Sağlık

Hastalık belirtileri

Hastalık belirtileri (hastalık öncesi ve sonrası)

Hastalık belirtileri, bireyin veya toplumun hem fiziki hem de ruhsal sağlığına etki edecek sorunların oluşum aşamaları veya oluşması esnasında birbirini tamamlayan durumların meydana gelmesine hastalık belirtileri denir.

Hastalık belirtileri için sadece tek belirtinin yeteli olduğu durumlar görülürken çoklu belirtilerinde meydana geliyor olması tanı açısından önemlidir. Örneğin; hamilelik için adet sonlanması bazen gebelik belirtisi olarak görülebilirken bir başka hastalığında habercisi olabilir.

Hastalık için meydana gelen belirtileri önemsemelisiniz. Vücut durduk yere sinyal göndermez.

Şunu unutmayın!

Ortaya çıkan belirtiler, bir sorun olduğunu, bir yerde aksaklık meydana geldiğini ve durumun ciddileşmesine engel olması açısından vücudun size anlatma şeklidir ve erken müdahale gerektirir.! Vücudun sorunu bildirme yöntemi ancak bu belirtiler sayesinde kişiye verdiği sinyallerle anlaşılır.

Bunu bir örnekle pekiştirecek olursak;

  • Ateş,
  • Titreme,
  • Kuru öküsürük,
  • Burun akması ve tıkanması,
  • Baş ağrısı,
  • Titreme,
  • İshal ve nadiren kusma,
Hastalık belirtileri
Hastalık belirtileri, oluşan belirtileri önemsememek, hastalığın ilerlemesine ve tedavinin güçleşmesine neden olur. Erken teşhis tedavi için önemlidir.

Yukarıdaki belirtiler tek başına olduğunda buna grip virüsü demek oldukça zordur. Ateşin veya baş ağrısını yapan daha bir çok hastalık belirtisi bulunmaktadır. Bu alanda dikkat edilmesi gereken eğer kendi teşhisinizi koyacaksanız bu belirtilerden en az 3-4 tanesinin tutuyor olması ve tedavi için doktora gidilmesidir. Belirtileri evde belirleyerek tedaviye başlamak yapılabilecek yanlışların en başındadır.


Gözle görülen belirtiler hastalığı tanımanıza yeterli olabilir. Buna örnek verecek olursak; Dış basur ya da dış hemoroidde oluşan lezyonlar,şişlikler makat dışından farkedilirler.İç hemoroidlerde ise şişlik görülmez. İkisinde de dışkıda kan görülebilirken tanısını kendi kendinize koyamazsınız. Araştırma yapılarak benzer durumlar kaşılaştırılıp ön tanı konur ve yine aynı şekilde doktor şartı olmalıdır.

Basit gibi gördüğümüz bir baş ağrısını şiddetlenmesi durumunda kendimiz bitkisel tedavi veya ilaçla gidermeye çalışırız ancak durum daha tehlikeli olabilir. Buna bir örnek verecek olursak; 

Tehlikeli baş ağrıları içinde en korkulanı ve hayatı tehlikesi olanı SAK (subaraknoid kanama) yani beyindeki atardamar bozukluklarının yırtılmasıdır. Ani, şiddetli beyinde bomba patlamış gibi bir ağrı olur. Genellikle eforla birlikte gelişir. Büyük oranda hastaneye ulaşamadan ölümcül olabilir. Yaşayanlarda yakın dönemde ikinci bir kanama ve hayati tehlike baş gösterebilir. Bu ağrılar nadir rastlansa da tanımak önemlidir.

Sonuç

Basit gibi görülen bir belirti hayati tehlike taşıyabilirken, çok korktuğumuz ve ortaya çıkan hastalık belirtileri basit bir tedavi yöntemi ile giderilebilir.

Örnek;

Bir baş ağrısına miyop, astigmat gibi göz bozuklukları neden olabilir ancak biz bunu farklı bir rahatsızlık gibi düşünebilir, ağrı kesici veya doğal yöntemlerle gideremeyebiliriz. Aslında gözlükler, lesnler ve reaktif cerrahi yöntemler aracılığı ile basitçe giderilebilir.

Bir belirti oluştuğunda muhakkak iyi araştırılmalı ancak teşhisi ve tanısı doktora bırakılmalıdır. Belirtileri dikkate almamak tedaviyi güçleştirebilir, hastalığın ilerlemesine neden olabileceği gibi erken bir teşhis kolay tedavi ile sonuçlanır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu