Ana sayfa » Arpacık » HAYATI TEHDİT EDEN HASTALIK – PREEKLAMPSİ

HAYATI TEHDİT EDEN HASTALIK – PREEKLAMPSİ

Preeklampsi Nedir?

 

Preeklampsi diğer adıyla gebelik zehirlenmesi  çoğunlukla hamileliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan kan basıncı bozukluğudur. Preeklampside yüksek tansiyon hızla ortaya çıkabilir ya da kan basıncınızda yavaş ve sürekli bir artış olmasına neden olur. Yüksek tansiyon ile birlikte vücutta ödem ve idrarda proteinin varlığı preeklampsi varlığı söz konusudur. Belirtilerinin şiddetine göre çeşitleri vardır.  Bunlar;

 

Hafif  Preeklampsi;  Tansiyonda hafif bir artış bile preeklampsi belirtisi olabilir; ama belirtiler şiddetli olmadığı için fark edilmeyebilir. Yine de hafif preeklampsi doktor tarafından sıkı gözetim altında olmayı gerektiren bir durumdur.

 
Şiddetli Preeklampsi; Tansiyon yüksektir ve şiddetli preeklampsi belirtileri belirgindir. Şiddetli preeklampside hastanede yatışı gerekebilir.

 

Eklampsi: Preeklampsi, eklampsi ile benzerdir. Eklampsi daha şiddetli ve ciddi bir rahatsızlıktır; Yüksek tansiyon, ödem ve idrarda proteinle birlikte   nöbette görülür.

 

Doğum sonrası preeklampsi: Doğum sonrası preeklampsi, bebeğin doğumundan sonra görülür ve gebelikte hiçbir preeklampsi belirtisi görülmese dahi gerçekleşebilir. Doğum sonrası preeklampsi belirtileri doğumdan en erken 48 saat, en geç 6 hafta sonra görülür. Bu belirtiler, genellikle preeklampsiyle aynıdır, ancak doğum, preeklampsinin iyileşmesini sağlar. Doğum sonrası preeklampsi tedavisi ve nöbetleri engellemek içinse genellikle tansiyonu düşürmek için ilaç tedavisi kullanılır.

 

Preeklampsi Belirtileri

  1. Gebeliğin ikinci yarısından itibaren gelişen hipertansiyon.
  2. İdrarda protein görülmesi.
  3. Vücutta ödem oluşması.
  4. Oksijenlenmenin azalması.
  5. Hipertansiyona bağlı olarak gelişen böbrek yetmezliği.
  6. Görme kaybı.
  7. Karaciğer fonksiyonlarında bozulma.
] }
Henüz Yorum Yok