Sağlık

Haşimato-Tembel Gelin Hastalığı Nedir?

Haşimato-Tembel Gelin Hastalığı Nedir?

 Son yıllarda adını sık olarak duyduğumuz haşimato hastalığı tiroid bezlerinde kaynaklanan problemlerden dolayı tiroid bezlerin iltihaplanması hastalığıdır. Tiroid hormonu bozukluğu vücudun çeşitli yerlerinde değişiklikler boğazda ve diğer kısımlarında çeşitli belirtiler göstermektedir. Haşimato toplumun yüzde 2’lik kısmında görülmektedir. Özellikle kadınlar bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmektedir. Haşimato bitkisel tedavisi de mümkündür.  1912 yılında Hakaru Haşimato isimli bir Japon doktor tarafından tanımlanmış olup onun adıyla anılmaktadır.

Ülkemizde Ne Sıklıkla Rastlanmaktadır?

Anadolu da tembel gelin hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Birçok gelin hipotiroidi hastalığı yüzünden evlilik hayatlarında çeşitli sorunlar yaşamışlardır. Tartışmaların ortasında kendilerini bulan gelinler kendilerini ifade edememekte, hastalıkları anlaşılamamaktadır. Hastalığın tanısı konulamadığı için hastalar evliliklerinden bile olabilmektedir. Normal durumda tiroid bezi içinde tiroid hormonları T4 ve T3 yapımında rol alan tiroid peroksidaz (TPO) enzimi bulunmaktadır.

Haşimato-Tembel Gelin Hastalığı Nedir?

Hastalık Nasıl İlerlemektedir?

Haşimato hastalığı durumunda bağışıklık sistemi TPO maddesini tanımamaktadır. Tiroid peroksidaz maddesine karşı anti TPO antikoru üretilmektedir. T4 ve T3 tiroid bezleri içinde tiroglobulin isimli moleküle bağlı olarak depolanmaktadır. Normal insanlarda tiroglobulinde bir sorun bulunmamaktadır. Haşimato ve gebelik durumu doktorlar tarafından yapılan incelemeler ardından mümkündür. Haşimato hastalığına yakalanan kişilerde bağışıklık sistemi tiroglobulin maddesine karşı antitiroglobulin kısa adı ile antiTG antikorunu üretmektedir. Haşimato hastalığı olan kişilerde AntiTG ve AntiTPO antikorları tiroid bezinde tahribatlara meydan vermektedir.

Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

Haşimato hastalığına yol açan antiTPO ve antitiroglobülin tiroidin büyük kısmını tahrip edebilmektedir. Haşimato hastalarında zamanla tiroid hormonu üretimi azalmakta, hipotiroid adı verilen tiroid tembelliği durumu gelişmektedir. Tiroid tembelliği metabolizmayı yavaşlatmakta olup hızla kilo alma durumunu beraberinde getirmektedir. Haşimato hastası olan kişiler uzmanlardan destek alarak uygun diyet programlarına yönelmediği müddetçe kolay kolay kilo verememektedir. Kilo verememe sorunu dışında bağışıklı ve sindirim sistemi bozuklukları da meydana gelir. Haşimato diyeti uzmanlar tarafından uygulanır.

Duygusal ve Fizyolojik Değişikliklerin Hastalığa Etkisi

Aşırı miktarda tuz tüketimi, sarsıcı ve ani üzüntüler, stres, hamilelik, solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları haşimato hastalığına neden olan en önemli etkenlerdendir. Hastalık erken evrede teşhis edilmediği takdirde tiroid kanserine dönüşme olasılığı belli oranlarda bulunmaktadır. Haşimato tiroidi kilo aldırır mı sorusuna hızla kilo artışı başlamaktadır diyebiliriz.  Hastalığın teşhisinde genellikle tiroid hormonlarının normal seviyelerde olduğu gözlenmektedir. Haşimato hastalığı vücudun tiroid antijenlerine karşı antikor üretimi ile ortaya çıkan ve tiroid üretiminde engellemelere neden olan bir otoimmün hastalığıdır.

Hastalığın Tetkik Aşaması Nasıl Sağlanmaktadır?

 Haşimato hastalığının en önemli belirtisi hastaların doktora gitmelerine neden olan guatr denilen tiroid bezinin şişmesinden kaynaklanmaktadır. Guatr şişmeleri değişik şekillerde ve büyüklüklerde olsa da hepsi boyun bölgesinin şiş görünmesine neden olmaktadır.  Guatr nadiren olarak ağrıya neden olabilse de yeterince büyüdüğünde nefes almayı zorlaştırabilir. Haşimato ne yememeli diye soranlara fazla tuz tüketilmemeli cevabını verebiliriz. Haşimato hastası olan birçok insan tiroid yetmezliği ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Tedavi Süreci Nasıl İşlemektedir?

 Hastalığın belirtileri arasında 5 ile 7 kilo alımı, kolaylıkla yorulma, soğuğa karşı hassasiyet artışları, ağır ve düzensiz adet görmek, depresyon, kolesterol seviyesinde artış, yavaş kalp atışları, kabızlık, ses kısıklığı, saç kaybı ve kaş incelmeleri, kabarık yüz, kuru cilt yapıları haşimato hastalığının belirtileri arasındadır. Haşimato antikorları test sonuçları pozitif çıksa bile tiroid hala normal şekilde çalışıyor ise doktorlar belli bir süre daha belirtileri izlemektedir. Eğer tiroid etkilenmeye başlamış ise hastaya hasta boyu tedavi uygulanır. Haşimato hastalığı tedavi edilmezse ne olur diyenlere tiroid kanseri cevabı verilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu