Faydalı Bilgiler

Hayatı Akışına Nasıl Bırakırım?

Hayatı Akışına Nasıl Bırakırım?

Hiçbir şey düşünmeden, her şeyi olduğu gibi kabullenmek ve olanlarla yaşamak hayatı akışına bırakmak nedir sorusunun cevabı olarak verilebilir. Hayatı akışına bırakmak biraz da olumlama kavramının sınırları içerisinde yaşamaktır.

Olan ya da olmayan her şey üzerinde derinlemesine düşünüp üzülmek yerine olumlama yaparak, yaşananların olumlu yönlerinin ortaya çıkarılması, hayatı akışına bıraktım demek gerekmektedir. Aksi durumda, her olayda sıkıntı, üzüntü ve stres altında yaşayan kişi mutsuz, depresif ve umutsuz bir halde olacaktır.

Olumsuz olarak görünen her olayda bile umudunu yitirmeden, tekrar tekrar denemekten vazgeçmeden ve üzülmek yerine çözüm odaklı hareket ederek hayattan zevk almak mümkündür.

Hayatı Akışına Nasıl Bırakırım?

Hayatı Akışına Bırakmayı Boş Vermişlik İle Karıştırmayın

Yaşanılanları akışına bırakmak gerek bazen, ancak bu durum hiçbir şey yapmamak anlamına da gelmemektedir. Olmuyor diyerek boş vermek ve hiçbir çaba göstermeden olumlu ve güzel şeylerin kendiliğinden olmasını beklemek de hayatı anlamsız kılacaktır.

Gelecek ile ilgili düşünceleriniz, planlarınız ve istekleriniz mutlaka olacaktır ve olmalıdır da. Ancak bu planların hemen bugün gerçekleşmesi de yaşam koşulları gereği mümkün olamayabilmektedir. Bugün olmadı diye bugünü boş vererek yaşamak, hem bugününüzü hem de geleceğinizi karanlık görmenize sebep olacaktır.


Hayat Akışına Bırakmak Görmek Ve Duymaktır

Çok klişe bir söz gibi görünen ve uygulama aşaması en zor olan hayatı akışına bırakmak nedir sorusunun en doğru cevabı, görmeyi ve duymayı bilmektir, olacaktır.

Rüzgar sebebiyle yaprağın dalından kopup yere düşmesini dinleyin ve izleyin, ayaklarınızı toprağa basın ve doğayı dinleyin. Hayatı akışına bırakırken her gün geçtiğiniz yolda mendil satan çocuğun başını okşayın.

Küçük başlangıçlar ile hayatı akışına bırakmaya başlamak mümkündür. Yaptığınız her şeyden zevk alın ve gülümseyin.

Hayatla İnatlaşmak Size Zarar Verir

Bedensel ve ruhsal sağlığınızın korunması ve bu sağlığın devamlılığının sağlanması için her şeyi çok fazla düşünüp üzülmeyin. Bir şey olmadıysa ya da istediğiniz gibi olmadıysa nedenini araştırın ve çözüm üretme yolunda çalışmalar yapın.

Hayatın getirdikleri ve götürdükleriyle inatlaşmak sadece sizin önce ruhunuza sonra bedeninize zararlar verebilecek boyutlara ulaşabilecektir. Hayatı akışına bırakmak sözleri klişe ve gereksiz gibi görünse de aslında uygulamaya geçirildiğinde işe yarayan ve yararlı deneyimlerden ortaya çıkmışlardır.

Mutlu Olduğunuz Şeylere Vakit Ayırın

Yaşam koşullarının zorluğu içerisinde bile sizi mutlu edecek bir şeylerin varlığı mutlaka bulunmaktadır. Yapmanız gereken onlar için zaman ve enerji harcamaktan çekinmeyin.

Gün batımını seviyorsanız bir hafta sonu gün batımı zamanında manzaranın en güzel olduğu bir yere gidip sadece yarım saat ayırarak gün batımını izleyin. Günlük yaşantınızda gülümsemeyi ve hatta gülümsetmeyi ihmal etmeyin.

Mutluluk da mutsuzluk gibi bulaşıcıdır. Siz olumlu ve çözüm odaklı olduğunuz zaman karşınızdaki kişiler de pozitif olacaklardır. Kaygı ve endişe yerine umut ve hayalleri koyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu