastası kesinlikle aç kalmamalıdır. Ayrıca migrenle dost olan gıdaları tüketmekte de fayda vardır. Meyvelerden elma ve armut, bitkisel çaylardan papatya, melisa ve rezene, sebzelerden kereviz ve sebze çorbaları migren ağrılarının tam olarak geçmesini sağlamasa bile hafifletecektir.

Migren Belirtileri ve Tıbbi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Migrenin belirtileri şakaklarda başlayıp, yarım olarak tek göz ve başın yarı kısmını çevreleyen ağrının migren olma olasılığı yüksektir. Hasta zamanla ağrının şiddeti arttıkça mide bulantısı, kusma, ışığa bakamama, ses ve gürültüden uzak durmak isteme, kokulara karşı hassasiyet yaşayacaktır. Zamanında uygulanan ilaç tedavisi ile atağın ilerleyip artması engellenebilir. Ancak aksine müdahale edilmeden geçmesi beklenen ağrı semptomları artar. İleri derecede ağrı çekmeye başlandı ise öncelikle hastanın geç de olsa ilaç alarak karanlık, ışıksız ve sessiz bir ortamda dinlenmeye çekilmesi gerekmektedir. Migrenin tıbbi müdahale ile tedavi edilmesi de artık mümkün olmaktadır. Nörolojik terapi yöntemi uygulanarak hastanın migren geçmişi araştırılır, en çok hangi durumlarda ağrı nöbetlerine maruz kaldığı belirlenir. Mümkün mertebe ağrıyı tetikleyen unsurların hastanın hayatından çıkarılması için terapi ya da ilaç tedavisi uygulanır. Hastanın yaşamış olduğu migren atağı iyileşme yönünde bir gelişme gösterdiğinde hastada fiziki ve psikolojik rahatlama görülür, rahatlayan beden uykuya eğilimli olur ve hasta genelde uyur. Uyandığında ise hasta yeniden doğmuş gibi kendini huzurlu ve mutlu hisseder.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu