Psikoloji

Hastalık Hastalığı(Hipokondriyazis Sendromu)

Hastalık Hastalığı(Hipokondriyazis Sendromu)

 Hastalık hastalığına sahip olan kişiler vücudunda meydana gelen semptomları yanlış yorumlamakta ve buna bağlı olarak ciddi bir hastalıkları olduğu hakkında yanlış düşüncelere sahip olmaktadır. Rahatsızlık tıpta hipokondriyazis olarak tanınmaktadır. Kişilere yeteri kadar tıbbi değerlendirme yapılıp güvenceler verilse bile bu düşüncelerden kurtulamazlar. Hastalık hastalığı nasıl geçer diye soran hasta yakınlarının sayısı bir hayli fazladır. Vücuttaki normal çalışmalarla ilgili belirtilerde anormal anlamlar yüklenmekte, bunlar hastalık belirtisi olarak görülmektedir.

Hastaların Psikolojik Durumları Nasıl Seyretmektedir?

Kalp atışı, terleme, kabızlık, öksürük, esneme gibi belirtiler kanser, kalp krizi gibi hastalıklara yorulabilmektedir. Hastalık hastası kişiler tek bir organa ait olan hastalıklardan kuşku duyabileceği için birden çok organla alakalı hastalıklardan da kuşku duyulabilir. Kişilerin düşünceleri hastalıklardan kuşku duymak, kaygılanmak, hastalıklara tanı koymak gibi saplantılarla dolu durumdadır. Hastalık hastası olmaktan nasıl kurtuluruz diye soranların sayısı oldukça fazladır. Hastalar vücutlarındaki bozukluklar, ağrı gibi durumlar olup olmadığını anlamak için bu bölgelere dokunmak ve bastırma gereği hissederler. Hasta olduğunu düşünen kişiler ellerini bedenlerinde, kalplerinin üzerinde, göğüslerinde tutabilir.

Hastalık Hastalığı(Hipokondriyazis Sendromu)

Hastalığın Belirtileri Hakkında Genel Bilgiler

Hasta olduklarını düşündükleri için sürekli nabızlarını kontrol etmektedirler. Hastalar kas ağrılarını hemen kalp hastalığına yormaktadır. Gaz sancısı durumlarında bağırsak hastalığına yakalandıklarını düşünürler. Bu kişiler tıbbi yayınları ve ilaçları sürekli olarak takip etme ihtiyacı hissetmektedir. Hastalık hastalığı testi doktorlar tarafından yapılmaktadır. Hastalık hastası olan kişiler doktorlara inanır gibi görünüp başka doktorları dolaşmaya devam etmektedir. Bu kişilerde depresyon fazla görülen bir durumdur.

Depresyona yakalandıklarında erken yorulma, uyku bozuklukları, isteksizlik gibi belirtiler göstermektedirler.

Hipokondriyazis Sendromunda Tedavi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Hastalar kendilerini bu duruma inandırıp daha fazla yatakta kalırlar. Ağır işlere girmeyen hastalar hastalıklarını daha fazla düşünmektedir. Bu kişiler check-up, MR, ultrason gibi tetkikler yaptırılsa bile bu düşünceden uzaklaşamamakta, hastalıklarına tıp dünyasının çare bulamadığını düşünmektedir. Bu gelişmeler kişilerin toplumda ve iş hayatlarında işlevselliklerini kaybetmelerine neden olabilir. Hastalık hastalığı fiziksel belirtileri mevcuttur. Anksiyete bozukluğu, depresyon, şizofreni bu hastalığın belirtileri arasında olmaktadır. Depresyon sırasında hastalar bedenlerini daha fazla dinlemektedir. Muayeneler sırasında hastalara yanlış bilgiler aktaran, kuşku duyduracak cümleler söyleyen, abartılı bilgiler veren doktorlar bu hastalığa yatkın kişilerde hastalık hastalığı oluşmasına neden olabilir.

Tedavi Sürecinde Hastalara Nasıl Yaklaşılması Gerekmektedir?

Doktorların farklı muayeneleri, ilaçları sık aralıklarla değiştirmeleri bu duruma sebep oluşturmaktadır. Kadınlar ve erkeklerde bu sorun eşit oranlarda görülmektedir. En fazla 20 ile 30 yaşları arasında bu durum baş gösterir. Hastalar psikiyatrik tedaviye karşı ısrarla direnmektedir. Hastalık hastası olanların öncelikle psikiyatristlerle hastalar arasında ittifaklar sağlanması önerilmektedir. Hastaların basit bir fiziksel belirtiyi korkunç bir olaymış gibi çarpıtmaları hastalığa karşı duyulan korkuyu bedenlerine yansıtmalarına neden olmaktadır. Hastaların kalpleri daha hızla çarpmakta, solunum hızları hızla artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu