Bebek ve Çocuk

Hasta Çocuğun Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Hasta Çocuğun Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Anne ve babalar, çocukları hastalandığında panik yaparlar ve endişe sahibi olurlar. Çocuğum hasta yemek yemiyor diye panik yaparlar. Ama hasta olan bir çocuğun iştahsız olması çok normaldir. Çocuğun dengeli ve kaliteli bir biçimde beslenmesi, hastalıkta bağışıklığını güçlü tutması açısından da önemlidir.

Hasta Çocuk Nasıl Beslenmeli?

Yemek fazla yemeyen bu çocukların, gün içerisinde özellikle protein ağırlıklı beslenmeleri gerekiyor. Çocuğa hastalandığında 3 öğün yemek vermek yeterlidir. Zaten yeme isteği olmayan çocuğa ara öğünler vermemeli, onun yerine biraz aç kalmalarını sağlayarak 3 öğününü daha iştahlı yapmaları sağlanmalıdır.

Eğer çocuk ishal olmuş ise, o zaman patates, yoğurt, muz ve muhallebi gibi enerji açısından zengin besinler verilmeli ve bol su içmesi sağlanmalıdır.

Ateşi Olan Çocuk Nasıl Beslenmeli?

Ateşli çocuğa ne yapmak gerekiyor diye düşünen ve daha önce böyle bir şey başına gelmeyen ebeveynler de var. Ateşlenmiş olan çocuğun, saat başı su içmesi önemlidir. Su yerine taze sıkılmış meyve suyu, taze ev yapımı limonata ve bitki çayı verilebilir. Eğer ateşlenen bir bebek ise, o zaman normalden daha sık aralıklar ile emzirilmesi gerekir.

Ateşli çocuğa süt verilir mi diye ikilemde kalan annelerin, emzirilen bebekler hariç, ateşli çocuğa süt ve soğuk besinler verilmemeleri gerekir. Süt ve süt ürünlerinden uzak duran çocuk, iyileşme sürecini daha hızlı tamamlar.

Panik Yapmanıza Gerek Olmayan Durumlar

Çocuk ateşli olduğu esnada, ateşi düşünce kendini daha rahat hissediyor, sakinleşiyor, oyun oynuyor, uyuyor ve su içiyor ise, anne ve babaların panik yapmasına gerek yok.

Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

Çocuğun ateşinin 2 veya 3 günden daha uzun süre devam etmesi, mevcut olan ateşin en az 2 gün boyunca 40 derecelerde seyir etmesi halinde zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.

Bu rahatsızlıkların dışında, ateşi olan bir çocuk eğer çocuk tuvaletini yaparken acı hissediyorsa, bulantı, kusma ve kulak ağrısı gibi rahatsızlıklar da beraberinde getiriyorsa derhal doktora gidilmesi gerekmektedir.

Çocuk İyileştikten Sonra Beslenme Düzeni

Çocuk iyileşip sağlığına kavuştuktan sonra, önünüzde ki 1 hafta boyunca sık ve az beslenmesine dikkat etmek gerekir. Nekahat dönemi içerisinde ve sonrasında, çocukların büyük bir kısmı hastalığı esnasında meydana gelen beslenme açığını kapatır. Çocuğun bu dönem içerisinde bağışıklığı ve direnci azaldığından dolayı, yeniden hastalanma riski yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir